Արցախի Հանրապետությունը կայացած ժողովրդավարական պետություն է. Արմեն Սարգսյանի հայտարարությունը
Արցախի Հանրապետության նորընտիր նախագահին և նորընտիր պատգամավորներին ևս մեկ անգամ շնորհավորելուց առաջ նախ ցանկանում եմ շնորհավորանքներս հղել Արցախի քաղաքացիներին՝ ժողովրդավարության հերթական հաղթանակի համար, հաղթանակ, որը ինքնիշխան պետականության ամրապնդմանն ուղղված ևս մեկ քայլ է։
Այլևս անշրջելի իրողություն է, որ Արցախի Հանրապետությունը կայացած ժողովրդավարական պետություն է։ Փաստացի գտնվելով չավարտված պատերազմի մեջ՝ նա վերստին ապացուցում է, որ ունակ է յոթերորդ անգամ կազմակերպել խորհրդարանական և վեցերորդ անգամ՝ նախագահական ընտրություններ։ Դրանով իսկ ամեն անգամ ավելի ու ավելի են ամրապնդվում պետական և ժողովրդավարական ինստիտուտներն Արցախում։
Արցախի քաղաքացիների հետ միասին դրանց կայացման մեջ մեծ ներդրում ունի այսօր իր նախագահական լիազորություններն ավարտող Արցախի Հանրապետության երրորդ նախագահ Բակո Սահակյանը։ Առանձնակի շնորհակալություն եմ ուզում հայտնել նրան։ 2007 թվականից ստանձնելով Արցախի նախագահի պաշտոնը՝ նա պետական պատասխանատու գործչին հարիր և արցախցուն բնորոշ կամային հատկություններով արժանապատվորեն առաջնորդեց Արցախի Հանրապետությունը։ Հուսով եմ, որ պարոն Սահակյանը կշարունակի մասնակցությունն Արցախի հզորացման գործին՝ իր փորձն ու գիտելիքները փոխանցելով երիտասարդ սերնդին:
Շնորհակալություն եմ հայտնում նաև արցախյան բոլոր պետական ինստիտուտների ներկայացուցիչներին՝ իրենց աշխատանքի ու ներդրած ջանքի համար:
Շնորհավորանքներս եմ հղում Արցախի նորընտիր նախագահ Արայիկ Հարությունյանին։ Վստահ եմ, որ նախագահ Հարությունյանն ամեն ինչ կանի՝ հանուն Արցախի անվտանգության և տնտեսական հզորացման։ Համոզված եմ, որ նրա կողմից ձևավորվելիք նոր կառավարությունը կլինի համերաշխության կառավարություն, որի քաղաքականությունը հնարավորություն կտա համատեղ ջանքերով և միասնականորեն ամրապնդել Արցախի Հանրապետությունը։ Արցախը միշտ ունի բոլորի ու յուրաքանչյուրիս սատարման կարիքը։ Արցախի շենացման ճանապարհին մենք միասին ենք լինելու։
Շնորհավորում եմ այն քաղաքական միավորներին, որոնք կազմեցին Արցախի Հանրապետության 7-րդ գումարման Ազգային Ժողովը՝ «Ազատ հայրենիք-ՔՄԴ» դաշինք, «Միասնական հայրենիք կուսակցություն», «Արդարություն» կուսակցություն, ՀՅԴ և Արցախի «ժողովրդավարական կուսակցություն» խմբակցություններով։ Հուսով եմ՝ շարունակելով արցախյան քաղաքական կյանքի և օրենսդիր իշխանության լավագույն մշակույթը, նրանք կզարգացնեն այն՝ հանուն Արցախի զարգացման համագործակցելով նաև արտախորհրդարանական ուժերի հետ։
28 տարի առաջ գրեթե այս օրերին արցախյան պատերազմում տեղի ունեցավ Շուշիի ազատագրումից հետո ևս մեկ բեկումնային իրադարձություն։ 1992թ. մայիսի 18-ին հայկական ուժերը հուժկու հարվածով ազատագրեցին Բերձորը: Բացվեց Արցախը Հայաստանին կապող կյանքի ճանապարհը, և ճեղքվեց Արցախի շրջափակման օղակը։ Այսօր, Արցախում շարունակվող պետական շինարարության գործընթացի հերթական փուլը նաև հարգանքի տուրք է ինչպես այդ ռազմական գործողության, այնպես էլ արցախյան ողջ ազատամարտի ընթացքում իրենց կյանքը նվիրաբերած հերոսների հիշատակին։

Республика Арцах - состоявшееся демократическое государство: обращение президента Армена Саркисяна
Президент Республики Армения Армен Саркисян в связи с началом очередного этапа государственного строительства в Республике Арцах выступил с обращением:
Сегодня в Республике Арцах начинается очередной этап государственного строительства.
Свои обязанности возлагает на себя новоизбранный президент Арцаха Араик Арутюнян.
Сегодня также свое первое заседание созвало новоизбранное Национальное собрание Республики Арцах 7-го созыва.
Прежде чем еще раз поздравить новоизбранного президента Республики Арцах и новоизбранных депутатов, в первую очередь хочу поздравить граждан Арцаха с очередной победой демократии, которая является еще одним шагом, направленным на укрепление суверенной государственности
Отныне это необратимая реальность, Республика Арцах - состоявшееся демократическое государство. Фактически находясь в состоянии незавершенной войны, он вновь доказывает, что способен уже в седьмой раз организовать парламентские и в шестой раз - президентские выборы. Тем самым все больше укрепляя государственные и демократические институты в Арцахе.
Вместе с гражданами Арцаха большой вклад в их становление внес третий президент Республики Арцах Бако Саакян, завершающий свои президентские полномочия. Ему хочу выразить особую благодарность. С 2007 года, вступив в должность президента Арцаха, он с волевыми качествами, присущими государственному деятелю и всем арцахцам, достойно руководил Республикой Арцах. Надеюсь, что г-н Саакян продолжит участие в деле усиления Арцаха, передавая свой опыт и знания молодому поколению.
Выражаю благодарность также представителям всех государственных институтов Арцаха за их работу и приложенные усилия.
Поздравляю новоизбранного президента Арцаха Араика Арутюняна. Уверен, что президент Арутюнян сделает все во имя безопасности и экономического роста Арцаха. Уверен, что формируемое им новое правительство будет правительством солидарности, политика которого даст возможность совместными усилиями и сообща укреплять Республику Арцах. Арцах всегда нуждается в поддержке всех и каждого из нас. На пути к обустройству Арцаха мы будем вместе.
Поздравляю и те политические единицы, которые составили Национальное собрание Республики Арцах 7-го созыва: блок “Свободная Родина-ГОА”, партию “Единая Родина”, партию “Справедливость”, АРФД и Демократическую партию Арцаха. Надеюсь, продолжая лучшую культуру Арцахской политической жизни и законодательной власти, они будут развивать ее во имя развития Арцаха, сотрудничая также и с внепарламентскими силами.
28 лет назад почти в эти же дни в Арцахской войне произошло еще одно переломное событие после освобождения Шуши. В 1992 г. 18 мая армянские силы мощным натиском освободили Бердзор. Открылась дорога жизни, связывающая Арцах с Арменией, и было прорвано кольцо блокады Арцаха. Сегодня, очередной этап продолжающегося в Арцахе государственного строительства является также и данью уважения памяти героев, отдавших свои жизни как в ходе этой военной операции, так и во время всей Арцахской войны.