Դիմակ և ձեռնոց կրելը ո՞ր դեպքերում է պարտադիր
Մասնավոր, անձնական մեքենայի մեջ դիմակի առկայությունը պարտադիր է, իսկ կրելը՝ ոչ։ Կորոնավիրուսով պայմանավորված արտակարգ դրության կանոնների վերաբերյալ «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց փոխվարչապետ, կորոնավիրուսով պայմանավորված արտակարգ դրության պարետ Տիգրան Ավինյանի մամուլի խոսնակ Վահան Հունանյանը։
Իսկ տաքսիստների մասով Հունանյան ասաց, որ նրանք թե՛ ձեռնոց պետք է կրեն, թե՛ դիմակ։
«Թե՛ ձեռնոցի, թե՛ դիմակի դեպքում, այսպես ասեմ, կանոնները խախտելու համար «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ» ՀՀ օրենսգրքով սահմանված է 100 հազարից 250 հազար դրամ տուգանք այս պահի դրությամբ, բայց հիմա տեսել եք, որ Ազգային ժողովում փոփոխությունների նախագիծ է ներկայացվել՝ տուգանքը 10 հազար դրամ սահմանելու համար», - հավելեց Հունանյանը։
Ճշտող հարցին՝ հանրային տրանսպորտ նստելիս ձեռնոց չկրելու դեպքում նույն տուգա՞նքն է լինելու, որքան դիմակի դեպքում է, պատասխանեց. «Այո»։
Բաց տարածքում քայլելիս քաղաքացու մոտ դիմակի առկայությունը պարտադիր է, իսկ ձեռնոցինը՝ ոչ։
«Ամեն տեղի համար կա սահմանված կանոն։ Իսկ մանրամասների համար կարող եք նայել պարետի որոշումները, որոնցում ամեն ոլորտին վերաբերող հավելվածներ կան։ Օրինակ մանկապարտեզում ինչ կանոններ են գործում, սննդի օբյեկտներում, արտադրական տարածքներում։ Հստակ տրանսպորտն էլ է նշված, թե մետրոյի դեպքում ինչպես է, հանրային տրանսպորտի դեպքում ինչպես է, տաքսիի դեպքում ինչպես է։ Այսինքն՝ յուրաքանչյուրի դեպքում կա սահմանված իր կանոնը։ Պարետի համար 74 որոշման մեջ մանրամասնորեն գրված է, թե ինչ կանոններ կան վարորդների, ուղևորների, տրանսպորտի համար», - եզրափակեց Վահան Հունանյանը։

В каких случаях обязательно носить маску и перчатки?
В частном, личном автомобиле наличие маски обязательно, а ношение – нет. В беседе с «А1+» сказал пресс-секретарь коменданта чрезвычайного положения, обусловленного коронавирусом Тиграна Авиняна, Ваан Унанян.
А по части таксистов Унанян сказал, что они обязаны носить и перчатки, и маску.
«И в случае перчаток, и в случае масок, за нарушение правил Кодексом РА “Об административных правонарушениях” на данный момент предусмотрен штраф в размере от 100 тысяч до 250 тысяч драмов, но сейчас вы видели, что в Национальное собрание представлен проект изменений для того, чтобы  установить штраф в размере 10 тысяч драмов», - добавил Унанян.
На уточняющий вопрос, в случае пользования общественным транспортом без перчаток будет тот же штраф, что и в случае маски, ответил: «Да».
При ходьбе на открытой территории наличие маски у гражданина обязательно, а перчаток – нет.
«Для каждого место есть установленное правило. А для того, чтобы узнать подробности, можете посмотреть постановления коменданта, в которых есть приложения, относящиеся к каждой сфере. К примеру, какие правила действуют в детских садах, в объектах питания, на производственных территориях. Указан и конкретный транспорт, как должно быть в случае метро, в случае общественного транспорта, в случае такси. То есть в каждом случае установлено свое правило. В постановлении коменданта под номером 74 подробно написано, какие правила есть для водителей, пассажиров, транспорта», - заключил Ваан Унанян.