Հայաստանի եւ Եգիպտոսի արտաքին գործերի նախարարները հեռախոսազրույց են ունեցել
Մայիսի 19-ին տեղի ունեցավ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հեռախոսազրույցը Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության ԱԳ նախարար Սամեհ Շուքրիի հետ։
Գործընկերները մտքեր փոխանակեցին նոր տիպի կորոնավիրուսով պայմանավորված մարտահրավերների հասցեագրման ուղղությամբ ազգային մակարդակներում ձեռնարկվող քայլերի շուրջ:
Գոհունակությամբ նշելով Հայաստանի և Եգիպտոսի միջև ընթացող երկխոսության դինամիկան՝ ԱԳ նախարարները վերահաստատեցին փոխադարձ պատրաստակամությունը շարունակելու երկկողմ օրակարգի հետագա ընդլայնման ուղղությամբ քայլերը:
Ի թիվս այլ ուղղությունների՝ առանձնահատուկ ընդգծվեց դեղագործության, այլընտրանքային էներգիայի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և նորարարության, գյուղատնտեսության և այլ ոլորտներում համագործակցության ներուժի լիարժեք իրացմանն ուղղված քայլերի անհրաժեշտությունը։ Այս համատեքստում հայ և եգիպտացի գործընկերները կարևորեցին նաև հայ-եգիպտական միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքները:
Արտգործնախարարներն անդրադարձան նաև բազմակողմ շրջանակներում, այդ թվում՝ Աֆրիկյան միությունում, ԵԱՏՄ-ում, ՄԱԿ-ում համագործակցության հարցերի։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում ԱԳ նախարարներ Մնացականյանն ու Շուքրին մտքեր փոխանակեցին տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակի, փոխադարձ հետաքրքրություն և միմյանց համար կարևորություն ունեցող հարցերի լայն շրջանակի շուրջ՝ վերահաստատելով պատմական բարեկամության ավանդույթների վրա հիմնված միմյանց հետ սերտորեն համագործակցելու Հայաստանի և Եգիպտոսի պատրաստակամությունը:

Министры иностранных дел Армении и Египта провели телефонных разговор
19 мая состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Республики Армения Зограба Мнацаканяна с министром иностранных дел Арабской Республики Египет Самехом Шукри.
Коллеги обменялись мнениями вокруг шагов, предпринимаемых на национальном уровне по преодолению вызовов, обусловленных пандемией коронавируса нового типа.
С удовлетворением отметив динамику диалога между Арменией и Египтом, министры иностранных дел подтвердили взаимную готовность продолжить шаги по дальнейшему расширению двусторонней повестки.
В числе других направлений была особо подчеркнута необходимость полноценной реализации потенциала сотрудничества в фармацевтической сфере, сфере альтернативной энергетики, информационных технологий и инноваций, сельского хозяйства и в других. В этом контексте армянские и египетские коллеги отметили также важность работы Армяно-египетской межправительственной комиссии.
Министры иностранных дел коснулись также и вопросов сотрудничества в многосторонних рамках, в том числе в Африканском союзе, ЕАЭС и ООН.
В ходе телефонного разговора министры иностранных дел Мнацаканян и Шукри обменялись мнениями вокруг сложившейся в регионе ситуации, широкого круга вопросов, представляющих взаимный интерес, подтвердив готовность Армении и Египта тесного сотрудничества, основанного на традициях исторической дружбы.