ՏՄՊՊՀ-ն կարճել է «ՎԵՈՆ Արմենիա» և «Յուքոմ» ՓԲԸ-ների համակենտրոնացման մասին վարույթը
ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը որոշում է կայացրել վերսկսել և կարճել «ՎԵՈՆ Արմենիա» և «Յուքոմ» փակ բաժնետիրական ընկերությունների 2019 թվականի դեկտեմբերի 30-ի դիմումի հիման վրա հարուցված վարչական վարույթը:
«Վեոն Արմենիա» ընկերությունը 2020 թվականի մայիսի 6-ին դիմել է հանձնաժողով՝ հայտնելով, որ հրաժարվում է իր դիմումից և խնդրում է կարճել հարուցված վարչական վարույթը:
Հաշվի առնելով, որ դիմումատուն գրավոր հրաժարվել է իր դիմումից՝ վերանում է հարուցված վարչական վարույթն իրականացնելու անհրաժեշտությունը, հետևաբար հանձնաժողովը որոշել է վարչական վարույթը կարճել:
Հիշեցնում ենք, որ հանձնաժողովի 2020 թվականի մարտի 19-ի թիվ 122-Ա որոշմամբ, հաշվի առնելով ՀՀ-ում հայտարարված արտակարգ դրությունը, կասեցվել էր ընկերությունների դիմումի հիման վրա հարուցված վարչական վարույթի իրականացման ժամկետի ընթացքը։
?Հարկ է նշել, որ վարույթի շրջանակում հանձնաժողովն իրականացրել է հեռահաղորդակցության ոլորտի լայնածավալ ուսումնասիրություն, որը հետագայում կհրապարակվի։

ГКЗЭК прекратила производство о централизации ЗАО «Веон Армения» и «Юком»
Государственная комиссия по защите экономической конкуренции Армении приняла возобновить и прекратить административное производство, возбужденное на основании заявления ЗАО «Веон Армения» и «Юком» от 30 декабря 2019 года.
«Компания “Веон Армения” 6 мая 2020 года обратилась в комиссию, сообщив, что отказывается от своего заявления и просит прекратить возбужденное административное производство.
Учитывая, что заявитель письменно отказался от своего заявления, была устранена необходимость осуществления возбужденного административного производства, следовательно, комиссия решила прекратить административное производство.
Напоминаем, что решением комиссии N 122-а от 19 марта 2020 года, учитывая объявленное в Армении чрезвычайное положение, был приостановлен ход реализации административного производства, возбужденного на основании заявления компаний.
Следует отметить, что в рамках производства комиссия провела широкомасштабное исследование телекоммуникационной сферы, которое в дальнейшем будет опубликовано»,- говорится в сообщении ГКЗЭК.