Ստիպված ենք լինելու կեղծ և չհիմնավորված այսպիսի լուրեր տարածողների տվյալները փոխանցել իրավապահ մարմիններին․ Արսեն Թորոսյան
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱռողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է․
«Կորոնավիրուսային հիվանդության դեպքերի աճին զուգահեռ մեծանում է նաև դավադրության տեսություններին հավատացողների թիվը։ Այս փաստն անհանգստացնում է մեզ՝ այն տեսանկյունից, որ մարդիկ կարող են կորցնել իրենց զգոնությունը հիվանդության նկատմամբ։ Իսկ դա նշանակում է, որ առաջիկայում այս ամենը կարող է նպաստել ավելի շատ դեպքեր ունենալուն։
«Մեզ հաստատ չիպավորելու են», «Այդպիսի հիվանդություն չկա», «Մեզ չի կպնի», «Համաշխարհային բլեֆ է», «Ամեն ինչ սուտ է», «Դրսից ֆինանսավորում ստանալու համար է» և նմանատիպ այլ արտահայտությունների կարող եք հանդիպել անհատ օգտատերերի գրառումներում, ովքեր նաև «կարծիք են» թողնում լրատվամիջոցների կողմից հրապարակված նյութերի մեկնաբանություններում: Նման կարծիքները նաև լայնորեն լուսաբանվում են ԶԼՄ-ների կողմից:
Չենք ուզում, որպեսզի մեր բնակչությունը կորցնի զգոնությունը և եթե այս միտումը շարունակվի, ստիպված ենք լինելու կեղծ և չհիմնավորված այսպիսի լուրեր տարածողների տվյալները փոխանցել իրավապահ մարմիններին՝ նախ հասկանալու համար, թե ովքեր են կանգնած դրանց հետևում և ինչ շարժառիթ ունեն վնասելու մեր քաղաքացիներին։
Հաշվի առնելով վերջին օրերի վիճակագրությունը՝ մեր հայրենակիցներին հորդորում ենք ավելի ուշադիր լինել, հետևել բոլոր ցուցումներին՝ կանգնեցնելու հիվանդության տարածման տեմպը, ինչպես նաև կոչ ենք անում, որպես հավաստի տեղեկատվության աղբյուր հետևել պաշտոնական լրահոսին»:

Мы будем вынуждены передавать данные тех, кто распространяет такие ложные и необоснованные слухи, в правоохранительные органы: Арсен Торосян
Министр здравоохранения Республики Армения Арсен Торосян отмечает, что наряду с ростом случаев заболевания коронавирусом растет и количество людей, которые верят в теории заговора. В результате люди могут потерять бдительность. Mинистр написал об этом на своей странице в Facebook.
«По мере роста заболеваемости коронавирусом растет и количество людей, которые верят в теории заговора. Этот факт беспокоит нас с точки зрения того, что люди могут потерять бдительность в отношении этой болезни. А это значит, что в ближайшее время все это может способствовать еще большему количеству случаев заболевания», - написал Торосян.
Министр отметил, что фразы «нас обязательно чипируют», «такой болезни нет», «она нас не коснется», «это мировой блеф», «все это ложь», «это для получения финансирования из-за рубежа» и другие подобные выражения в постах отдельных пользователей, которые также оставляют записи в комментариях к материалам, публикуемым СМИ. «Такие мнения широко освещаются в СМИ. Мы не хотим, чтобы наше население теряло бдительность, и если эта тенденция сохранится, мы будем вынуждены передавать данные тех, кто распространяет такие ложные и необоснованные слухи, в правоохранительные органы, чтобы сначала понять, кто стоит за этим и каков мотив причинения вреда нашим гражданам», - отметил министр.
Торосян, принимая во внимание статистику последних дней, еще раз призвал всех соотечественников быть более осторожными, соблюдать все инструкции, чтобы остановить распространение болезни. Министр также призвал людей обращались к официальным новостям в качестве надежного источника информации.