Ինչո՞ւ է կորանավիրուսի այդպիսի բարձր ցուցանիշ գրանցվել այսօր
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանում այսօր գրանցվել է կորոնավիրուսով վարակման ամենաբարձր ցուցանիշը վարակի տարածման առաջին օրից ի վեր՝ 351 դեպք:
Թե ինչո՞վ է սա պայմանավորած, Առողջապահության նախարարի մամուլի խոսնակ Ալինա Նիկողոսյանը «Ա1+»-ի հետ զրույցում պարզաբանեց՝ նախորդ օրը կատարվել է ամենաշատ թեստավորումը մյուս օրերի համեմատ՝ թեստավորվել են 1600-ից ավելի քաղաքացիներ:
«Ա1+»-ը տեղեկություններ ուներ այն մասին, որ երբեմն թեստերի պատասխանները հայտնի են լինում մի քանի օր հետո միայն․ Ալինա Նիկողոսյանից հետաքրքրվեցինք՝ արձանագրված դեպքերը մեկ օրվա թեստավորման արդյո՞ւնք են, թե՞ մի քանի օրվա։
ԱՆ խոսնակը պարզաբանեց, որ ամեն օր հրապարակում են նախորդ օրվա պատասխանները.
«Մենք հաշվի ենք առնում լաբորատորիայից դուրս գալու պահը»,-ընդգծեց նա:
Ինչ վերաբերում է վարակման աղբյուրներին, Նիկողոսյանը տեղեկացրեց, որ դրանք արդեն շատ տարբեր են, թեև թեստավորվում են հաստատված դեպքերի բոլոր կոնտակտավորները:
«Դեպքերի ավելացման պատճառը նաև դա է, այսինքն՝ հայտնաբերումը և թեստավորումը: Լինում են նաև առանձին օջախներ, այս պահին նույնիսկ չեմ կարող ասել՝ դրանք որքան են»:
Նիկողոսյանը նաև շեշտեց, որ թեստավորման լաբորատորիաները հիմնականում հերթափոխով, առանց դադարի աշխատում են.
«Փորձում ենք այնպես անել, որ լաբորատորիայի ախտահանման աշխատանքները չխանգարեն թեստավորման քանակին, քանի որ մենք ուզում ենք հնարավորիս շատ դեպքեր բացահայտել»:
Ընդգծեց՝ լաբորատորիայի աշխատակիցները աշխատում են գրեթե 24-ժամյա ռեժիմով:
Հիշեցնեք ՝ այսօրվա դրությամբ հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության ընդհանուր 4823 դեպք, որոնցից 2019-ն` առողջացած, 61-ը` մահվան ելքով: Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին փաստացի բուժում է ստանում 2718 պացիենտ: Ընդհանուր առմամբ, կատարվել է 41850 թեստավորում:

Почему сегодня был зарегистрирован столь высокий показатель коронавируса?
Сегодня в Армении зарегистрирован самый высокий показатель заражения коронавирусом с первого дня распространения инфекции – 351 случай.
Чем это обусловлено? Пресс-секретарь министра здравоохранения Алина Никогосян в беседе с «А1+» пояснила: накануне было проведено максимальное число тестов по сравнению с остальными днями –  были протестированы более 1600 граждан.
«А1+» обладал информацией о том, что иногда результаты тестов становятся известны только спустя несколько дней. Мы поинтересовались у Алины Никогосян: зафиксированные случаи – это результаты тестирования за один или за несколько дней?
Пресс-секретарь МЗ пояснила, что каждый день публикуют результаты предыдущего дня:
«Мы учитываем момент выхода из лаборатории», - подчеркнула она.
Касательно источников заражения, Никогосян сообщила, что они различны, хотя тестируются все контактировавшие с установленными случаями.
«Это одна из причин увеличения случаев, то есть обнаружение и тестирование. Бывают и отдельные очаги, на данный момент даже не могу сказать, сколько их».
Никогосян также подчеркнула, что лаборатории тестирования в основном работают посменно, без перерыва:
«Мы пытаемся сделать так, чтобы работы по дезинфицированию лаборатории не влияли на количество проводимых тестов, поскольку мы хотим выявить максимально большое количество случаев».
Подчеркнула, что сотрудники лаборатории работают почти что в круглосуточном режиме.
Напомним, что по положению на сегодняшний день установлено в общей сложности 4823 случаев заболевания, 2019 из которых – выздоровевшие, 61 – с летальным исходом. На данный момент от коронавирусной инфекции получают лечение 2718 пациентов. В общей сложности, проведено 41850 тестирований.