80376768_10157875728808501_6435851103979438080_o
Միջազգային հանրությունը 1978 թվականից մայիսի 18-ը նշում է որպես Թանգարանների միջազգային օր` Թանգարանների միջազգային խորհրդի (ԻԿՕՄ) առաջարկով: Թանգարանային հարուստ ժառանգություն ունեցող մեր երկիրն արդեն 4 տասնամյակ է, ինչ դարձել է այս նախաձեռնության ակտիվ մասնակից և ջատագով:
Թանգարանները մեր մշակույթի, կրթության և զարգացման կարևորագույն կենտրոններն են, որտեղ պահվում և ներկայացվում են մեր պատմական հիշողությունը, կարևոր իրադարձությունների, փաստերի, և, ընդհանրապես, մեր ազգային ինքնության վկայությունները: Մայիսի 18-ը պատեհ առիթ է կարևորելու թանգարանների դերը՝ որպես նոր գիտելիքներով հարստանալու, իրական արժեքներ ճանաչելու և ներշնչվելու, ստեղծագործելու և երևակայական հղացումները կյանքի կոչելու օջախներ:
Ստեղծված իրավիճակից ելնելով՝ առաջին անգամ այս գեղեցիկ տոնը պետք է նշենք անսովոր պայմաններում: «Թանգարանները հանուն հավասարության. բազմազանություն և ներառականություն» միջազգային խորագրի ներքո բոլոր թանգարաններն իրենց միջոցառումները կներկայացնեն առցանց հարթակում, իսկ Օրվան նախորդող շաբաթ երեկոյան ավանդաբար նշվող Թանգարանների գիշերը նախատեսվում է անցկացնել նոյեմբեր ամսին:
Մայիսի 18-ը ընդունված է համարել նաև թանգարանային ոլորտում աշխատողների մասնագիտական տոն: Ուստի, առանձնակի ջերմությամբ շնորհավորում եմ ոլորտի բոլոր մասնագետներին, ովքեր իրենց նվիրյալ, բարեխիղճ ու շնորհակալ աշխատանքով կապված են թանգարանային մշակույթի պահպանության, զարգացման և հանրահռչակման գործին: Մաղթում եմ ձեզ ստեղծագործական բեղուն գործունեություն, բուռն խանդավառություն և հարյուր հազարավոր այցելուներ:

80376768_10157875728808501_6435851103979438080_o
Министр образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Араик Арутюнян направил поздравительное послание по случаю Международного дня музеев.
«Уважаемые сотрудники музеев!
С 1978 года 18 мая по предложению ИКОМ отмечается как Международный день музеев.  Наша страна, имеющая богатое музейное наследие, уже 4 десятилетия как стала активным участником и поборником этой инициативы.
Музеи являются важнейшими центрами нашей культуры, образования и развития, где хранятся и представляются наша историческая память, свидетельства важных событий, фактов и нашей национальной идентичности в целом.
18 мая - удобный повод придать значимость роли музеев как очагов обогащения новыми знаниями, познания реальных ценностей и вдохновения, творчества и воплощения в жизнь воображаемых идей. Исходя из сложившейся ситуации, впервые этот красивый праздник отмечается в необычных условиях. В рамках международного девиза “Музеи во имя равенства. Многообразие и инклюзивность” все музеи представят свои мероприятия на онлайн-площадках, а в ночь музеев планируется провести в ноябре.
18 мая принято считать профессиональным праздником работников музейной сферы. Поэтому с особой теплотой поздравляю всех специалистов этой сферы, которые своей преданной, добросовестной работой крепко связаны с сохранением, развитием и популяризацией музейной культуры. Желаю Вам плодотворной творческой деятельности, бурного энтузиазма и сотен тысяч посетителей».