Արթուր Ալեքսանյանը հեծանիվով եղել է, բայց վրաերթի ենթարկելու փորձ չի կատարել․ փաստաբան
«Հայկական արժեքների պաշտպանության կամք» հասարակական   նախաձեռնության անդամ Արթուր Ալեքսանյանի պաշտպանական կողմը պատրաստվում է բողոքարկել նրան կալանավորելու որոշումը։
Հիշեցնենք՝  Ալեքսանյանը նախօրեին կալանավորել է պաշտոնյայի նկատմամբ բռնություն գործադրելու սպառնալիքի գործով․տուժող ճանաչվել է «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Նիկոլայ Բաղդասարյանը։
Ալեքսանյանի փաստաբան Էմին Բեգլարյանն «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց, որ այս պահին աշխատում են բողոքի վրա։
Ալեքսանյանին առաջադրված մեղադրանքի մասով պաշտպանն ասաց, որ այն անհիմն է, կայացվել է չպատճառաբանված ու չհիմնավորված կալանավորման դատական ակտ։
«Ազգային ժողովի պատգամավորը չի կարող 316-րդ հոդվածով (իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելը - հեղ) տուժող լինել, քանի որ կարգադրիչ լիազորություններով օժտված չէ, ինչը Քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի 3-րդ մասով շատ հստակ նշված է»,- ընդգծեց նա։
ՔՕ 316 հոդված, 3-րդ մաս՝  սույն օրենսգրքում իշխանության ներկայացուցիչ է համարվում պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմիններում ծառայող այն անձը, ով ծառայողական ենթակայության տակ չգտնվող անձանց նկատմամբ սահմանված կարգով օժտված է կարգադրիչ լիազորություններով:
Ըստ փաստաբանի՝ այս հոդվածը կարող է վերաբերել, օրինակ, Ոստիկանության աշխատակցին, քանի որ նա իրավունք ունի «Ոստիկանության մասին» ՀՀ օրենքի հիման վրա օրինական, իրավաչափ պահանջներ ներկայացնել քաղաքացիներին։
«Օրինակ կարող է ասել՝ «սոցիալական հեռավորությո՛ւն պահապանեք»։ Տարբեր, տարբեր հրահանգներ կարող է տալ։ Չենթարկվելու, բռնություն գործադրելու կամ բռնություն գործադրելու սպառնալիք հնչեցնելու դեպքում, միանշանակ 316-րդ հոդվածը կարող էր կիրառվել։ Իսկ Ազգային ժողովի պատգամավորը, որպես այդպիսին, չունի նման իրավասություն»,- շարունակեց Էմին Բեգլարյանը։
Անդրադառնալով միջադեպին՝ փաստաբանն ասաց, որ Արթուր Ալեքսանյանը ցուցմունք է տվել, մեղավորությունը չի ընդունում, հերքում է լրատվամիջոցներով տարածված՝ պատգամավոր Նիկոլայ Բաղդասարյանի ցուցմունքի բովանդակությունը։
«Ինքը  (Արթուր Ալեքսանյանը - հեղ) հեծանիվով եղել է, բայց հեծանիվով վրաերթի ենթարկելու փորձ, հեծանիվով բռնություն գործադրելու փորձ, կամ հեծանիվով բռնություն գործադրելու որևէ գործողություն Արթուր Ալեքսանյանը չի կատարել»,- եզրափակեց Էմին Բեգլարյանը։
Հիշեցնենք, որ «Կամք» նախաձեռնության անդամ Արթուր Ալեքսանյանը ձերբակալվել էր մայիսի 13-ին  պատգամավոր Նիկոլայ Բաղդասարյանի հաղորդման հիման վրա։ Նշենք, որ Բաղդասարյանը մայիսի 11-ին իրավապահ մարմինների հաղորդել էր, որ Ալեքսանյանը Սահմանադրական դատարանի մոտ ժամը 17։00-17։15 ընկած ժամանակահատվածում փորձել էր իրեն հեծանիվով վրաերթի ենթարկել, իր հասցեին սպառնալիքներ ու հայհոյանքներ էր հնչեցրել։

Артур Алексанян был на велосипеде, но не совершал попытки наезда: адвокат
Сторона защиты члена общественной инициативы «Воля защиты армянских ценностей» Артура Алексаняна собирается обжаловать решение о его аресте.
Напомним, Алексанян накануне был арестован по делу об угрозе применения насилия по отношению к чиновнику; пострадавшим признал депутат от фракции «Мой шаг» Николай Багдасарян.
Адвокат Алексаняна Эмин Бегларян в беседе с «А1+» сказал, что в настоящий момент работают над жалобой.
По части предъявленного Алексаняну обвинения адвокат сказал, что оно необоснованно, было вынесен немотивированный и необоснованный судебный акт об аресте.
«Депутат Национального собрания не может быть пострадавшим по 316-й статье (применение насилия в отношении представителя власти – авт.), поскольку он не наделен распорядительными полномочиями, что очень четко указано в 3-й части 316-й статьи Уголовного кодекса», - подчеркнул он.
316-й статья, 3-я часть УК: в настоящем кодексом представителем власти считается лицо, служащее в государственных органах и органах местного самоуправления, который в установленном порядке наделен распорядительными полномочиями в отношении лиц, не находящихся в служебном подчинении.
По словам адвоката, эта статья может относиться, к примеру, к сотруднику Полиции, поскольку он имеет право на основании закона РА «О полиции» предъявить гражданам правомерные требования.
«К примеру, может сказать: “соблюдайте социальную дистанцию”. Может давать самые разные распоряжения. В случае неподчинения, применения насилия или озвучивания угрозы применения насилия, однозначно могла применяться 316-я статья. А депутат Национального собрания, как таковой, не обладает подобным правомочием», - продолжил Эмин Бегларян.
Обратившись к инциденту, адвокат сказал, что Артур Алексанян дал показание, не признает вины, отрицает содержание распространенного в СМИ показания депутата Николая Багдасаряна.
«Он  (Артур Алексанян - авт․) был на велосипеде, но попытки совершения наезда на велосипеде, попытки совершения насилия на велосипеде или какого-либо действия по применению насилия на велосипеде Артур Алексанян не совершал», - заключил Эмин Бегларян.
Напомним, что член инициативы «Воля» Артур Алексанян был арестован 13-го мая на основании сообщения депутата Николая Багдасаряна. Отметим, что Багдасарян 11-го мая сообщил правоохранительным органам, что Алексанян около Конституционного суда в период 17։00-17։15 пытался совершить наезд на велосипеде, озвучил в его адрес угрозы и сквернословия.