Որոշ ապրանքների ներմուծումն ազատվել է մաքսատուրքից
Պետական եկամուտների կոմիտեն տեղեկացնում է, որ նոր տեսակի կորոնավիրուսի կանխարգելման միջոցառումների շրջանակում որոշ ապրանքների ներմուծումը Եվրասիական տնտեսական միության տարածք ազատվել է մաքսատուրքից:
Մասնավորապես` Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի 16.03.2020թ. թիվ 21 և 03.04.2020թ թիվ 34 որոշումների համաձայն՝ մինչև 2020թ սեպտեմբերի 30-ը ներառյալ «Բացթողում` ներքին սպառման համար» մաքսային ընթացակարգով ապրանքային հայտարարագիրը գրանցելու, և ապրանքների ներմուծման թույլտվությունը համապատասխան լիազորություն ունեցող գործադիր մարմնի կողմից ներկայացվելու դեպքում մաքսատուրքից ազատվելու են հիմնականում բժշկական նշանակության որոշ ապրանքներ: Հարկ է նշել, որ արտոնությունն ուժի մեջ է մտել 2020թ. մարտի 16-ից:
ԵՏՀ 03.04.2020թ թիվ 33 որոշման համաձայն՝ մինչև 2020թ հունիսի 30-ը ներառյալ «Բացթողում` ներքին սպառման համար» մաքսային ընթացակարգով ապրանքային հայտարարագիր գրանցելու դեպքում բժշկական պարագաներից բացի մաքսատուրքից ազատվելու են նաև գյուղատնտեսական որոշ ապրանքներ: Արտոնությունն ուժի մեջ է մտել 2020թ. ապրիլի 1-ից։

Импорт некоторых товаров освобожден от пошлины
Комитет по государственным доходам сообщает, что в рамках мероприятий по предотвращению распространения коронавируса нового вида импорт некоторых товаров на территорию Евразийского экономического союза освобожден от таможенной пошлины.
В частности, согласно решениям № 21 от 03.04.2020 г. и № 34 от  16.03.2020 г. до 30 сентября 2020 г. включительно в случае регистрации товарной декларации по таможенной процедуре “ выпуск для внутреннего потребления” и представления уполномоченным исполнительным органом разрешения на ввоз товаров от таможенной пошлины в основном будут освобождены некоторые товары медицинского назначения. Следует отметить, что льгота вступила в силу с 16 марта 2020 года.
Согласно решению ЕЭК от 03.04.2020 г. № 33, до 30 июня 2020 года включительно в случае регистрации товарной декларации по таможенной процедуре “выпуск для внутреннего потребления” от таможенной пошлины помимо медицинских принадлежностей будут освобождены и некоторые сельскохозяйственные товары. Льгота вступила в силу с 1 апреля 2020 года.