Զինծառայող ամուսինները ծառայության են անցել նույն զորամասում․ ՄԻՊ-ն է աջակցել
Պայմանագրային զինծառայողը դիմել է Մարդու իրավունքների պաշտպանին զինծառայող կնոջ հետ նույն զորամասում ծառայությունը կազմակերպելու հարցում աջակցություն ստանալու նպատակով։
Նա տեղեկացրել է, որ 2019 թվականի սեպտեմբերին ծառայողական անհրաժեշտությունից ելնելով իրեն տեղափոխել են ծառայության այլ զորամաս, սակայն կնոջը չեն տեղափոխել: Արդյունքում, իր և կնոջ ծառայության վայրերի միջև հեռավորության պատճառով չի կարողանում տեսակցել ընտանիքին:
Մարդու իրավունքների պաշտպանն ամուսինների ծառայությունը նույն զորամասում ապահովելու առաջարկով դիմել է Պաշտպանության նախարարություն՝ համապատասխան հիմնավորումներով։
Պաշտպանության նախարարության հետ համագործակցության արդյունքում  որոշում է կայացվել ամուսինների ծառայությունը կազմակերպել նույն զորամասում:

Супруги-военнослужащие перешли на службу в одну и ту же воинскую часть: Омбудсмен содействовал
Поддержи А1+!Военнослужащий-контрактник обратился к омбудсмену с просьбой оказания содействия по вопросу прохождения службы в одной и той же воинской части вместе с супругой -военнослужащей.
“Он сообщил, что в сентябре 2019 года, исходя из служебной необходимости, его перевели в другую воинскую часть службы, однако супругу не перевели. В результате, из-за расстояния между местами службы его и его жены он не может навещать семью.
Защитник прав человека с соответствующими обоснованиями обратился в Министерство обороны с предложением обеспечить службу супругов в той же воинской части.
В результате сотрудничества с Министерством обороны было принято решение организовать службу супругов в одной и той же воинской части”, - говорится в сообщении офиса омбудсмена.