95425109_233746524632361_2683140265371238400_n
Հիշեցնենք՝ օրեր առաջ Երևանի Մուշ Թաղամասում ծեծել էին փաստաբան Սեդա Սաֆարյանի դստերը, փեսային, վերջինիս քրոջը, մորն ու հորը։ Դեպքի առթիվ ՀՀքննչական կոմիտեում գործ էր հարուցվել։
«Զանգում ենք, հետաքրքրվում ենք, անորոշություն է. ասում են՝ «գործ ենք անում», մենք էլ սպասում ենք, տեսնենք՝ ինչ գործ են անում, բայց ըստ էության՝ գործ չեն անում, որովհետև որևէ ձերբակալված, կալանքի խնդիր չկա։ Սա ոչ մի լավ բանի չի տանում, ինչպես հասկանում եմ՝ պետք է դիմեմ բողոքարկման այլ միջոցների», - «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց Սեդա Սաֆարյանը։
Փաստաբանն ասաց, որ սպասում է գործով քննիչ Հովհաննես Հարությունյանի զանգին, և եթե 1 ժամվա ընթացքում չզանգեց, «աջուձախ դատի է տալու բոլորին»՝ ձգձգված, քաշքշուկով գործի համար։
Ըստ Սաֆարյանի՝ երբ զանգահարում է գործի մանրամասներից տեղեկանալու համար, ստանում է «քննությունը գաղտնի է, մենք պարտավոր չենք ոչ մեկին բան ասել» պատասխանը, իսկ այսօր առավոտվանից չի կարողացել կապ հաստատել գործով քննիչի հետ։
«Եթե ես Հովհաննես Հարությունյանի հետ չկարողացա կապվել, գնալու եմ Մալաթիա՝ իմանալու, թե նա ինչ գործողություններ է անում։ Տուժողներին ոչ մի բանի մասին տեղյակ չի պահում, որևէ գրություն չի ուղարկել, թե երբ է գործն իր մոտ հայտնվել, ինչ գործողություններ է անում կամ ինչ դժվարություններ կան։ Ուզում եմ ասել, որ չեն էլ հասկանում, որ հետամուտ ենք լինելու այս գործով ամեն ինչ իմանալու համար»,- շարունակեց նա։
Հարցին՝ քննչական գործողություններին տուժող կողմից փաստաբան, ներկայացուցիչ չի՞ մասնակցում, պատասխանեց՝  ի՞նչ են անում ՔԿ-ից, որ ներկայացուցիչն էլ մասնակցի.
«Ոչինչ չեն անում, ի՞նչ մասնակցեն։ Իմ գործընկերներն (նկատի ունի փաստաբաններին - հեղ.) ասել են, որ «հարցաքննության ժամանակ մենք կգնանք-կմասնակցենք, խնդիր չկա, սպասում ենք, որպեսզի կանչեն»։ Փորձաքննություններ են նշանակվել, հետազոտում են։ Բայց դա կապ չունի, ես ասում եմ՝ գործողություններ անեն կասկածվողներին հայտնաբերելու, շրջանակն ամբողջական պարզելու հետ կապված։ Միայն երեք մարդու անուն են տալիս. վեց հոգի են եղել, ո՞ւր են մյուս երեքը, և արդյոք պարզե՞լ են մյուս երեքի ինքնությունը, թե՞ ոչ։ Այս հարցերն օդում կախված են մնացել, և հասկանալի չէ՝ ինչ են անում քննչական մարմինները։ Մյուս երեքի անունները չենք կարողանում իմանալ»։
Սեդա Սաֆարյանի խոսքերով՝ միջադեպին մասնակից անձինք ճանաչման են ներկայացվել տեսանյութի ցուցադրմամբ, զննության արձանագրություն է կազմվել, տուժողներն ասել են՝ ով, որտեղ և ինչպես։
«Այդտեղից էլ են հասկացել, որ քննչական մարմինները, բացի այս երկուսից, այլ գործողություն չեն արել։ Ամեն դեպքում, թե որ շրջանակն է ծեծը կազմակերպել, պարզ չէ», - եզրափակեց նա։
Գործի վերաբերյալ ի պատասխան մեր հարցմանը՝ Քննչական կոմիտեի մամուլի քարտուղար Ռիմա Եգանյանը հայտանեց, որ քննություն  է տարվում՝ պարզելու Սեդա Սաֆարյանի դստեր, փեսայի և նրանց բարեկամների նկատմամբ բռնություն գործադրելու դեպքի հանգամանքները։
Նրա փոխանցմամբ՝ 2020թ. ապրիլի 24-ին՝ ժամը 22:30-ին, Երևան քաղաքի Մուշ թաղամասում  կատարված  առերեույթ խուլիգանության  դեպքի առթիվ 2020թ. ապրիլի 25-ին ՀՀ ոստիկանությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի (խուլիգանություն) 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով հարուցված քրեական գործը 2020թ. ապրիլի 28-ին ստացվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի քննչական բաժին և ընդունվել վարույթ:
«Նախաքննության ընթացքում  կատարվել և կատարվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ դեպքի բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ քննությունն ապահովելու ուղղությամբ:
Նախաքննությունը շարունակվում է», - նշված է պատասխանի մեջ։
Քննչական կոմիտեից պատասխան ստանալուց հետո, մենք կրկին խոսեցինք Սեդա Սաֆարյանի հետ։ Նա ասաց, որ հանդիպել է քննիչ Հովհաննես Հարությունյանի հետ։
«Պատասխանը նույնն է. «մենք լայնածավալ աշխատանք ենք տանում, չենք ուզում, որ քննության որևէ նյութ դուրս գա, մենք հիմա զբաղված ենք ամբողջ բաժնով այդ գործի հանգամանքները պարզելով։ Դո՛ւք, հավատացե՛ք, որ ամեն ինչ օրինական կլինի, կիմանաք», - քննիչի հետ տեղի ունեցած հանդիպման մանրամասները պատմեց փաստաբանը։
Վերջինս հավելեց, որ քննիչը չի բացառել առաջիկա մի քանի ժամվա ընթացքում կամ վաղը քննչական գործողությունների իրականացումը։
«Դե հա, մենք էլ գիտենք, որ վաղը կամ մյուս օրը կարող է մարդ կանչվի հարցաքննվելու։ Մինչև օրվա վերջ ուզում եմ սպասել, հետո նոր տեսնեմ՝ ինչ անել, որովհետև իրենք ասում են, որ ամեն հնարավորն անելու են՝ բոլորի անձը ճշտելու, հանգամանքները հասկանալու համար», - եզրափակեց Սեդա Սաֆարյանը։

По сути, не работают, нет ни одного арестованного: Седа Сафарян недовольна СК
Поддержи А1+!Адвокат Седа Сафарян недовольна следственным комитетом, говорит: почти нет развития событий по делу об избиении.
Напомним, несколько дней назад в квартале Муш в Ереване избили дочь, зятя адвоката Седы Сафарян, сестру, мать и отца последнего. В связи с происшествием в Следственном комитете РА возбуждено уголовное дело.
«Звоним, интересуемся, неопределенность; говорят: «мы работаем», мы ждем, посмотрим, что они делают, но по сути, не работают, потому что нет проблемы арестованного, ареста. Это не приведет ни к чему хорошему, насколько понимаю, я должна прибегнуть к другим средствам обжалования», - в беседе с «А1+» сказала Седа Сафарян.
Адвокат сказала, что ждет звонка следователя по делу Ованнеса Арутюняна, и если он не позвонит в течение 1 часа, «буду судиться со всеми направо и налево» - за затянутое дело.
По словам Сафарян, когда звонит для того, чтобы узнать подробности дела, получает ответ «следствие тайное, мы не обязаны никому ничего говорить», а с сегодняшнего утра смогли связаться со следователем по делу.
«Если я не смогу связаться с Ованнесом Арутюняном, пойду в Малатию, чтобы узнать, какие действия он совершает. Он ни о чем не информирует пострадавших, не отправил никаких писем о том, когда дело оказалось у него, какие действия он совершает или какие есть трудности. Хочу сказать, что даже не понимают, что мы будем следить за тем, чтобы все знать по этому делу», - продолжила она.
На вопрос, не участвует ли в следственных действиях адвокат, представитель с пострадавшей стороны, ответила: что делают из СК, чтобы представитель участвовал?
«Ничего не делают, в чем участвовать? Мои коллеги (имеет в виду адвокатов – авт.) сказали, что «во время допроса мы придем, примем участие, без проблем, ждем, чтобы позвали». Назначены экспертизы, исследуют. Но это не имеет отношения, я говорю, чтобы вели действия по обнаружению подозреваемых, полному выявлению круга. Называют имена только трех человек, было шесть человек, где остальные три? И установили ли личность остальных трех или нет? Эти вопросы остались висящими в воздухе, и непонятно, что делают следственные органы? Именя остальных трех мы не можем узнать».
По словам Седы Сафарян, лица, участвовавшие в инциденте, были представлены к опознанию посредством показа видеоматериала, был составлен протокол осмотра, пострадавшие сказали: кто, где и как.
«Из этого также поняли, что следственные органы, кроме этих двух, не совершали других действий. В любом случае, какой круг организовал избиение – не ясно», - заключила она.
В ответ на наш запрос о деле пресс-секретарь Следственного комитета Римма Еганян сообщила, что ведется расследование для выявления обстоятельств происшествия применения насилия в отношении дочери, зятя Седы Сафарян и его родственников.
По ее словам, 24-го апреля 2020г., уголовное дело, возбужденное в Полиции РА 25-го апреля 2020 года по 1-му и 2-му пунктам 3-й части 258-й статьи (хулиганство) Уголовного кодекса РА в связи с явным случаем хулиганства, совершенного в квартале Муш города Еревана 24-го апреля 2020г. в 22:30, 28-го апреля 2020г. было получено в следственном отделении административного района Малатия-Себастия Ереванского городского следственного управления и было принято к производству.
«Во время предварительного расследования проводились и проводятся необходимые следственные и прочие процессуальные действия в направлении обеспечения всестороннего, полного и объективного расследования происшествия.
Предварительное расследование продолжается», - отмечено в ответе.
После получения ответа от Следственного комитета мы вновь поговорили с Седой Сафарян. Она сказала, что встретилась со следователем Ованнесом Арутюняном.
«Ответ тот же: “Мы ведем широкомасштабную работу, не хотим, чтобы какой-либо материал дела вышел, мы сейчас всем отделом заняты установлением обстоятельств этого дела. Вы, поверьте, что все будет законно, узнаете”, - рассказала адвокат подробности встречи со следователем.
Последняя добавила, что следователь не исключил проведение следственных операций в ближайшие несколько часов или завтра.
«Ну да, мы тоже знаем, что завтра или послезавтра могут вызвать на допрос. До конца дня я хочу подождать, только потом посмотрю, что делать, потому что они говорят, что сделают все возможное, чтобы установить личность всех, понять обстоятельства», - заключила Седа Сафарян.