Թիմի անդամները միգուցե պաշտոն ստանալու ակնկալիք են ունեցել. Հրաչյա Հակոբյան
Աջակցիր «Ա1+»-ինՎարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունների, դրանց հաջորդած մեկնաբանությունների եւ այլ թեմաների շուրջ «Ա1+»-ը զրուցել է ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հրաչյա Հակոբյանի հետ։
- Պարոն Հակոբյան, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում հայտարարեց, թե հեղափոխությունից ու գործող իշխանություններից հիասթափված են այն մարդիկ, որոնք ակնկալում էին ինչ-որ բաժին ստանալ, ազդեցություն ունենալ, բայց չստացան: Ո՞ւմ մասին է, խոսքը, և արդյո՞ք ձեր թիմին էլ է դա վերաբերում:
- Ճիշտն ասած չեմ կարող ասել, թիմին էր վերաբերում, թե ոչ: Կարծում եմ, ավելի շատ նախորդ իշխանությունների ներկայացուցիչներին էր վերաբերում, որովհետև թիմի անդամները ակնկալիքներով չէ, որ եկել են: Նրանք կոնկրետ գաղափարի համար են պայքարել: Թիմի անդամները միգուցե պաշտոն ստանալու ակնկալիք են ունեցել, թիմում միգուցե եղել են այնպիսի մարդիկ, որոնք պաշտոն չեն ստացել, կամ, օրինակ, պաշտոնավարել են, բայց հետո ազատվել են: Երևի թիմում ավելի շատ նրանք հիասթափված լինեն, բայց ոչ թե` բիզնեսներում մաս ունենալու համար:
- Իսկ ձեր թիմից ովքե՞ր են ունեցել պաշտոն կամ ավելի լավ պաշտոն ունենալու ակնկալիք, որ չեն ստացել ու հիասթափվել են:
- Չեմ կարող ասել, բայց կարծում եմ, այդպիսի մարդիկ եղել են:
- Վարչապետը նաև խոսեց «Սերժ Սարգսյանի մնացորդներից» ազատվելու մասին: Հեղափոխությունից երկու տարի ա՞նց նա հասկացավ, որ այդ մարդիկ են իրեն խանգարում:
- Դա ժամանակի ընթացքում ոչ թե հասկանալու կամ չհասկանալու հարց էր, այլ, ինչպես ինքն ասաց, այդ մարդկանց ժամանակ տալու հարց էր: Վստահ եմ, ինքն էլ գիտեր, կլինեն մարդիկ, որոնք կընդունեն նոր Հայաստանի խաղի կանոնները և կշարունակեն աշխատել ավելի բարեխիղճ, առանց խնդիրների մեջ թաթախվելու: Եվ վստահ եմ, նա գիտեր, որ կլինեն նաև մարդիկ, որոնք չեն կարողանա նման սկզբունքներով աշխատել: Բայց միայն այն պատճառով, որ կլինեն մարդիկ, որոնք չեն կարողանա այդ սկզբունքով աշխատել, պետք չէր կադրային ջարդ իրականացնել: Պետք էր այդ հնարավորությունը բոլորին տալ, և տրվել է, եղել են մարդիկ, որոնք ճիշտ են օգտագործել այդ հնարավորությունը, եղել են մարդիկ` ոչ:
- Հանրային հեռուստաընկերության արդեն նախկին ղեկավար Մարգարիտա Գրիգորյանին ազատելու պահանջ սոցցանցերում հեղափոխությունից անմիջապես հետո էր շրջանառվում: Եվ հիմա կարծիք է հնչում, թե անպայման պետք էր աշխատանքի թերացումը հենց վարչապետի՞ նկատմամբ լիներ, որ այդ փոփոխությունը տեղի ունենար:
- Միայն Մ.Գրիգորյանի մասին չէ, որ նման կոչեր են հնչել, շատերի նկատմամբ են հնչել: Բայց իրենց տրված հնարավորությունից պետք է բոլորը կարողանային օգտվել, այդ թվում` Մ.Գրիգորյանը: Եվ եթե բանը հասավ ազատման դիմում գրելուն, ուրեմն Մ.Գրիգորյանը չկարողացավ օգտվել այդ հնարավորությունից և հեռացավ:
- Մ.Գրիգորյանից և Հանրային հեռուստաընկերության լրատվական ծառայության ղեկավար Պետրոս Ղազարյանից բացի այնտեղ ուրիշ այլ մարդի՞կ պետք է ազատվեն:
- Իմ կարծիքով, այնուամենայնիվ, կան էլի կադրեր, ովքեր պետք է փոխարինվեն:
- Ն.Փաշինյանին քննադատում են իր այն հայտարարության համար, թե նախկինում լրատվամիջոցների ու լրագրողների գերակշիռ մասը իշխանություններից փող է ստացել: Եվ որոշ լրատվամիջոցների ղեկավարներ հակադարձեցին, թե Ն.Փաշինյանն իր մասին է խոսում, որ այդ սկզբունքով է աշխատել նրա ընտանիքին պատկանող «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը, որտեղ նաև Դուք եք աշխատել:
- Այո, ես երկար տարիներ աշխատել եմ «Հայկական ժամանակում», թերթը բազմիցս ներկայացրել է իր հաշվետվությունները, թե ինչ միջոցներով է աշխատել: Ինչ վերաբերում է Ն.Փաշինյանի այդ հայտարարությանը, հետաքրքիր մի բան նկատեցի` այն լրատվամիջոցները, որոնք սկսեցին շատ արագ արձագանքել վարչապետին, ես գրեթե վստահ եմ, որ նրանք իրենց մատնում են, որ թաթախված են եղել նման գործելաոճի մեջ: Նրանք կարող էին իրենց տեղավորել մյուս տասը տոկոսի մեջ, բայց արի ու տես, որ հակառակն արեցին: Այդպիսով նրանք իրենց մատնեցին: Նաև եղան լրատվամիջոցներ ու լրագրողներ, որոնք հասկացան, որ այդ հայտարարությունն իրենց չի վերաբերում:
- Լրագրողները դրվագներ են նշում, թե Ն.Փաշինյանը կհիշի, դրանցի որն ինչ կապեր է ունեցել:
- Ես ոչ մի փաստարկված մեկնաբանություն չեմ լսել: Թող բարձրաձայնեն, թե ումից ինչ է վերցրել:
- Նրանք էլ հակադարձում են, թե Ն.Փաշինյանը թող նշի այն լրագրողների ու լրատվամիջոցների ղեկավարների անունները, որոնք նախկիններից գումար են ստացել:
- Բայց Ն.Փաշինյանը որևէ մեկի անունը չի տվել, իրենք են իրենց տեղավորել այդ սկզբունքով աշխատելու գործելաոճի մեջ:

Члены команды возможно ожидали получить должность: Рачья Акопян
О заявлениях премьер-министра Никола Пашиняна, следующих за ними комментариях и на другие темы «А1+» побеседовал с депутатом НС от фракции «Мой шаг» Рачьей Акопяном.
- Господин Акопян, премьер-министр Никол Пашинян заявил в своем прямом эфире в фейсбук, что революцией и действующими властями разочарованы те люди, которые ожидали получить какую-то долю, иметь влияние, но не получили. О ком речь и относится ли это к вашей команде?
- По правде говоря, не могу сказать, относилось к команде или нет. Думаю, больше относилось к представителям бывших властей, потому что члены команды пришли не с ожиданиями. Они боролись за конкретную идею. Члены команды возможно имели ожидание получить должность, в команде возможно были такие люди, которые не получили должности, или, к примеру, пребывали в должности, но затем были освобождены. Наверное, в команде они будут больше разочарованы, но не в том, чтобы иметь долю в бизнесах.
- А кто из вашей команды имели ожидания получить должность или лучшую должность, которую не получили и разочаровались?
- Не могу сказать, но думаю, что такие люди были.
- Премьер также говорил об освобождении от «остатков Сержа Саркисяна». Спустя два года после революции он понял, что эти люди ему мешают?
- Это был не вопрос понимания или не понимания с течением времени, а, как он сам сказал, это был вопрос того, чтобы дать время этим людям. Уверен, он и сам знал, будут люди, которые примут правила игры новой Армении и продолжат работать более добросовестно, не погрязнув в проблемы. И я уверен, что он знал, что будут и люди, которые не смогут работать по таким принципам. Но только потому, что будут люди, которые не смогут работать по этому принципу, не нужно было проводить кадровые погромы. Нужно было дать эту возможность всем, и было дано, были люди, которые правильно использовали эту возможность, были и такие которые нет.
- Требование от устранения от должности уже бывшего руководителя Общественной телекомпании Маргариты Григорян звучало в соцсетях сразу после революции. И сейчас звучит мнение, что обязательно должна была быть плохая работа именно в отношении премьер-министра, чтобы это изменение имело место.
- Подобные призывы звучали не только о М. Григорян, звучали в отношении многих. Но данной им возможностью должны были суметь воспользоваться все, в том числе М. Григорян. И если дело дошло до того, чтобы писать заявление об увольнении, значит М. Григорян не смогла воспользоваться возможностью и ушла.
- Помимо М. Григорян и руководителя информационной службы Общественной телекомпании Петроса Казаряна должны быть уволены и другие люди тоже?
- По-моему, тем не менее, есть еще кадры, которые должны быть заменены.
- Н. Пашиняна критиковали за его заявление о том, что раньше подавляющее большинство СМИ и журналистов получали деньги от властей. И руководители некоторых СМИ ответили, что Н. Пашинян  говорит о себе, что по этому принципу работала принадлежавшая его семье ежедневная газета «Айкака жаманак», где Вы тоже работали.
- Да, я долгие годы работал в «Айкакан жаманак», газета неоднократно представляла свои отчеты, на какие средства она работала. Касательно этого заявления Н. Пашиняна, я заметил кое-что интересное: те СМИ, которые начали очень быстро отвечать премьер-министру, я почти уверен, что они выдают себя, что они погрязли в подобном стиле работы. Они могли поместить себя в остальные десять процентов, но смотри же, они сделали обратное. Таким образом они выдали себя. Были и СМИ и журналисты, которые поняли, что это заявление их не касается.
- Журналисты отмечают эпизоды, что Н. Пашинян будет помнить, у каких из них какие были связи.
- Я не слышал ни одного аргументированного комментария. Пусть скажут, у кого что брал.
- Они же отвечают, что Н. Пашинян пусть укажет имена тех журналистов и СМИ, которые получали деньги от бывших.