«Բնագավառը սնանկացման առաջ է»․ տուրիստականների ներկայացուցիչների ակցիան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՏուրիստական ոլորտի ընկերությունների ղեկավարները և վարորդներն այսօր բողոքի ակցիա էին իրականացնում: Նրանք նշում են, որ Կառավարության կողմից մշակված՝ տուրիզմին վերաբերող աջակցությունը ամբողջությամբ չի լուծում ստեղծված դրության պայմաններում առաջացած խնդիրները։ Իրենք ակնկալում են Կառավարությունից 12 ամսով սառեցնել իրենց վարկային պարտավորությունները:
«Մեր գործունեության ամբողջ բնագավառը կանգնած է սնանկացման առաջ, քանի որ տուրիստական ընկերությունների պահանջով այս տարի ձեռք ենք բերել նոր ավտոբուսներ: Ընկերություններ կան, ունեն, 5 ընկերություններ էլ կան, ունեն մինչև 30 ավտոբուսներ, և այսօր բոլորը ձեռք են բերվել վարկային միջոցներով: Մեզ վարկերը տրվում են՝ հաշվի առնելով տուրիզմի սեզոնը: Այդ պատճառով ձմռանը եթե քիչ ենք մարում, կրկնակի ավել ենք մարում տուրիստական սեզոնի ժամանակ: Ընկերություններ կան, որ ամսական մարում են մի քանի հարյուր հազար վարկ, կան այնպիսի ընկերություններ, որոնց ամսական վարկային պարտավորությունը հասնում է մինչև 10 մլն դրամի: Ունենալով զրո եկամուտ՝ կունենանք սնանկացած տուրիստական տրանսպորտային պարկ: Մեքենաների լիկվիդայնությունը իրենց արժեքի հետ կապված՝ կորում է, և մնում է միայն մեքենաները քանդել և վաճառել, որպես պահեստամասեր: Մարտի 13-ին դիմել ենք պետությանը, նամակի տակ ստորագրել են 30 տուրիստական տրանսպորտային ընկերություններ և անհատ ձեռնարկակատերեր: Գրեթե 40 օր է անցել, ակնկալում և խնդրում ենք մեր կառավարությանը պատասխանել,- նշեց «Արկա քարս» տուրիստական տրասպորտային ընկերության տնօրեն Արմեն Աբգարյանը:
Ակցիային ներկա էր նաև տուրիզմի հայկական ֆեդերացիայի նախագահ Մեխակ Ապրեսյանը։ Նա նշեց, որ զբոսաշրջության ոլորտն ունի առանձնահատկություններ, և անհրաժեշտություն կա համապատասխան փոփոխություններ կատարել՝ զբոսաշրջության ոլորտի համար ստեղծելով աջակցության առանձին միջոցառում:
«Պետք է հաշվի առնել, որ իրական վերականգնումը, իրական եկամուտների ակնկալումը զբոսաշրջության ոլորտի համար հաջորդ տարվա ապրիլին է, և միայն հրաշքի դեպքում վերականգնումը կարող է սկսել աշնանը: Հետևաբար պետք է արտոնյալ վարկավորման ծրագրերը հետևյալ կերպ ձևակերպենք, որ արտոնյալ վարկերը տրամադրվեն 3 տարով, որպեսզի վճարման համար ունենան 12 ամիս արտոնյալ ժամանակահատված: Բացի դրանից, արտոնյալ վարկերի նպատակը կարող են ուղղել հարկային պարտավորությունների մարմանը, կոմունալ ծախսերի և աշխատավարձերի վճարմանը: Պետք է հաշվի առնել, որ զբոսաշրջային ոլորտի շատ ներկայացուցիչներ ներդրումներ են կատարել և վարկային միջոցներ են ներգրավել, և այսօր չեն կարող այդ վարկային պարտավորությունները կատարել: Միգուցե չկարողանան բանկերը մեկ տարով վարկային արձակուրդ տրամադրել, ապա այդ դեպքում մենք կարող ենք բանկերին և զբոսաշրջության ոլորտին աջակցել՝ թույլ տալով արտոնյալ վարկային միջոցները ուղղել վարկային պարտավորությունների մարմանը: 3-րդ միջոցառմամբ ընտրվում են այն կազմակերպությունները, որոնց տարեկան շրջանառությունը 24-500 մլն դրամ է կազմում: Միգուցե փոքր ու միջին բիզնեսի համար լավ հաշվարկված չափանիշներ են, բայց պետք է հաշվի առնել, որ զբոսաշրջության ոլորտի շատ տնտեսվարողներ մինչև 24 մլն շրջանառություն ունեն», ընդգծեց Մեխակ Ապրեսյանը:

«Отрасль стоит перед угрозой банкротства»: акция представителей туризма (видео)
Поддержи А1+!Главы и водители компаний туристической отрасли сегодня проводили акцию протеста. Они отмечают, что разработанная Правительством помощь, относящаяся к туризму, полностью не решает проблемы, возникшие в условиях создавшегося положения. Они ожидают от Правительства заморозить их кредитные обязательства на 12 месяцев.
«Вся отрасль нашей деятельности стоит перед угрозой банкротства, поскольку по требованию туристических компаний в этом году мы приобрели новые автобусы. У некоторых компаний 5, у других 30 автобусов, и сегодня все были приобретены на кредитные средства. Нам предоставляются кредиты с учетом туристического сезона. Поэтому если мы мало погашаем зимой, вдвое больше погашаем во время туристического сезона. Есть компании, которые погашают кредит в несколько сотен тысяч драмов ежемесячно, есть такие компании, ежемесячные кредитные обязательства которых достигают 10 млн драмов. Имея нулевой доход, мы будем иметь обанкротившийся туристический транспортный парк. Ликвидность машин в связи с их стоимостью пропадает, и остается только разобрать и продать автомобили на запчасти. 13-го марта мы обратились к государству, письмо подписали 30 туристических транспортных компаний и частный предпринимателей. Прошло почти 40 дней, ожидаем и просим наше правительство ответить, - отметил директор туристической транспортной компании «Арка карс» Армен Абгарян.
На акции присутствовал также председатель армянской федерации туризма Мехак Апресян. Он отметил, что у туристической отрасли есть особенности, и имеется необходимость внести соответствующие изменения, создав для туристической отрасли отдельную меру поддержки.
«Нужно учесть, что реальное восстановление, реальное ожидание доходов для туристической отрасли – в апреле следующего года, и только в случае чуда восстановление можно начать осенью. Следовательно, нужно сформулировать программы льготного кредитования следующим образом, чтобы льготные кредиты предоставлялись на 3 года, чтобы иметь льготный период для уплаты в 12 месяцев. Кроме того, цель льготных кредитов могут направить на погашение налоговых обязательств, выплату коммунальных расходов и зарплат.
Нужно учесть, что многие представители туристической отрасли произвели инвестиции и привлекли кредитные средства, и сегодня не могут выполнить эти кредитные обязательства. Возможно банки не смогут предоставить кредитный отпуск на год, в этом случае мы можем помочь банкам и туристической отрасли, позволив направить льготные кредитные средства на погашение кредитных обязательств. 3-м мероприятием избираются компании, годовой оборот которых составляет 24-500 млн драмов. Возможно для малого и среднего бизнеса это – хорошо рассчитанные критерии, но нужно учесть, что в туристической отрасли у многих хозяйствующих субъектов оборот не превышает 24 млн», - подчеркнул Мехак Апресян.