Երևանի իշխանությունը կարող էր Արցախում արտակարգ դրություն հայտարարել և այնտեղ պարետ նշանակել. Ժիրայր Սեֆիլյան (տեսանյութ)
Մարտի 31-ին Արցախում տեղի ունեցան նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններ։ Մի քանի օր անց Արցախում նույնպես կորոնավիրուսի դեպքեր արձանագրվեցին։
Այս և այլ հարցերի շուրջ «Ա1+»-ը զրուցել է «Սասնա Ծռեր» համահայկական շարժման ղեկավար-անդամ, հասարակական-քաղաքական գործիչ, Շուշիի առանձնակի գումարտակի հրամանատար, ազատամարտիկ Ժիրայր Սեֆիլյանի հետ։
«Անշուշտ, եթե այս համաճարակը չլիներ, մեր գնահատականը կլիներ այլ, այդ գնահատականին կուղեկցեին քաղաքական գործողություններ։ Սակայն համաճարակի օրոք ընտրություններից խոսելը մեղմ ասած տգիտություն է»,- մեզ հետ զրույցում ասաց Սեֆիլյանը։
Նրա խոսքերով՝ նախագահական ընտրությունների 2-րդ փուլը նույնպես պետք է բոյկոտվի։
Անդրադառնալով Ստեփանակերտում «Արցախի հեղափոխական» կուսակցության կազմակերպած հետընտրական հանրահավաքներին՝ գործիչը կոչ արեց հանրահավքները հետաձգել, քանի որ չի կարելի համաճարակի ժամանակ հնարահավաք կազմակերպել։
«Մենք գիտակցում ենք, որ այսօրվա գլխավոր օրակարգը համաճարակի դեմ պայքարն է․ իշխանություն, ընդդիմություն, բոլոր շրջանակներ։ Սակայն եթե Արցախում այսպիսի կոպիտ սխալ տեղի չունենար, մենք այսօր չէին մտահոգվի։ Ամեն օր այս մասին չէինք բարձրաձայնի, և  երևանյան իշխանություններին չէինք քննադատի կոշտ ձևով։ Սակայն նրանք են մեզ ստիպում, որ այդպես անենք։ Որովհետև մենք առաջին օրվանից ասել ենք, որ պատերազմի օրոք, այսինքն՝ ինչու չէ նաև համաճարակներին ժամանակ, սա պատերազմ է, պետք է համերաշխություն լինի երկրում»,- ընդգծեց հասարակական գործիչը։
Վերջինիս կարծիքով՝ Հայաստանի իշխանությունները համաճարակի այս ժամանակահատվածը կարող էին օգտագործել Արցախը Հայաստանից հեռու պահող արհեստական խոչընդոտները մաքրելու համար․ Երևանի իշխանությունը կարող էր Արցախում արտակարգ դրություն հայտարարել և այնտեղ պարետ նշանակել։
«Համոզված եմ, որ նաև միջազգային բեմերում այդ քայլը ոչ մի հակազդեցություն չէր ունենա, գուցե բացի Ռուսաստանից։ Շատ լավ առիթ, որ մենք մեծ քայլերով միացումը անեինք, ավարտեինք»,- շեշտեց նա։

Ереванские власти могли объявить в Арцахе чрезвычайное положение и назначить там коменданта: Жирайр Сефилян (видео)
31-го марта в Арцахе состоялись президентские и парламентские выборы. Спустя несколько дней в Арцахе также были зафиксированы случаи коронавируса.
Об этих и других вопросах «А1+» побеседовал с руководителем-членом панармянского движения «Сасна црер», общественно-политическим деятелем, командиром особого Шушинского гарнизона, воином-освободителем Жирайром Сефиляном.
«Бесспорно, если б не было этой пандемии, наша оценка была бы иной, эту оценку сопровождали бы политические действия. Однако говорить о выборах во время пандемии – это, мягко говоря, невежество», - в беседе с нами сказал Сефилян.
По его словам, 2-й тур президентских выборов тоже нужно бойкотировать.
Обратившись к поствыборным митингам, организованным в Степанакерте «Арцахской революционной» партией, деятель призвал перенести митинги, поскольку нельзя организовывать митинг во время пандемии.
«Мы осознаем, что сегодняшняя главная повестка – борьба  с пандемией – власти, оппозиция, все круги. Однако если б в Арцахе не допустили столь грубой ошибки, мы бы сегодня не были обеспокоены. Ежедневно не говорили бы об этом, и не критиковали бы ереванские власти в столь жесткой форме. Однако они нас заставляют делать так. Потому что мы с первого дня говорили, что во время войны, т. е. почему б и нет, во время эпидемий, это – война, в стране должна быть солидарность», - подчеркнул общественный деятель.
По мнению последнего, власти Армении могут использовать этот период пандемии для того, чтобы расчистить искусственные препятствия, удерживающие Арцах вдали от Армении: ереванские власти могли бы объявить в Арцахе чрезвычайное положение и назначить там коменданта.
«Я уверен, что и на международных аренах этот шаг не имел бы никакого противодействия, возможно, за исключением России. Очень хороший повод, чтобы мы нашими шагами сделали, завершили бы объединение», - подчеркнул он.