Ցուցակում նրա անունը կա, այդ ինչպե՞ս է հրաժարվել. Արայիկ Հարությունյանը՝ Մասիս Մայիլյանի մասին
Արցախում մարտի 31-ին տեղի ունեցան նախագահական ընտրություններ, որոնց արդյունքներով երկրորդ փուլ անցան Արայիկ Հարությունյանը եւ Մասիս Մայիլյանը։ Ընտրությունների երկրորդ փուլը տեղի կունենա ապրիլի 14-ին։
Արցախի նախագահի հիմնական թեկնածու, ԱՀ նախկին վարչապետ Արայիկ Հարությունյանն «Ա1+»-ի հետ զրույցում անդրադարձել է Արցախում կայանալիք ընտրությունների երկրորդ փուլին, կորոնավիրուսով պայմանավորված իրավիճակին եւ մի շարք այլ թեմաների։
- Պարոն Հարությունյան, մինչև նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլը, Արցախի Ազգային ժողով անցած կուսակցությունների հետ ի՞նչ քննարկումներ եք ունեցել կառավարություն կազմելու համար:
- Ոչ մեկի հետ այս փուլում քննարկումներ չենք իրականացրել:
- Արցախում նույնպես վիրուսակիրների ու մեկուսացվածների թիվն ավելանում է, դա պայմանավորված է եղել նաև մարտի 31-ի ընտրություններով:  Արցախում նույնպես արտակարգ դրություն հայտարարելու և երկրորդ փուլի ընտրությունները հետաձգելու անհրաժեշտություն չե՞ք տեսնում:
- Այդ հարցը տվեք կառավարությանը, նաև օպերատիվ շտաբ կա ձևավորված: Ես մամուլից եմ ծանոթանում տեղեկությունների մասին: Նրանց ցանկացած որոշում հիմք ենք ընդունելու և դրանով առաջնորդվելու ենք: Որքան տեղյակ եմ, ամեն ինչ վերահսկվում է, և դեռ վտանգավոր բան չկա:
- Նախագահի ընտրություններում  անցողիկ շեմը հաղթահարած Մասիս Մայիլյանի անունը քվեաթերթիկում կլինի, բայց նա կարծես թե հրաժարվում է մասնակցելուց` իր ընտրողներին կոչ անելով քվեարկությանը չմասնակցել: Ինչպե՞ս դա կանդրադառնա ընտրությունների որակի վրա:
- Ցուցակում նրա անունը կա, այդ ինչպե՞ս է հրաժարվել: Նրա անվան դիմաց ցանկացողները կարող են քվեարկել:
- Իսկ ինչպե՞ս եք մեկնաբանում այն կարծիքները, որ այդպիսով երկրորդ փուլը կարող է պակաս լեգիտիմ լինել, և որ Մ.Մայիլյանը նաև դրա համար է նման կոչ արել:
- Չեմ կարող մեկնաբանել:
- Այնուամենայնիվ, ո՞ր ուժերի հետ եք հնարավոր համարում կոալիցիա կազմել` Սամվել Բաբայանի, Աշոտ Ղուլյանի կուսակցությունների՞, ՀՅԴ-ի՞, թե՞ մյուսների հետ:
- Կառավարություն կազմելու մասին ես դեռ որևէ քննարկում չեմ արել: Այդ բոլոր հարցերին կպատասխանեմ ընտրություններից հետո:
- Դուք տնտեսական աղետ էիք համարել կորոնավիրուսի համաճարակի հետևանքով ստեղծված ճգնաժամը, դրա համար Ձեզ անգամ քննադատեցին: Ձեր այդ հայտարարությունից անցել է 10 օր, իսկ իրավիճակն ավելի է բարդացել: Այնուամենայնիվ այդ ճգնաժամն ի՞նչ ազդեցություն կթողնի Հայաստանի և Արցախի վրա:
- Համաճարակը ծանր ազդեցություն է թողնում ողջ աշխարհի վրա, և Հայաստանն ու Արցախն առանձին դիտարկել չի կարելի: Հակառակը, ինձ թվում է, Հայաստանը ավելի պատվով է դուրս գալու: Բայց ընդհանուր առմամբ պետք է գիտակցենք չափը, վնասի խորությունը, որ կարողանանք ավելի դրա դեմ արդյունավետ պայքարել: Դա համաշխարհային աղետ է լինելու:
- Ինչպե՞ս եք վերաբերում այն կարծիքներին, թե Հայաստանն արդեն պետք է մտածի արտակարգ դրությունից աստիճանաբար դուրս գալու մասին, որպեսզի տնտեսական անկումը շատ աղետալի չլինի:
- Ես չեմ կարող ասել, թե արտակարգ դրությունից դուրս գալն ինչքանով է ճիշտ, բայց որ պետք է տնտեսությունը, հատկապես  պարենային անվտանգությունը պահենք, դա միանշանակ է: Այն, որ տնտեսությունը չպիտի կանգնեցնել, դա միանշանակ է:
-Հնարավո՞ր է, Հայաստանի տնտեսությունը գրեթե այնքան անկում ունենա, որքան ունեցավ 2009թ. ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի ժամանակ:
- Չեմ կարող ասել, դա պայմանավորված կլինի համաճարակի տևողությամբ: Այդ հարցին այսօր որևէ մեկը չի կարող պատասխանել: Դեռ պարզ չէ, թե այս իրավիճակը որքան կտևի ողջ աշխարհում: Կարող է ավելի լավ լինել, կարող է ավելի վատ լինել: Դա միայն ՀՀ տնտեսության և ՀՀ իշխանությունների քայլերով չի պայմանավորված:

В списке есть его имя, как это отказался? Араик Арутюнян о Масисе Маиляне
31-го марта в Арцахе состоялись президентские выборы, по результатам которых во второй этап прошли Араик Арутюнян и Масис Маилян. Второй тур выборов состоится 14-го апреля.
Основной кандидат в президенты Арцаха, бывший премьер-министр АР Араик Арутюнян в беседе с «А1+» обратился ко второму туру выборов в Арцахе, ситуации, обусловленной коронавирусом, и ряду других тем.
- Господин Арутюнян, до второго тура президентских выборов какие обсуждения у вас были с партиями, прошедшими в Национальное собрание Арцаха, для того, чтобы составить правительство?
- На данном этапе мы ни с кем не проводили обсуждений.
- В Арцахе также увеличивается число носителей вируса и изолированных, и это было обусловлено также выборами 31-го марта. Не видите ли вы необходимости объявления в Арцахе чрезвычайного положения и переноса второго тура выборов?
- Задайте этот вопрос правительству, также сформирован оперативный штаб. Я узнаю информацию из прессы. Мы примем за основание любое их решение и будем им руководствоваться. Насколько мне известно, все под контролем, и пока нет ничего опасного.
- В бюллетене будет имя Масиса Маиляна, который преодолел проходной балл на президентских выборах, но он похоже отказывается от участия, призывая своих избирателей не участвовать в голосовании. Как это скажется на качестве выборов?
- В списке есть его имя, как это он отказался? Желающие могут проголосовать за него.
- А как вы прокомментируете мнения о том, что таким образом второй тур может быть менее легитимным, и что М. Маилян призывал и из-за этого.
- Не могу прокомментировать.
- Тем не менее, с какими силами вы считаете возможным составить коалицию? С партиями Самвела Бабаяна, Ашота Гуляна, АРФ или с другими?
- Я пока не проводил обсуждений о том, чтобы составить правительство. Я отвечу на все эти вопросы после выборов.
- Кризис, создавшийся вследствие пандемии коронавируса, вы сочли экономической катастрофой, за это Вас даже критиковали. После этого Вашего заявления прошло 10 дней, а ситуация еще более усложнилась. Тем не менее, какое влияние окажет этот кризис на Армению и Арцах?
- Пандемия оставляет тяжелое воздействие на весь мир, и Армению и Арцах нельзя рассматривать в отдельности. Напротив, мне кажется, Армения выйдет с большей честью. Но в общей сложности, мы должны осознавать размер, глубину ущерба, чтобы суметь эффективно бороться с этим. Это будет всемирной катастрофой.
- Как Вы относитесь к мнениям о том, что Армения уже должна думать о постепенном выходе из чрезвычайного положения, чтобы экономический спад не был очень катастрофичным?
- Не могу сказать, насколько правильно выходить из чрезвычайного положения, но то, что мы должны сохранить экономику, в особенности продовольственную безопасность, это – однозначно. То, что нельзя останавливать экономику, это – однозначно.
- Может ли экономика Армении меть примерно такой же спад, как и во время финансово-экономического кризиса 2009г.?
- Не могу сказать, это будет обусловлено длительностью пандемии. На этот вопрос никто сегодня не сможет ответить. Пока неясно, как долго эта ситуация продлится во всем мире. Может быть лучше, может быть и хуже. Это обусловлено не только экономикой РА и шагами властей РА.