Արցախում մեկուսացված անձի կորոնավիրուսի թեստի պատասխանը դրական է եղել
Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունից փոխանցում են, որ նախորդ օրը կորոնավիրուսի կասկածանքով ՀՀ ուղարկված երկու փորձանմուշների թեստավորման արդյունքներն այսօր ստացվել են,որոնցից մեկը՝ դրական, մյուսը՝ բացասական:
Հաստատված դեպքի մասին հարկ ենք համարում հիշեցնել, որ, քաղաքացին ապրիլի 2-ին, առավոտյան շտապ օգնության մեքենայով տեղափոխվել էր Քաշաթաղի բուժմիավորում և մեկուսացվել, որովհետև Արցախ էր վերադարձել ՀՀ-ի «վարակի օջախ» համարվող բնակավայրից: Երկրորդ թեստավորված քաղաքացին եղել է ՀՀ-ից վերադարձած քաղաքացու հարևանուհին, ով ապրիլի 4-ին, այլ խնդրով տեղափոխվել նույն բուժմիավորում՝ բրոնխիտի ախտանիշներով:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ քաղաքացին ՀՀ-ից Արցախ վերադառնալուց հետո գտնվել է Քաշաթաղի շրջանի Միրիկ գյուղում, ապա նախորդ օրերին, նրա հետ շփված բոլոր 17 քաղաքացիները, ապահովության նկատառումներով, նախօրոք ինքնամեկուսացվել են և այս պահին որևէ ախտանիշներ չունեն:
Արցախի «Համաճարակաբանության և հիգիենայի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի մասնագետները նրա հետ հնարավոր շփումների շրջանակը ճշտելուց հետո, օրեր առաջ, ինքնամեկուսացված քաղաքացիների առանձնատներում անհրաժեշտ ախտահանիչ աշխատանքներ են իրականացրել:
Նշենք, որ բնակավայրը շրջկենտրոնից գտնվում 39 կմ, մայրաքաղաքից՝ 89 կմ հեռավորության վրա:Վերոնշյալ բնակավայրը, քաղաքացուն մեկուսացնելուց հետո, գտնվել է վերահսկողության տակ:
Կեղծ և չստուգված լուրերից խուսափելու համար կրկին հորդորում ենք հետևել պաշտոնական լրահոսին, որը ներկայացվում է Արցախի Հանրապետությունում ձևավորված նոր կորոնավիրուսի տարածման կանխարգելման աշխատանքները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի տեղեկատվական շտաբի միջոցով:

Ответ теста на коронавирус изолированного в Арцахе оказался положительным
В Республике Арцах зарегистрирован первый случай заражения коронавирусной инфекцией. Oб этом сообщается на странице Информационного штаба Арцаха в Facebook.
“Из Министерства здравоохранения Республики Арцах сообщают, что накануне были получены результаты тестирования двух проб, отправленных в Армению по подозрению в коронавирусе, один из которых оказался положительным, другой - отрицательным. О подтвержденном случае считаем необходимым сообщить, что 2 апреля гражданин на машине скорой помощи был доставлен в Кашатагское медобъединение и изолирован. Он вернулся в Арцах из населенного пункта Армении, считающегося очагом инфекции. Второй протестированной была его соседка, которая 4 апреля была переведена в другое медобъединение с симптомами бронхита”, - сообщает Информационный штаб Арцаха.
“Учитывая то обстоятельство, что гражданин после возвращения из Армении в Арцах находился в селе Мирик Кашатагского района, все 17 граждан, контактировавших с ним, из соображений безопасности, заранее самоизолировались и на данный момент не имеют каких-либо симптомов.
Специалисты ГНКО “Арцахский Центр эпидемиологии и гигиены”, уточнив круг возможных контактов с ним, несколько дней назад провели в домах самоизолированных граждан необходимые дезинфекционные работы. Отметим, что этот населенный пункт находится в 39 км от райцентра, в 89 км от столицы. Вышеуказанное селение, после изоляции гражданина, находилось под контролем”, - говорится в сообщении.