Վիրուսը չի գնալու, բնակչության 70-80 տոկոսն այս վարակով կանցնի. առողջապահության նախկին նախարար (տեսանյութ)
Առողջապահության նախկին նախարար Արարատ Մկրտչյանը գտնում է, որ նոր կորոնավիրուսն ավելի դանդաղ ընթացող և քիչ վարակող տեսակ է: Բայց նաև հավելում է, որ այն շուտ չի անցնի, և բնակչության 70-80 տոկոսը այս վարակով կանցնի:
«Կլինեն թեթև դեպքեր, ծանր դեպքերը չեն գերազանցի մեկ-երկու տոկոսը»,- հավելում է նա:
Նախկին նախարարը նաև գտնում է, որ վարակվածների ներկայացվող վիճակագրությունը հեռու է իրական պատկերից, քանի որ շատ դեպքերում վիրուսակիրները չեն էլ զգում որևէ փոփոխություն, վիրուսն անհետևանք է անցնում կամ շատ թույլ ազդեցություն ունենում, և նրանք չեն թեստավորվում:
Նա նաև ասում է, որ շատ չնչին կայունացման միտում կա, եվրոպական երկրներում գոյություն ունեցող վիճակը հուշում է, որ դեռ վաղ է կայունացման մասին խոսելը: «Ոչ մի երկիր պատրաստված չէր այս վիրուսին, այն անակնկալ էր հզորության և այլ առումով: Բայց մեր կառավարության ձեռնարկած քայլերը իրավիճակին համահունչ էին, տեղին էին, ժամանակին են»,- գնահատեց նախկին նախարարը:
Ինչ վերաբերում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այսօրվա հայտարարությանը, թե վերջին օրերին վարակակիրների հայտնաբերման դինամիկան ցույց է տալիս, որ մեկ շաբաթ հետո կարող ենք մտածել սահմանափակումները թուլացնելու և բնականոն կյանքին վերադառնալու հնարավորության մասին, Ա.Մկրտչյանն ասում է, որ դեռ վաղ է այդ մասին խոսելը: «Եթե ունենանք հիվանդության հայտնաբերման կորագծի հարթեցում կամ նվազեցում, կարելի է թուլացնել»,- ասաց նա:
Ա.Մկրտչյանը նաև կոչ արեց չքաղաքականացնել համաճարակը և լսել միայն մասնագիտական հանրության ձայնը: Ընդ որում՝ այն մասնագետների խոսքը, որոնք ունեն այդ ուղղությամբ գիտելիքներ ու աշխատանքային փորձ:

Вирус не уйдет, 70-80% населения пройдут через эту инфекцию: бывший министр здравоохранения (видео)
Поддержи А1+!Бывший министр здравоохранения Арарат Мкртчян считает, что новый коронавирус – более медленно тянущийся и слабо заражающий вид. Однако он добавляет, что он не пройдет скоро, и 70-80% населения пройдут через эту инфекцию.
«Будут легкие случаи, тяжелые случаи не превысят одного-двух процентов», - добавил он.
Бывший министр также находит, что представляемая статистика инфицированных далека от реальной картины, поскольку во многих случаях инфицированные не чувствуют никаких изменений, вирус проходит без последствий или оказывает очень слабое воздействие, и их не тестируют.
Он также говорит, что есть очень незначительная тенденция к стабилизации, ситуация в европейских странах подсказывает, что пока рано говорить о стабилизации. «Ни одна страна не была готова к этому вирусу, он был неожиданностью по мощности и в других отношениях. Но шаги, предпринятые нашим правительством, были созвучны ситуации, уместны и своевременны», - оценил бывший министр.
Касательно сегодняшнего заявления премьер-министра Никола Пашиняна о том, что динамика обнаружения инфицированных в последние дни показывает, что через неделю мы можем думать об ослаблении ограничении и возможности возвращения к нормальной жизни, А. Мкртчян говорит, что пока рано говорить об этом. «Если у нас будет сглаживание или снижение кривой обнаружения заболевания, можно ослабить», - говорит он.
А. Мкртчян также призвал не политизировать пандемию и прислушиваться только к профессиональной общественности. Причем, тех специалистов, у которых есть знания и опыт работы в этом направлении.