Ինչպե՞ս են այս օրերին աշխատում ատամնաբուժարանները
Կորոնավիրուսով պայմանավորված՝ Հայաստանում արտակարգ դրության պայմաններում ատամնաբուժարանները շարունակում են աշխատել, բայց անհետաձգելի դեպքերում։ Առողջապահության նախարարություն,  ինչպես այլ բժշկական հաստատությունների, ատամնաբուժարաններին եւս շրջաբերականներ է ուղարկել և առաջարկել իրականացնել հատկապես անհետաձգելի ծառայությունները, պլանայինները հետաձգել։
Այս մասին «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Լիլիթ Բաբախանյանը։ Ինչպե՞ս են աշխատում ատամնաբուժարանները, պացիենտների թիվը նվազե՞լ է, թե՞ ոչ․ թեմայի շուրջ «Ա1+»-ը զրուցել է մի շարք ատամնաբուժարանների ներկայացուցիչների հետ։
«Համասփյուռ դենտ» ստոմատոլոգիական և կոսմետոլոգիական կլինիկայի տնօրեն Համասփյուռ Հարությունյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ միայն անհետաձգելի պայմաններում են աշխատում, իսկ պացիենտներն էլ ավելացել են։
«Հաճախումներն ավելի շատ է, քան նախորդ օրերին, որովհետև շատ ստոմատոլոգիաներ փակ են։ Սուր դեպքերը շատ են։ Մուտքի մոտ բոլորին բախիլներ ենք տալիս, ձեռքերն ախտահանում, ջերմաչափում, նոր անցնում են առաջ»,- ասաց կլինիկայի տնօրենը։
Ատամնաբուժարանում օրական սուր ցավերով պայմանավորված 10-ից ավելի պացիենտներ են ունենում։ Այսօր՝ ժամը 15։00-ի դրութկյամբ 4 պացիենտ են ընդունել։
Համասփյուռ Հարությունյանը հավելեց, որ լինում են դեպքեր, երբ անվճար են սպասարկում, որովհետև զանգեր են ստանում, թե ուժեղ ցավեր ունեն, բայց գումար չունեն։
«Մենք էլ մեր աշխատանքն ենք անշահախնդիր անում»,- ընդգծեց Համասփյուռ Հարությունյանը։
«Վճարունակ մարդը չի զանգում։ Զանգողները գին են հարցնում, իրենց հարցերից մենք հասկանում ենք, որ գումարի խնդիր ունեն։ 17 տարվա ստաժ ունեցող բժիշկ եմ, մարդկանց արդեն ամեն մի խոսքից հասկանում եմ, վճարունա՞կ են, թե՞ ոչ»,- նկատեց կլինիկայի տնօրենը։
«Դելյուքս» ատամնաբուժական կենտրոնից «Ա1+»-ին փոխանցեցին, որ միայն սուր դեպքերով են պացիենտներին ընդունում, նրանք էլ շատ չեն։
«Զանգում են, հերթագրվում, նոր ատամնաբուժարանը բացում ենք։ Օրն ամենաշատը երկու հոգի ենք ընդունում»,- ասաց բժիշկներից մեկը։

Как в эти дни работают стоматологические клиники?
В условиях чрезвычайного положения в Армении, обусловленного коронавирусом, стоматологические клиники продолжают работать, но в неотложных случаях. Министерство здравоохранения, как и другим медицинским учреждениям, направило стоматологическим клиникам циркуляры и предложило  осуществлять в частности неотложные услуги, плановые отложить.
Об этом в беседе с «А1+» сказала начальник отдела по связям с общественностью министерства Лилит Бабаханян. Как работают стоматологические клиники,  сократилось ли число пациентов? На эту тему «А1+» побеседовал с представителями стоматологических клиник.
Директор стоматологической и косметологической клиники «Амаспюр дент» Амаспюр Арутюнян в беседе с нами сказал, что работают только в неотложных условиях, а число пациентов возросло.
«Посещений больше, чем в предыдущие дни, поскольку многие стоматологии закрыты. Острых случаев много. У входа мы всем даем бахилы, дезинфицируем руки, измеряем температуру, только потом они проходят»,- сказал директор клиники.
В стоматологической клинике принимают более 10-и пациентов в день с острыми болями. Сегодня, по положению на 15:00 приняли 4 пациентов.
Амаспюр Арутюнян добавил, что бывают случаи, когда обслуживают бесплатно, потому что получают звонки о том, что у них сильные боли, но денег нет.
«Мы свою работу тоже делаем бескорыстно»,- подчеркнул Амаспюр Арутюнян.
«Платежеспособный человек не звонит. Звонящие спрашивают цену, из их вопросов мы понимаем, что у них проблемы с деньгами. Я – врач с 17-летним стажем, я с каждого слова понимаю людей, они платежеспособны или нет»,- заметил директор клиники.
Из стоматологического центра «Делюкс» «А1+» передали, что принимают пациентов только с острыми случаями, а их не много.
«Они звонят, записываются в очередь, только потом мы открываем стоматологическую клинику. В день принимаем максимум двух человек»,- сказал один из врачей.