Օրացույց․ 2-ը Ապրիլի. Ուզբեկստանի ճանապարհին Ռ. Քոչարյանը որոշեց «Ա1+»-ի ճակատագիրը (տեսանյութ)
1998-ի ապրիլի 2-ին նախագահի թեկնածու Կարեն Դեմիրճյանը հայտնում է իր կասկածը նախագահի ընտրությունների օրինական ընթացքի մասին։ Ամփոփված արդյունքներն իրական պատկերը չեն։ Սակայն ինքը ժողովրդին փողոց հանող չէ, մնալու է քաղաքականության մեջ եւ պայքարելու է Սահմանադրության շրջանակներում։
2002-ի այս օրը պատմական է Հայաստանի եւ մամուլի ազատության համար՝ եթերազրկվում է «Ա1+» հեռուստաընկերությունը։ Ռոբերտ Քոչարյանի նշանակած Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի անկախ հանձնաժողովը «Ա1+»-ի զբաղեցրած 37-րդ կապուղին տալիս է ժամանցային ծրագրերի մեջ մասնագիտացած «Շարմ» ընկերությանը։
Նախորդ օրն արդեն «Ա1+»-ի եթերից տարբեր քաղաքական գործիչներ խոսում էին, որ հեռուստաընկերությանը եթերազրկումը կսպառնա խոսքի ազատությանը։ Իսկ նույն օրն առավոտյան, երբ դեռ չէր եթերազրկվել «Ա1+»-ը, Ուզբեկստան մեկնելու ճանապարհին՝ Ռոբերտ Քոչարյանը պաշտպանում է Ամալյանի հանձնաժողովի դեռեւս չկայացրած որոշումը՝ մինչեւ հիմա 37-րդ կապուղին տնօրինում էր «Ա1+»-ը, հիմա կտնօրինի մեկ ուրիշը։ Քոչարյանը այդ օրերի հասարակական աղմուկը չի հասկանում՝ իր 5 տարի նախագահելու ժամկետն էլ է ավարտվում, բայց ինքը դրա համար աղմուկ չի բարձրացնում։
Ռոբերտ Քոչարյանը դեռ Միջին Ասիայում էր, երբ «Ա1+»-ը եթերային զարկերակի վերջին շնչում էր։
Ահա այսպես 37-րդ կապուղուց անհետացավ «Ա1+» հեռուստաընկերությունը։ Եթերազրկման հաջորդ օրերին մայրաքաղաքում տեղի էին ունենում խոսքի ազատության պաշտպանությանն ուղղված հանրահավաքներ։
Միջազգային կառույցները հայտարարեցին, որ Հայաստանը վտանգավոր ճանապարհ է մտնում ազատ խոսքի վրա ձեռք բարձրացնելով։
17 պատասխանատու լրատվամիջոց հայտարարեց, որ «Ա1+»-ի եթերազրկումով Հայաստանում խոսքի ազատությանը ոչինչ չի սպառնում։
Եթերազրկումից հետո «Ա1+»-ը տարբեր տարիներին մասնակցեց կապուղիների 13 մրցույթի եւ ոչ մեկում չհաղթեց։ Գործը հասավ Եվրոդատարան։ Այստեղ վկայակոչելով Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 10-րդ հոդվածը, ընդունեցին, որ «Ա1+»-ի եթերազրկումով եւ եթեր վերադառնալու հետագա խոչընդոտներով Հայաստանում խախտվել է խոսքի ազատության իրավունքը։ Ի դեպ, տեր դառնալով 37-րդ կապուղուն, կարճ ժամանակ հետո «Շարմ» հոլդինգը ազատվեց իր իսկ հիմնած «Կենտրոն» հեռուստաընկերությունից, որը պետք է լիներ մի ուրիշ հեռուստաընկերություն։
2004-ի ապրիլի 2-ը ողբերգական օր էր։ Երեւանի կենտրոնից դեպի Նորք բարձրացող ճոպանուղու վագոնը 15 մետր բարձրությունից ընկնում է Ամառանոցային փողոցի առանձնատներից մեկի բակի տարածքում: Վագոնի 11 ուղեւորներից երկուսը տեղում մահացել են, մեկ այլ ուղեւոր մահացել է հիվանդանոց տեղափոխելու ճանապարհին, չորրորդը՝ հիվանդանոցում:

Календарь. 2-е апреля: По дороге в Узбекистан Р. Кочарян решил судьбу «А1+» (видео)
2-го апреля 1998 года кандидат в президенты Карен Демирчян выражает свое сомнение касательно законности хода президентских выборов. Подытоженные результаты не отражают реальную картину. Однако он не выведет людей на улицы,  останется в политике и будет бороться в рамках Конституции.
Этот день 2002 года является историческим для Армении и свободы прессы: лишается эфира телекомпания «А1+». Назначенная Робертом Кочаряном Независимая комиссия телевидения и радио отдает занимаемый «А1+» 37-й канал компании «Шарм», специализирующейся на развлекательных программах.
Уже накануне различные политические деятели говорили с эфира «А1+», что лишение эфира телекомпании будет угрожать свободе слова. А в тот же день утром, когда «А1+» еще не был лишен эфира, по дороге, отправляясь в Узбекистан, Роберт Кочарян защищает еще не принятое решение комиссии Амаляна: до сих пор 37-м каналом распоряжался «А1+», сейчас будет распоряжаться другой. Кочарян не понимает общественной шумихи в эти дни: его 5-летний срок президентства тоже заканчивается, но он не поднимает шума из-за этого.
Роберт Кочарян еще был в Средней Азии, когда остановился пульс эфира «А1+».
Таким образом телекомпания «А1+» исчезла с 37-го канала. На следующие дни после лишения эфира в столицы проходили митинги в защиту свободы слова.
Международные структуры заявили, что Армения вступает на опасный путь, подняв руку на свободу слова.
17 ответственных СМИ заявили, что лишение «А1+» эфира не угрожает свободе слова в Армении.
После лишения эфира «А1+» в разные годы участвовал в 13 конкурсах частот и не победил ни в одном из них. Дело дошло до Европейского суда. Здесь, ссылаясь на 10-ю статью Европейской конвенции по правам человека, признали, что посредством лишения эфира «А1+» и дальнейших препятствий для его возвращения в эфир в Армении нарушено право на свободу слова. Кстати, завладев 37-м каналом, в скором времени холдинг «Шарм» освободился от основанной им же телекомпании «Кентрон», которая должна была быть другой компанией.