Ռուսաստանը ցանկանում է թանկացնել գազի գինը` 100.000-ից դարձնելով 135. 909 դրամ
«Գազի գինը ոչ թե բարձրացնելու, այլև իջեցնելու ելքեր պետք է գտնել»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց «Բարգավաճ Հայաստան» խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը` անդրադառնալով «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերության կողմից գազի գնի փոփոխության մասին հայտարարությանը:
Երեկ ընկերությունը հայտարարություն է տարածել, թե մտադիր է գազի սակագինը վերանայելու հարցով դիմել Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով:
Հանձնաժողովից «Ա1+»-ին տեղեկացրեցին, որ իրենք նույնպես ծանոթ են այդ հայտարարությանը, սակայն հայտը դեռ չեն ստացել: Իսկ «Գազպրոմ Արմենիան» առաջարկում է 2020թ. հուլիսի 1-ից բնական գազի բոլոր սպառողների համար սահմանել նոր սակագին` բացառությամբ էլեկտրաէներգիա արտադրող ջերմային էլեկտրակայանների, որոնց համար նոր գինը սահմանվի օգոստոսի 1-ից:
Եվ այսպես` «Գազպրոմ Արմենիան» առաջարկում է մինչև 600 խորանարդ մետր բնական գազի համար՝ վաճառվող յուրաքանչյուր հազար խորանարդ մետրի համար գինը բարձրացնել և յուրաքանչյուր 1000 խմ համար գործող 100 000 դրամը դարձնել 135 909 դրամ, այսինքն՝ թանկացնել մոտ 36 տոկոսով: Առաջարկում է ջերմոցների համար նոյեմբերի 1-ից մինչև մարտի 1-ը գազի սակագինը նվազեցնել մոտ 4000 դրամով` 139 000 դրամից դարձնելով 135 909.6 դրամ:
Մ. Մելքումյանն առաջարկում է ռուսական կողմի հետ բանակցել, որպեսզի գազի գինը ոչ թե ֆիքսված լինի, այլև հաշվարկվի համապատասխան բանաձևով` պայմանավորված տարբեր հանգամանքներով, այդ թվում` նավթի գնով: Երեկ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը կառավարության անունից Հայաստան մատակարարվող գազի գնի փոփոխության վերաբերյալ նոր բանակցություններ սկսելու նամակով դիմել է «Գազպրոմ» ՀԲԸ վարչության նախագահ Ալեքսեյ Միլլերին: Իսկ ավելի վաղ հաղորդագրություն տարածվեց, թե վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ, որի ժամանակ երկու երկրների ղեկավարները նշել են, որ «ՌԴ-ից մատակարարվող գազի գները գերագնահատված են, ինչն ակնհայտորեն չի համապատասխանում համաշխարհային չափանիշներին և ընդհանուր առմամբ ստեղծված իրավիճակին»:
Բայց այստեղ կա մի հետաքրքիր հանգամանք` դեռ հայտնի չէ, ռուսական կո՞ղմն է գազի գնի բարձրացման այդ հայտարարությունն արել` իմանալով ՀՀ ղեկավարների այս քայլերի մասին, թե՞ հակառակը` ՀՀ ղեկավարները նման քայլի են գնացել` իմանալով, որ «Գազպրոմ Արմենիան» պատրասվում է թանկացման հայտ ներկայացնել: Եվ չի բացառվում, որ ռուսական կողմը այդպես էլ գազի գինը բարձրացնելու հայտ չներկայացնի, քանի որ նավթի համաշխարհային գների անկման և ճգնաժամային այս պայմաններում դա անտրամաբանական է: Եվ իր այդ հայտարարությամբ գազային մահակը հերթական անգամ ճոճում է ՀՀ վրա:
Այնուամենայնիվ Մ.Մելքումյանը գտնում է, որ ամեն դեպքում անհրաժեշտ է գազի գնի շուրջ բանակցություններն այնպես վարել, որ առանցքում լինի ԵԱՏՄ միասնական էներգետիկ շուկայի ձևավորման արագացումը: «Բա էլ որ օրվա համար է այդ միության առաքելությունը»,- հարցնո՞ւմ է պատգամավորը:
Պատգամավորը գտնում է, որ չի կարելի թույլ տալ, որ բնակչության համար ավելանա գազի գինը: Հատկապես, որ նոր կորոնավիրուսի առաջացրած ճգնաժամի պայմաններում կառավարությունը մտածում է, թե ինչպես սուբսիդավորի բնակիչների որոշ խոցելի խմբերին: Իսկ կառավարությանը նա առաջարկում է սահմանին չգանձել ավելացրած արժեքի հարկը և այդպիսով աջակցի բիզնեսին: Մ.Մելքումյանը նաև հույս ունի, որ ՀԾԿՀ կմերժի «Գազպրոմ Արմենիայի» այդ հայտը և խնդիրը կդիտարկի` ելնելով ճգնաժամային իրավիճակից:
Բայց չէ որ ռուսական կողմը գազը քաղաքական ապրանք է համարում և երկրների հետ ունեցած հարաբերություններով է պայմանավորում գազի գին:
Հիշեցնենք, որ 2018թ. հեղափոխությունից հետո ՌԴ-ն 15 դոլարով թանկացրեց Հայաստանին մատակարարվող գազը` 150 դոլարից դարձնելով 165 դոլար: Այդքան էժանացրել էր 2016թ., երբ ՀՀ վարչապետ նշանակվեց  «Գազպրոմ Արմենիայի» նախկին ղեկավար Կարեն Կարապետյանը: Բացի այդ ՌԴ-ն մի քանի անգամ չի թանկացրել գազի գինը քաղաքական կամ տնտեսական զիջումներ կորզելով մեր երկրից: Հնարավո՞ր է, հիմա նույնպես նման զիջումներ պահանջի:
«Մեր ռազմավարական դաշնակիցն է, ի՞նչ զիջում: Որևէ բան չպետք է առևտրի առարկա դառնա»,- եզրափակեց Մ.Մելքումյանը:

Россия хочет повысить цену на газ - с 100.000 до 135.909 драмов
«Нужно найти способы не повышения, а снижения цены на газ», - сказал в беседе с «А1+» депутат от парламентской фракции «Процветающая Армения» Микаэл Меликмян, обратившись к заявлению компании «Газпром Армения» об изменении цены на газ.
Вчера комиссия распространила заявление о том, что намерено обратиться в комиссию, регулирующую Общественные услуги, по вопросу пересмотра тарифа на газ.
Из комиссии «А1+» сообщили, что они также знают об этом заявлении, однако заявку пока не получили. А «Газпром Армения» предлагает установить новый тариф для всех потребителей природного газа с 1-го июля 2020г., за исключением производящих электроэнергию тепловых электростанций, для которых новая цена будет установлена с 1-го августа.
Таким образом, «Газпром Армения» предлагает повысить цену за каждую тысячу кубометров продаваемого газа для природного газа до 600 кубометров и для каждых 1000 куб.м действующие 100 000 драмов повысить до 135 909 драмов, т. е. подорожание будет приблизительно на 36%. Предлагается снизить тариф на газ для теплиц с 1-го ноября по 1-е марта приблизительно на 4000 драмов – от 139 000 драмов до 135 909,6 драмов.
М. Мелкумян предлагает вести переговоры с российской стороной, чтобы цена на газ была не фиксированной, а рассчитываться по соответствующей формуле, обусловленной различными обстоятельствами, в том числе ценой на нефть. Вчера вице-премьер Мгер Григорян от имени правительства с письмом о начале новых переговоров относительно изменения цены на поставляемый в Армению газ обратился к председателю правления ПАО «Газпром» Алексею Миллеру. А ранее было распространено сообщение о том, что премьер-министр Никол Пашинян провел телефонный разговор с президентом Беларуси Александром Лукашенко, во время которого главы двух стран отметили, что «цены на газ, поставляемый из РФ переоценены, что явно не соответствует  мировым критериям и создавшейся ситуации в целом».
Но здесь есть интересное обстоятельство: пока неизвестно, это российская сторона сделала это заявление о повышении цены на газ, зная об этим шагах руководства РА, или наоборот руководство РА пошло на подобные шаги, зная, что «Газпром Армения» собирается подать заявку на повышение. И не исключено, что российская сторона так и не подаст заявку на повышение цены на газ, поскольку в условиях падения мировых цен на нефть и кризиса это является нелогичным. И этим заявлением она в очередной раз размахивает над РА газовой дубинкой.
Тем не менее, М. Мелкумян считает, что в любом случае необходимо вести переговоры по цене на нефть таким образом, чтобы в центре было ускорение формирования единого энергетического рынка ЕЭАС. «А для чего тогда миссия этого союза?» - спрашивает депутат.
Депутат считает, что нельзя допустить, чтобы цена на газ для населения возросла. В особенности, в условиях кризиса, вызванного новым коронавирусом, правительство думает о том, как субсидировать уязвимые группы населения. А правительству он предлагает не облагать НДС на границе и таким образом содействовать бизнесу. М. Мелкумян также надеется, что КРОУ отклонит этот иск «Газпром Армении» и будет рассматривать проблему, исходя из кризисной ситуации.
Но ведь российская сторона считает газ политическим товаром, и цена на газ обусловлена отношениями со странами.
Напомним, что после революции 2018г. РФ повысила цену на поставляемый Армении газ на 15 долларов – от 150  - до 165 долларов. Она была снижена настолько в 2016г., когда премьер-министром РА был назначен бывший глава «Газпром Армении» Карен Карапетян. Кроме того, РФ несколько раз не повышала цену на газ, вымогая от нашей страны политические или экономические уступки. Может ли она и сейчас потребовать подобных уступок?
«Это наш стратегический партнер, какие уступки? Ничто не должно стать предметом торгов», - заключил М. Мелкумян.