Զոհրաբ Մնացականյանը եւ Իրանի ԱԳ նախարարը հեռախոսազրույց են ունեցել
Մարտի 25-ին հայկական կողմի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հեռախոսազրույցն Իրանի արտաքին գործերի նախարար Ջավադ Զարիֆի հետ:
Նախարար Մնացականյանը շնորհավորեց իր իրանցի գործընկերոջը Նոուռուզի առթիվ՝ փոխանցելով հայ ժողովրդի համերաշխությունը և զորակցությունը բարեկամ Իրանի ժողովրդին նոր տիպի կորոնավիրուսի դեմ մղվող պայքարում:
Ներկայացնելով նոր տիպի կորոնավիրուսի հետագա տարածման կանխարգելման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության կողմից գործադրվող ջանքերը` նախարար Մնացականյանը կարևորեց համավարակի դեմ պայքարում միջազգային համագործակցությունը, հատկապես հարևան պետությունների միջև գործողությունների համակարգումը: Այդ համատեքստում երկուստեք գոհունակությամբ ընդգծվեց կորոնավիրուսի դեմ պայքարում Հայաստանի և Իրանի տարբեր գերատեսչությունների միջև առկա սերտ փոխգործակցությունը և համավարակի դեմ պայքարում փորձի շարունակական փոխանակումը:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում Հայաստանի ԱԳ նախարարը կարևորեց հակամարտությունների գոտիներում հրադադարների պահպանման և պատժամիջոցների ռեժիմների վերանայման վերաբերյալ ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի կոչերը՝ ընդգծելով, որ համավարակի դեմ պայքարը պետք է դառնա հնարավորություն ժողովուրդների հաշտեցման և գլոբալ համերաշխության համար:
Հայաստանի և Իրանի ԱԳ նախարարներն ընդգծեցին երկկողմ պատրաստակամությունը քայլեր ձեռնարկելու երկկողմ օրակարգի դինամիկայի պահպանման, առկա պայմաններում առևտրաշրջանառության խթանման, ինչպես նաև երկու երկրների քաղաքացիների՝ հայրենիք վերադարձի ապահովմամբ պայմանավորված հարցերի հասցեագրման ուղղությամբ:

Зограб Мнацаканян и министр ИД Ирана провели телефонный разговор
По инициативе армянской стороны 25 марта состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Армении Зограба Мнацаканяна с министром иностранных дел Ирана Джавадом Зарифом.
Министр Мнацаканян поздравил своего иранского коллегу с Новрузом, передав ему слова солидарности и поддержки армянского народа дружественному народу Ирана в борьбе против коронавируса нового типа.
Представляя усилия правительства Армении по предотвращению дальнейшего распространения коронавируса нового типа, министр Мнацаканян отметил важность международного сотрудничества в борьбе с эпидемией, особенно координации действий между соседними государствами.
В этом контексте стороны с удовлетворением подчеркнули тесное взаимодействие между различными ведомствами Армении и Ирана в борьбе с коронавирусом и продолжительный обмен опытом в борьбе с эпидемией.
В ходе телефонной беседы глава МИД Армении отметил важность призывов генсека ООН к соблюдению режима прекращения огня и пересмотру санкций в зонах конфликтов, подчеркнув, что борьба с эпидемией должна стать возможностью для примирения народов и глобальной солидарности.
Министры иностранных дел Армении и Ирана подчеркнули готовность предпринять шаги по сохранению динамики двусторонней повестки, стимулированию товарооборота в нынешних условиях, а также адресации вопросов, обусловленных обеспечением возвращения граждан двух стран на свою родину.