Շտապօգնության աշխատողների մոտ կորոնավիրուս չի հայտնաբերվել․ նրանք դուրս են եկել աշխատանքի․ Թագուհի Ստեփանյան (տեսանյութ)
«Շտապօգնությունը միշտ է աշխատում է արտակարգ ռեժիմով՝ անկախ իրավիճակից»,- Կառավարության մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում հայտարարեց «Շտապօգնություն» ՓԲԸ-ի տնօրեն Թագուհի Ստեփանյանը:
Միևնույն ժամանակ ընդգծեց, որ հունվար և փետրվար ամիսների համեմատ շտապօգնության  կանչերը նվազել են.
«Եթե հունվար-փետրվար ամիսներին սպասարկում էինք օրը 900-950 կանչ, այսօր մենք սպասարկում ենք 700-750 կանչ, ինչպես միշտ առաջին տեղում է սիրտ-անոթային հիվանդությունները(կանչերի մոտ 20 տոկոսը), հետո սուր-շնչառական հիվանդությունները,  երրորդ տեղում վնասվածքներն  են»:
Նա վստահեցրեց, որ այս ամիս սուր- շնչառական հիվանդությունների թիվն էլ է պակասել նախորդ երկու ամիսների համեմատ՝ եթե հունվարին և փետրվարին սպասարկել են օրը 150-220 կանչ, այսօր սպասարկում են 100-140 կանչ:
«Ա1+»-ի հարցին, թե լինում են դեպքեր , երբ մարդիկ կորոնավիրուսի իրավիճակով պայմանավորված՝  շտապօգնություն են զանգահարում ուղղակի խուճապի մատնվելով, Թագուհի Ստեփանյանը պատասխանեց․
«Ուզում եմ հորդորել, դիմել նաև խնդրել մեր քաղաքացիներին շտապօգնություն զանգել իսկապես անհրաժեշտության դեպքում, որովհետև մեր բրիգադաները գերծանրաբեռնված են աշխատում այսօրվա դրությամբ և ուղղակի միայն  թոք լսելու համար պետք չէ կանչել շտապօգնություն: Շատերը մտածում են, որ եթե կանչեն շտապօգնություն և իրենց մոտ կասկածներ կան կորոնավիրուսի հետ կապված, շտապօգնությունը կարող է տանել թեստավորել։ Այդ թեստերը չպետք է կատարվեն յուրաքանչյուրի քմահաճույքով: Հիվանդը պետք է դիմած լինի ընտանեկան բժշկին, ապրի կամ աշխատի այն օջախում, որտեղ կորոնավիրուսի դեպք է նախապես հայտնաբերվել և ամենակարևորը՝ կորոնավիրուսով հիվանդի հետ պետք է շփում ունեցած լինի»:
«Ա1+»-ը հետաքրքրվեց՝ եթե ձեռք բերվեն կորոնավիրուսը արագ ախտորոշող ռապիդ թեստեր, արդյո՞ք շտապօգնությունը կիրառելու է դրանք։
Թագուհի Ստեփանյանը նշեց, որ եթե ձեռք բերվեն և շտապօգնությունն էլ կիրառի, սա բավականին կթեթևացնի իրենց աշխատանքը: «Ինֆեկցիոն հիվանդանոցի ծանրաբեռնվածությունը ևս կպակասի»։
Նա նաեւ  տեղեկացրեց, որ այսօրվա դրությամբ շտապօգնության որևէ աշխատակից մեկուսացված չէ։
Մի քանի օր առաջ մեկուսացված շտապօգնության 3 աշխատակիցների մոտ կորոնավիրուս  չի հայտնաբերվել, և նրանք անցել են բնականոն աշխատանքի։
Ինչ վերաբերում է վարչապետի հայտարարությանը, թե եղել են կոնտակտավոր քաղաքացիներ, ովքեր թաքնվել են բժիշկներից, Թագուհի Ստեփանյանը հաստատեց, որ նման դեպքեր եղել են, բայց նաև ընդգծեց, որ իր համար նման վարքագիծը զարմանալի է ու հորդորեց քաղաքացիներին գիտակցաբար մոտենալ խնդրին:
«Ա1+»-ի մյուս հարցին, թե սուր ինֆարկտի ախտանիշներով պացիենտներին արդյո՞ք շտապօգնությունը ուղղորդում է կոնկրետ հիվանդանոցներ, տիկին Ստեփանյանն արձագանքեց, որ շտապօգնությունը  շարժվում  է ըստ քաղաքապետարանում հաստատված հերթապահության գրաֆիկի։ Այն հիվանդանոցներ,  որտեղ  կան սիրտ-անոթային բաժանմունքներ, երկրորդը՝ հիվանդի ցանկությունով են առաջնորդվում, երրերդը՝  հաշվի են առնում մոտակայքում գտնվելու հանգամանքը։

У сотрудников Скорой помощи коронавирус не обнаружили, они вышли на работу: Тагуи Степанян (видео)
«Скорая помощь всегда работает в чрезвычайном режиме, вне зависимости от ситуации»,- заявила на созванной в пресс-зале Правительства конференции директор ЗАО «Скорая помощь» Тагуи Степанян.
В то же время на подчеркнула, что по сравнению с январем и февралем вызовов скорой помощи стало меньше:
«Если в январе-феврале мы обслуживали по 900-950 вызовов в день, сегодня мы обслуживаем 700-750 вызовов, как всегда на первом месте сердечно-сосудистые заболевания (около 20% вызовов), затем острые респираторные заболевания, на третьем месте травмы».
Она заверила, что в этом месяце количество острых респираторных заболеваний также сократилось по сравнению с двумя предыдущими месяцами: если в январе и феврале мы обслуживали 150-220 вызовов, сегодня обслуживают 100-140 вызовов.
На вопрос «А1+» о том, бывают ли случаи, когда люди  в связи с ситуацией коронавируса звонят в скорую помощь просто поддаваясь панике, Тагуи Степанян ответила:
«Хочу призвать, обратиться и попросить наших граждан звонить в скорую помощь действительно в случае необходимости, потому что наши бригады работают перегруженно по положению на сегодняшний день и не нужно звонить в скорую помощь просто для того, чтобы вам прослушали легкие. Многие думают, что если вызовут скорую помощь, и у них есть подозрения, связанные с коронавирусом, скорая помощь может провести тестирование. Эти тесты не должны проводиться по прихоти каждого. Больной должен обратиться к семейному врачу, жить или работать в том очаге, где был предварительно обнаружен случай коронавируса и, самое главное, должен иметь контакт с больным коронавирусом».
«А1+» поинтересовался, если приобретут быстро диагностирующие рапид тесты коронавируса, будет ли их применять скорая помощь?
Тагуи Степанян отметила, что если приобретут и скорая помощь будет применять их, это довольно облегчит их работу. «Уменьшится также загруженность инфекционной больницы».
Она также сообщила, что по положению на сегодняшний день ни один сотрудник скорой помощи не изолирован.
У 3 сотрудников скорой помощи, которые были изолированы несколько дней назад, не был обнаружен коронавирус, и они перешли к нормальной работе.
Касательно заявления премьер-министра о том, что были контактные граждане, которые скрылись от врачей, Тагуи Степанян подтвердила, что подобные случаи были, но она подчеркнула, что ее удивляет подобное поведение и призвала граждан подходить к проблеме сознательно.
На другой вопрос «А1+», направляет ли скорая помощь пациентов с признаками острого инфаркта в конкретные школы, госпожа Степанян ответила, что скорая помощь движется согласно графику дежурства, утвержденному в мэрии. Больницы, где есть сердечно-сосудистые отделения, во-вторых, руководствуется желанием пациента, в третьих, учитывает обстоятельство нахождения поблизости.