Իրականացվելու է սնանկության գործով կառավարիչների հաշվառում
Արդարադատության նախարարությունը, հիմք ընդունելով «Սնանկության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացուﬓեր կատարելու մասին» 2019 թ. դեկտեմբերի 12-ի ՀՕ-294-Ն օրենքի 72-րդ հոդվածի 7-9-րդ մասերը և Արդարադատության նախարարի 2020թ. մարտի 12-ի N 108-Ն հրամանը, մինչև 2020թ. ապրիլի 10-ը իրականացնելու է սնանկության գործով կառավարիչների հաշվառում:
Հաշվառման նպատակով կառավարիչները, ղեկավարվելով Արդարադատության նախարարի 2020թ. մարտի 12-ի N 108-Ն հրամանի 3-րդ կետի 2-րդ կետով, պետք է մինչև 2020թ. ապրիլի 1-ը Արդարադատության նախարարության հետևյալ էլեկտրոնային փոստին՝ [email protected] , ներկայացնեն տեղեկատվություն՝
• այն սպասարկման տարածքի կամ տարածքների մասին (Հայաստանի Հանրապետության մարզը կամ մարզերը, Երևան քաղաքը), որում ցանկանում են գործունեություն ծավալել, այլապես սպասարկման տարածք է համարվելու Հայաստանի Հանրապետության ողջ տարածքը.
• տեղեկատվությունը ներկայացնելու օրվա դրությամբ իրենց կողմից վարվող ընթացիկ (չավարտված) սնանկության գործերի քանակի մասին:
Արդարադատության նախարարությունը հաշվառելու է նաև այն կառավարիչներին, որոնք մինչև «Սնանկության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» 2019 թ. դեկտեմբերի 12-ի ՀՕ-294-Ն օրենքի ուժի մեջ մտնելը զբաղվել են կառավարչի գործունեությամբ (ունեցել են նման թույլտվություն), սակայն լրացել է նրանց 63 տարին: Այդ անձինք հաշվառման նպատակով, բացի վերոնշյալ տեղեկություններից, մինչև 2020 թվականի ապրիլի 1-ը Արդարադատության նախարարություն են ներկայացնում նաև գրավոր տեղեկատվություն իրենց գործունեությունը շարունակելու թույլտվության ժամկետի վերաբերյալ՝ կցելով համապատասխան ապացույցները:
Միևնույն ժամանակ հայտնում ենք, որ 2019թ. որակավորման ստուգման արդյունքում կառավարչի որակավորման վկայական ստացած անձինք կարող են Արդարադատության նախարարության կողմից հաշվառվել միայն ինքնակարգավորվող կազմակերպությանը անդամագրվելուց հետո:

Будет проведена регистрация управляющих по делам о банкротстве
Министерство юстиции, принимая за основу закон О внесении изменений и дополнений в Закон “О банкротстве” части 7-9 статьи 72  и приказ министра юстиции № 108 от 12 марта  2020 года  до 10 апреля 2020 года проведет учет управляющих по делам о банкротстве.
Об этом сообщает Министерство юстиции Армении․
"С целью учета управляющие, руководствуясь постановлением министра юстиции от 2020 г. согласно пункту 2 пункта 3 приказа № 108-н от 12-го марта, до 1 апреля 2020-го года на адрес электронной почты Министерства юстиции: [email protected] должны представить информацию о территории обслуживания (область или области Республики Армения, город Ереван), в которой они хотят развернуть деятельность, в противном случае территорией обслуживания будет считаться вся территория Республики Армения, о количестве дел о текущем (незавершенном) банкротстве, которые они ведут по состоянию на день представления информации.
Министерство юстиции будет ставить на учет и тех управляющих, которые до вступления в силу закона от 12 декабря 2019 года ЗР-294-Н об изменениях и дополнениях в Закон “О банкротстве”  занимались деятельностью управляющего (имели такое разрешение), однако им уже исполнилось 63 года. Эти лица с целью учета, кроме вышеуказанных сведений, до 1 апреля 2020 года должны представить в Министерство юстиции также и письменную информацию о сроке разрешения на продолжение своей деятельности, прилагая соответствующие доказательства.
В то же время сообщаем, что лица, получившие квалификационное свидетельство управляющего в 2019г.,  для проверки квалификации, могут быть поставлены на учет Министерства юстиции только после вступления в саморегулируемую организацию”, - говорится в сообщении.