Գյուղերից դեպի քաղաք շարժը դադարեցված է․ իրավիճակը՝ Մեղրիում
Նշենք՝ Սյունիքի մարզի խոշորացված համայնքը սահմանակից է Իրանի Իսլամական Հանրապետությանը և Նախիջևանի Ինքնավար մարզին և ընդգրկում է Մեղրի, Ագարակ քաղաքները, Ալվանք, Այգեձոր, Գուդեմնիս, Թխկուտ, Լեհվազ, Լիճք, Կարճևան, Կուրիս, Նռնաձոր, Շվանիձոր, Վահրավար, Վարդանիձոր, Տաշտուն գյուղերը։
«Ա1+»-ի հետ զրույցում Մեղրիի համայնքապետարանի մամուլի քարտուղար Մարիամ Ծատրյանը նշեց՝ Մեղրիում կյանքը բնականոն է ընթանում, որևէ խուճապային տրամադրություն չկա։
«Երկու օր առաջ համայնքապետի հանձնարարականով ախտահանման աշխատանքներ են տարվել հանրային վայրերում, կանգառներում, խանութներում, խոշոր խանութների շրջակայքում», - ասա նա։
Մամուլի խոսնակը նշեց, որ կրթական օջախների աշխատանքները դադարեցված են, համայնքապետարանը, քաղաքացիների սպասարկման գրասենյակները շարունակում են աշխատել, կորոնավիրուսի մեկ գրանցված դեպքից բացի այլ չկա, հարազատները նույնպես հանձնել են թեստ, սակայն բացասական է եղել։
Հարցին, թե դիմակալները, ալկոգլերը բավականացնո՞ւմ են բնակիչներին, Ծատրյանը պատասխանեց, որ Մեղրիի համայնքապետ Մխիթար Զաքարյան իր միջոցներիվ անապահով ընտանիքներին տրամադրում է դրանք անվճար, իսկ խանութներում, դեղատներում եղածը բավականացնում է բնակիչներին։
Համայնքապետարանի աշխատանքի մասով՝ Ծատրյանն ասաց, որ «meghri.am» կայքը թույլ է տալիս առցանց ապահովել քաղաքացիների դիմումները մուտքը և պատասխանել քաղաքացիների հարցերին, սակայն քաղաքացիների սպասարկման գրասենյակն ամբողջությամբ փակ չէ, հերթափոխով աշխատում է, 60 և բարձր աշխատակիցների համայնքապետարանում չեն, համայնքապետը և աշխատակազմը համայնաքապետրանում են աշխատում, Ագարակի պղնձամոլիբդենային գործարանը շարունակում է աշխատել, ներհամայնքային տրանսպորտի աշխատանքը դադարեցվել է, սակայն բուժաշխատողների համար գործում է։ Սահմանային վիճակը նույնպես հանգիստ է։
Համայնքային տրանսպորտի աշխատանքի դադարեցման պայմաններում, ըստ մամուլի քարտուղարի, քաղաքացիները տեղաշարժվում են անձնական միջոցներով, գյուղերից դեպի քաղաք, Մեղրիից Ագարակ շարժերը դադարեցված են։
Հարցին՝ իսկ անապահով ընտանիքներին աջակցություն տրվո՞ւմ է, ինչպե՞ս են ապրում, պատասխանեց. «Նույնկերպ, ինչպես մինչև կորոնավիրուսը։ Այս պահին արտառոց որևէ բան չկա։ Աշխատանքները դադարեցված չեն, մենք չենք ստացել որևէ դոնորի կողմից սոցիալական աջակցություն անապահով խավի համար»։
Սյունիքի մարզպետարանի կողմից, Մեղրիի համայնքապետարանի մամուլի խոսնակի փոխանցմամբ, հրահանգ է եղել առանձնացնել սննդի պահեստ, և դեռևս սննդամթերքի կամ այլ բանի տեսքով որևէ բան համայնքը չի ստացել, բայց գուցե և հետագայում այդ ուղղությամբ քայլեր նախաձեռնվեն։
Մարիամ Ծատրյանն ասաց, որ տաքսիների ախտահանման աշխատանքներ նույնպես իրականացվել է մասնավորի կողմից՝ համայնքապետի հանձնարարականով։
Բնակչության սոցիալական պատասխանատվության մասով նա ընդգծեց, որ Սյունիքի ժողովուրդն իրավահարգ է։
«Հորդորում ենք հետևել միայն պաշտոնական տեղեկատվությանը։ Մեղրիի համայնքապետարանը պարբերաբար թարմացում է լրահոսը նաև հորդորի տեսքով։ Այս պահին կյանքը բնականոն է, արտառոց բան, խուճապ չկա։ Աշխատանքային նույն գրաֆիկով աշխատում ենք։ Չեն աշխատում միայն կրթական օջախները և մաքսատունը», - եզրափակեց Մարիամ Ծատրյանը։

Движение из сел в направлении города прекращено: ситуация в Мегри
Отметим, что укрупненная община Сюникской области граничит с Исламской Республикой Иран и Нахиджеванской Автономной областью и включает в себя города Мегри, Агарак, села Алванк, Айгедзор, Гудемнис, Тхкут, Лехваз, Личк, Карчеван, Курис, Нрнадзор, Шванидзор, Вагравар, Варданидзор, Таштун.
В беседе с «А1+» пресс-секретарь общинной администрации Мегри Мариам Цатрян отметила: в Мегри жизнь протекает нормально, нет панических настроений.
«Два дня назад по поручению начальника общины в общественных местах, на остановках, в магазинах, вблизи крупных магазинов проводились дезинфекционные работы», - сказала она.
Пресс-секретарь отметила, что работа образовательных учреждений прекращена, общинная администрация, офисы по обслуживанию граждан продолжают работать, кроме одного зарегистрированного случая коронавируса других случаев нет, родственники также сдали тест, но он оказался отрицательным.
На вопрос, хватает ли жителям масок, алкогелей, Цатрян ответила, что глава общины Мегри Мхитар Закарян на свои средства предоставляет их неимущим семьям бесплатно, а то, что есть в магазинах, аптеках жителям хватает.
По части работы общинной администрации Цатрян сказала, что сайт «meghri.am» позволяет онлайн обеспечить поступление заявлений граждан и отвечать на вопросы граждан, однако офис по обслуживанию граждан не закрыт полностью, работает посменно, сотрудники в возрасте 60 лет и старше не находятся в общинной администрации, глава общины и аппарат работают в общинной администрации, Агаракский медно-молибденовый завод продолжает работать, работа внутриобщинного транспорта прекращена, однако действует для медработников. Состояние на границе также спокойно.
В условиях прекращения работы общинного транспорта, по словам пресс-секретаря, граждане передвигаются на личных средствах, движение из сел в направлении города, из Мегри в Агарак прекращено.
На вопрос, предоставляется ли помощь неимущим семьям, как они живут, ответила: «Так же, как и до коронавируса. В настоящий момент ничего экстраординарного нет. Работа не прекращена, мы ни от какого донора не получил социальной помощи для неимущей прослойки».
Областная администрация Сюника, как передает пресс-секретарь общинной администрации Мегри, распорядился обособить продовольственный склад, и пока община ничего не получала в виде продовольствия или чего-нибудь иного, но возможно в дальнейшем будут предприняты шаги в этом направлении.
Мариам Цатрян сказала, что частники также осуществили работы по дезинфекции такси, по поручении главы общины.
По части социальной ответственности населения она подчеркнула, что народ Сюника законопослушен.
«Призываем следить только за официальной информацией. Общинная администрация Мегри регулярно обновляет сводку новостей также в виде призывов. В настоящий момент жизнь протекает нормально, ничего экстраординарного, паники нет. Мы работаем по тому же графику. Не работают только образовательные учреждения и таможня», - заключила Мариам Цатрян.