Տպավորություն է՝ ամբաստանյալներս նստած ստանում ենք հարցեր. Մեսչյանը՝ ավագանու անդամներին (տեսանյութ)
Երևանի ավագանու այսօրվա նիստում ԲՀԿ խմբակցության անդամ Արմեն Ներսիսյանը, նիստի բուն օրակարգից դուրս, հարց հնչեցրեց՝ կապված Երևանի ճոպանուղու նախագծի հետ:
Լսել է՝ ներդրողներ կան, հետաքրքրվեց՝ աշխատանքները ո՞ր փուլում են, թույլ տրվե՞լ է ներդրողին աշխատանքները հաստատել:
ԲՀԿ խմբակցության անդամի հարցին արձագնաքեց Երևանի  գլխավոր ճարտարապետ Արթուր Մեսչյանը:
«Կա մեկ ռեալ կազմակերպություն, որն առաջարկել է երեք ֆինանսավորման տարբերակ, մեկ տարբերակը արդեն  ուղարկվել է Ֆինանսների նախարարություն, այնտեղ ստացել է դրական եզարակացություն, և հիմա հաջորդ քննարկումը պետք է լինի Էկոնամիկայի նախարարությունում»:
Մեսչյանն ասաց՝ եթե գործընթացի դինամիկան պահպանվի, առաջիկայում այս առումով լուրջ հաջողություն կունենանք:
Ինչ վերաբերում է գնումների գործընթացին, մրցույթներին, Մեսչյանն ասում է՝ ծրագրեր կան, որտեղ մենք պետք  է մի փորքր ավելի խորամանկ մոտեցում ունենանք:
Նրա համոզմամբ՝ այնպիսի մեծ ծրագրերը, ինչպիսին, օրինակ, ճոպանուղին է կամ մետրոն, եթե  դրվում են մրցույթի, կարող են տևել տարի կամ ավելի երկար:
Վստահ է՝ եթե խանգարող հանգամանքներ չլինեն, և՛ Աջափնյակի մետրոյի ծրագիրը, և՛ այս ճոպանուղու ծրագիրը տեսանելի արդյունքներ կգրանցնեն հենց այս տարի:
Մեսչյանը, դիմելով ավագանու անդամներին,  հորդորեց գործել միասին և իրար օգնելով.
«Այնպիսի տպավարություն է, որ մենք՝ այստեղ ամբաստանյալներս նստած, ստանում  ենք հարցրեր, թե ինչի չենք արել, ինչի ենք վատ արել: Ծրագրեր կան, որ մենք բոլորս ենք մեղավոր: Տղերք, մետրոն այնտեղ  է, որտեղ և դուք եք»:

Такое впечатление, что мы – подсудимые, сидим и получаем вопросы: Месчян – членам совета старейшин (видео)
На сегодняшнем заседании совета старейшин Еревана член фракции ППА Армен Нерсисян, озвучил вопрос, находящийся за пределами самой повестки дня заседания, в связи с проектом Ереванской канатной дороги.
Он слышал, что есть инвесторы, поинтересовался, на какой стадии находятся работы, разрешили ли инвестору утвердить работы?
На вопрос члена фракции ППА отреагировал главный архитектор Еревана Артур Месчян.
«Есть реальная организация, предложившая три варианта финансирования, один вариант уже отправлен в Министерство финансов, там получил положительное заключение, и сейчас следующее обсуждение должно быть в Министерстве экономике».
Месчян сказал: если динамика процесса сохранится, в будущем у нас будут серьезные успехи в этом плане.
Касательно процесса закупок, конкурсов, Месчян говорит: есть программы, где мы должны иметь немного более хитрый подход.
По его убеждению, если на конкурс выносятся такие крупные программы, как, к примеру, канатная дорога или метро, это может продлиться год или дольше.
Он уверен: если не будет мешающих обстоятельств, и программа метро в Ачапняке, и эта программа канатной дороги продемонстрируют видимые результаты в этом году.
Месчян, обратившись к членам совета старейшин, призвал действовать вместе и помогать друг другу:
«Такое впечатление, что мы, подсудимые, сидя здесь получаем вопросы, почему не сделали, почему плохо сделали. Есть программы, в которых виноваты все мы. Парни, метро там же, где и вы».