«Կորոնավիրուսից հետո կյանք կա»․ տենց «уверенный» մի ասեք․ Փաշինյանը կատակեց
Աջակցիր «Ա1+»-ինՓոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը կողմ է Արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի առաջարկությանը, թե ովքեր կարող են մուտք գործել Հայաստան ու լքել Հայաստանը արտակարգ դրության ժամանակ։
«Այս տեքստի մեջ ընդամենն առաջարկվում է, որ Առողջապահության նախարարության կողմից առաջարկվող երկրների ցանկը լինի»,- ասաց Տիգրան Ավինյանը։
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը Զոհրաբ Մնացականյանի առաջարկությունը որակեց մուտքի և ելքի տոտալ արգելք։
«Կառավարելիության առումով որևէ խնդիր չեմ տեսնում։ Մինչ օրս այդ ռեժիմով աշխատել ենք, և փաստացի միայն օդային սահմանում է այդ կարգավորումը գործելու, որովհետև Վրաստանի ու Իրանի հետ արդեն այսպիսի ռեժիմ է, միայն մնում է օդային սահմանը։ Մենք, իհարկե, կարող ենք տոտալ արգելք դնել օտարերկրացիների մուտքի և ՀՀ քաղաքացիների ելքին, սակայն դա մեզ ավելի քիչ ճկունություն կտա։ Եթե մենք կիրառենք առաջարկվող կարգավորումը, դա մեզ թույլ կտա ամենօրյա ռեժիմով որոշել, օրինակ՝ վաղը պե՞տք է Իսպանիայի քաղաքացիներին արգելել, կարգելենք նրանց նույնպես, իսկ եթե այսօր պետք չէ, չենք արգելի Իսպանիայի քաղաքացիներին»,- ընդգծեց նա։
Քննարկումը երկար շարունակվեց։ Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը նկատեց․ «Կորոնավիրուսից հետո կյանք կա»։ Ի պատասխան Նիկոլ Փաշինյանը կատակեց․ «Պարոն Ավինյան, տենց «уверенный» մի ասեք»։

«После коронавируса есть жизнь», «Не говорите так уверенно», - пошутил Пашинян
Поддержи А1+!Вице-премьер Тигран Авинян выступает за предложение министра иностранных дел Зограба Мнацаканяна касательно того, кто может въезжать и выезжать из Армении во время чрезвычайного положения.
«В этом тексте всего лишь предлагается, чтобы Министерство здравоохранения предлагала список стран», - сказал Тигран Авинян.
Министр здравоохранения Арсен Торосян охарактеризовал предложение Зограба Мнацаканяна как тотальный запрет на вьезд и выезд.
«В плане управляемости я не вижу никаких проблем. До сих пор мы работали в этом режиме, и фактически это регулирование будет действовать только на воздушной границе, потому что у нас уже такой режим с Грузией и Ираном, остается только воздушная граница. Мы, конечно, можем тотально запретить въезд иностранцев и выезд граждан РА, однако это даст нам меньше гибкости. Если мы применим предлагаемое регулирование, это нам позволит в каждодневном режиме решать, к примеру, завтра нужно запретить гражданам Испании, запретим и им, а если сегодня не нужно, не будем запрещать гражданам Испании», - подчеркнул он.
Обсуждение продлилось долго. Вице-премьер Тигран Авинян заметил: «И после коронавируса есть жизнь». В ответ Никол Пашинян пошутил: «Господин Авинян, не говорите так уверенно».