Որոշ պատգամավորներ պետք է ինքնամեկուսանան․ Արարատ Միրզոյանի հորդորը
Կորոնավիրուսի վարակի տարածման հավանականությունը նվազեցնելու, առողջապահության համակարգի արդյունավետությանը նպաստելու և վարակը հաղթահարելու գործում կարևոր է յուրաքանչյուրիս մասնակցությունը։
Ուստի հորդորում եմ, որ ելնելով հանրային առողջության նկատմամբ պատասխանատվությունից՝ ԱԺ պատգամավորները և աշխատակիցները հնարավորինս նվազեցնեն ֆիզիկական հաղորդակցությունը այլ անձանց հետ և իրենց աշխատանքային պարտականությունները կատարեն առցանց, իսկ վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում գործուղման մեկնած կամ որևէ ռիսկային խմբի ներկայացուցչի հետ ֆիզիկական շփումներ ունեցած գործընկերները ժամանակավորապես հնարավորինս ինքնամեկուսանան։
Կոչ եմ անում նաև խստորեն հետևել Առողջապահության նախարարության ցուցումներին, հաճախակի ախտահանել ձեռքերը և ձեռքերով հաճախ հպվող առարկաները, խուսափել դեմքին դիպչելուց, խուսափել զանգվածային միջոցառումներին մասնակցելուց։
Միաժամանակ տեղեկացնում եմ, որ հաշվի առնելով մանկապարտեզներում և դպրոցներում դասապրոցեսի՝ վարակի կանխարգելմամբ պայմանավորված ժամանակավոր ոչ բնականոն ընթացքը, ԱԺ այն աշխատակիցների նկատմամբ, ովքեր մանկապարտեզ կամ տարրական դպրոց հաճախող երեխա ունեն և իրենք են հոգում այդ երեխայի խնամքը, աշխատանքային օրվա ընթացքում ողջախոհության սահմաններում կարճատև բացակայությունների համար կարգապահական տույժեր չեն կիրառվի։

Некоторые депутаты должны самоизолироваться: Призыв Арарата Мирзояна
Поддержи А1+!Председатель Национального собрания Армении Арарат Мирзоян направил депутатам и сотрудникам циркуляр, призывая коллег, побывавших в командировках в течение последних двух недель, по возможности самоизолироваться, сократить физические контакты с другими лицами. Опубликовал Мирзоян на своей странице в Facebook.
“В снижении вероятности распространения коронавируса, способствовании эффективности системы здравоохранения и преодолении инфекции важно участие каждого из нас. Поэтому призываю, исходя из ответственности за общественное здоровье, чтобы депутаты и сотрудники НС по возможности сократили физические контакты с другими лицами. Выполняли свои рабочие обязанности в режиме онлайн, а коллеги, в течение последних двух недель побывавшие в командировках или имевшие физические контакты с представителем какой-либо страны риска, временно самоизолировались”, - отметил Мирзоян.
Он также призвал строго следовать указаниям Министерства здравоохранения, часто дезинфицировать руки и предметы, к которым часто прикасаемся, избегать прикосновения к лицу, избегать участия в массовых мероприятиях.
“Также сообщаю, что с учетом временного необычного учебного процесса в детских садах и школах, обусловленного профилактикой инфекции, в отношении тех сотрудников НС, которые имеют детей, посещающих детский сад или начальную школу, и сами заботятся об этом ребенке, в течение рабочего дня в пределах здравого смысла не будут применяться дисциплинарные взыскания за краткосрочные отсутствия”, - говорится в циркуляре.