Թուրքական դրոնները վաղը գալու են Արցախի վրա, պետք է դրոնային հրետանի ունենալ․ Հրանտ Բագրատյան (տեսանյութ)
1993-1996թթ. ՀՀ վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը գտնում է, որ Հայաստանի նոր իշխանությունը «ոտքը պետք է դնի մեկ կոշիկի մեջ և ասի՝ եթե Արցախը չվերադառնա բանակցային սեղան, ես չեմ բանակցի»։ Իսկ արդյոք չբանակցելը չի՞ նշանակում պատերազմի վերսկսում։ «Իսկ հիմա ի՞նչն է խանգարում Ադրբեջանին վերսկսել պատերազմը»,- հարցնում է նա։
Նախկին վարչապետը խորհուրդ է տալիս ուսումնասիրել, թե Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադն ինչպես է պայքարում թուրքական դրոնների դեմ։ «Այդ դրոնները վաղը գալու է Ղարաբաղի վրա։ Դրոնների դեմ համապատասխան ստորաբաժանում չունենք, մեզ պետք է ստեղծել դրոնային հրետանի»,- ասում է Հ․Բագրատյանը։
Ի դեպ վերջինս նաև մտահոգություն հայկտնեց, թե այսօր Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ժամանակ կարող է քննարկել Իդլիբում զիջումների գնալու հավանականությունը՝ փոխարենն ակնկալելով ԼՂՀ բանակցային գործընթացում ներգրավվելու հնարավորությունը։
Հ․Բագրատյանն, անդրադառնալով մարտի 31-ի ընտրություններին, ասում է՝ Արցախում պետք է այնպիսի նախագահ ընտրվի, որ աշխարհը իմանա՝ այնտեղ կա մի նախագահ, որն ունի իր ուրույն կարծիքը, և որի վրա Նիկոլ Փաշինյանն էական ազդեցություն չունի։
Ինչ վերաբերում է Հայաստանում տեղի ունեցող դատավարություններին, կոռուպցիոն և այլ գործերով նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաների նկատմամբ հարուցված քրեական գործերին և հատկապես Մարտի 1-ի գործին ու Ռոբերտ Քոչարյանի կալանքի հարցին՝ նա նորից պնդեց, որ նախկին նախագահը դատավարության ընթացքում պետք է լինի ազատության մեջ։ «Լավ կլինի՞, որ Նիկոլ Փաշինյանին ու Արմեն Սարգսյանին էլ կալանավորեն»,- հարցրեց Հ․ Բագրատյանը։

Турецкие дроны завтра пойдут на Арцах, нужно иметь дронную артиллерию: Грант Багратян (видео)
Премьер-министр РА в 1993-1996гг. Грант Багратян считает, что новые власти Армении «должны поставить ногу в один ботинок и сказать, что если Арцах не вернется за стол переговоров, я не буду вести переговоры». А не вести переговоров не означает ли возобновление войны? «А сейчас что мешает Азербайджану возобновить войну?» - спрашивает он.
Бывший премьер-министр советует изучить, как борется с турецкими дронами президент Сирии Башар Асад. «Эти дроны завтра придут на Карабах. У нас нет соответствующего подразделения против дронов, нам нужно создать дронную артиллерию», - говорит Г. Багратян.
Кстати последний также выразил обеспокоенность, что сегодня президент Турции Эрдоган на встрече с президентом России Владимиром Путиным может обсудить вероятность уступок в Идлибе, вместо этого ожидая возможность вовлечения в переговорный процесс по НКР.
Г. Багратян, обратившись к выборам 31-го марта, говорит: в Арцахе должен быть избран такой президент, чтобы мир знал: здесь есть президент, у которого есть свое мнение, и на которого Никол Пашинян не оказывает существенного влияния.
Касательно происходящих в Армении судебных процессов, уголовных дел, возбужденных в отношении бывших высокопоставленных чиновников по коррупционным и другим вопросам, и в особенности дела 1-го Марта и вопроса ареста Роберта Кочаряна,  он вновь утверждает, что бывший президент во время судебного процесса должен быть на свободе. «Хорошо будет, если арестуют также Никола Пашиняна и Армена Саркисяна?» - спросил Г. Багратян.