ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակը՝ Հայաստանի և Վրաստանի միջև մուտքի ընթացակարգերի դյուրացման մասին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակի պատասխանը Հայաստանի և Վրաստանի միջև մուտքի ընթացակարգերի դյուրացման մասին հարցին
Հարց. Ինչպես հայտնի դարձավ, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի Վրաստան պաշտոնական այցի շրջանակներում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Հայաստանի և Վրաստանի միջև մուտքի ռեժիմի ընթացակարգերի դյուրացման մասին, խոսքը մասնավորապես նույնականացման քարտերով ճամփորդելու հնարավորության մասին է: Արդյոք երբ է ակնկալվում վերոնշյալ պայմանավորվածության ուժի մեջ մտնելը:
Պատասխան. Ինչպես տեղեկացրել ենք, երեկ Հայաստանի և Վրաստանի ԱԳ նախարարների կողմից ընդգծվել է մարդկանց միջև շփումների խրախուսման և հասարակությունների միջև կապերի ամրապնդման կարևորությունը և այդ առնչությամբ ստորագրվել է մտադրությունների հուշագիր:
Մտադրությունների հուշագրի ստորագրմամբ հիմք է տրվում համապատասխան երկկողմ միջազգային պայմանագրի կնքման շուրջ բանակցությունների մեկնարկին: Պայմանագրի կնքման և ուժի մեջ մտնելու գործընթացի տարբեր փուլերում, օրենսդրության համապատասխան, կապահովվի հանրության պատշաճ իրազեկումը։

Пресс-секретарь МИД об упрощении процедур режима въезда между Арменией и Грузией
Поддержи А1+!Пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян ответила на вопрос об упрощении процедур режима въезда между Арменией и Грузией.
Ниже представляем вопрос и ответ пресс-секретаря МИД Армении:
Вопрос: Как стало известно, в рамках официального визита Премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Грузию была достигнута договоренность об упрощении режима въезда между Арменией и Грузией, в частности, речь идет о возможности путешествовать по ID-картам. Когда вышеуказанное соглашение вступит в силу?
Ответ: Напомним, что вчера Министры иностранных дел Армении и Грузии подчеркнули важность поощрения общения между людьми и укрепления связей между обществами, относительно чего Министрами был подписан Меморандум о намерениях.
Подписание Меморандума о намерениях обеспечивает основу для начала переговоров о заключении соответствующего двустороннего международного договора. В соответствии с законодательством, на различных этапах об подписания и вступления договора в силу, общественность надлежащим образом будет проинформирована.