Այո և մեկ անգամ ևս այո․ Դալիի եւ Պիկասոյի այս գործերը բնօրինակ են․ կոլեկցիոներ
20-րդ դարի իսպանական կերպարվեստի հանճարեղ երկու հակառակ կողմերը, որոնք կենդանության օրոք համատեղ ցուցահանդես երբևէ չեն ունեցել, չնայած, որ Սալվադոր Դալին փարիզյան ավանգարդիստական շարքեր է մուտք գործել Պիկասոյի շնորհիվ, այս նախագծի շրջանակներում կմեկտեղվեն։
«Դալին ինձ համար Դոն Քիշոտն է, իսկ Պիկասոն՝ Սանչո Պանսան»,- ասում է կոլեկցիոներ,  նաև «Ազգերի արվեստ» հիմնադրամի նախագահ Ալեքսանդր Շադրինը, որի մասնավոր հավաքածուից 260 քանդակ, գրաֆիկա և խեցեղեն մարտի 7-ից կցուցադրվի Հայաստանի ազգային պատկերասրահում։
Կոլեկցիոների խոսքով` հավաքածուն, որ նա համալրել է տասնհինգ տարիների ընթացքում, մինչ Հայաստան բերելը ներկայացրել է տարբեր երկրներում։ Ինչպե՞ս որոշեց Երևանում ցուցադրել հարցին նա պատասխանեց, որ իր մտերիմ, Հայաստանի հետ բարեկամության և համագործակցության ռուսաստանյան ընկերակցության նախագահ Վիկտոր Կրիվոպուսկովի խնդրանքն է եղել։ «Իսկ երբ ընկերները խնդրում են, մերժել չեմ կարող»։
«Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ինձ զարմացրեց, նույնիսկ նյարդայնացրեց այն, որ նրանց հետաքրքրում էր թերևս մեկ հարց, արդյո՞ք հավաքածուի բոլոր գործերը բնօրինակ են»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում իր վրդովմունքը հայտնեց Ալեքսանդր Շադրինը։- Այո, այո և մեկ անգամ ևս այո, բնօրինակ են։ Սալվադոր Դալիի բրոնզե քանդակները ձեռք եմ բերել 2006 թվականին «Դալիի աշխարհ» Փարիզյան հիմնադրամից, որը ստեղծել էր նկարչի բարեկամ Բենյամին Լևին, վիմագրանկարները գնել եմ հայտնի հավաքորդ, Դալիի ընկեր Պիեռ Արժիլեի ընտանիքից 2011 թվականին։ 40 գործ եմ գնել, սա, կարելի է ասել, շատ խոշոր գործարք էր։ Պիկասոյի խեցեգործական լավագույն աշխատանքները գնվել են 2012-ին, «Christies» աճուրդային տնից, որոնք վաճառքի էր ներկայացրել Ռանյե ընտանիքը։ Հենց նրանց առանձնատանն է 72-ամյա Պիկասոն ստեղծել իր այս խեցեղեն գործերի շարքը»,- ասաց կոլեկցիոները։

Да и еще раз да: Эти работы Дали и Пикассо являются оригиналами: коллекционер
Две противоположные гениальные стороны испанского изобразительного искусства ХХ века, у которых при жизни никогда не было совместной выставки, несмотря на то, Сальвадор Дали вошел в ряды парижских авангардистов благодаря Пикассо, в рамках этго проекта объединятся.
«Дали – это для меня Дон Кихот, а Пикассо – Санчо Панса», - говорит коллекционер, также председатель фонда «Искусство наций» Александр Шадрин, из частной коллекции которого 260 скульптур, графика и керамика с 7-го марта будет демонстрироваться в Национальной картинной галерее Армении.
По словам коллекционера, коллекцию, которую он пополнял в течение пятнадцати лет, прежде чем привезти в Армению, он представлял в различных странах. На вопрос, как он решил продемонстрировать в Ереване, ответил, что это была просьба близкого ему человека, председателя российского сообщества дружбы и сотрудничества с Арменией Виктора Кривопускова. «А когда друзья просят, я не могу отказать».
«На сегодняшней встрече с журналистами меня удивило, даже нервировало то, что их интересовал пожалуй один вопрос: являются ли все работы в коллекции оригиналами», - в беседе с «А1+» выразил свое возмущение Александр Шадрин. – Да, да и еще раз да, оригиналы. Я приобрел бронзовые скульптуры Сальвадора Дали из французского фонда «Мир Дали» в 2006 году, который создал друг художника Беньямин Левин, картины приобрел у семьи известного коллекционера, друга Дали Пьера Аржилье в 2011 году. Я купил 40 работ, это, можно сказать, было очень крупной сделкой. Наилучшие керамические работы Пикассо были приобретены в 2012 году, из аукционного дома «Christies», которые вынесла на продажу семья Ранье. Именно в их особняке 72-летний Пикассо создал этот ряд керамических работ», - сказал коллекционер.