Կորոնավիրուսի պատճառով արդյո՞ք խուճապ կա մեր երկրում (տեսանյութ)
Հայաստանում մինչ այս պահը արձանագրվել է կորոնավիրուսի առաջին դեպքը։ Երեկվանից սոցիալական ցանցերում տարածվում են նկարներ, որտեղ երևում է սուպերմարկետների դատարկ ցուցափեղկերը։ Տարածվում են գրառումներ, թե մարդիկ սննդի մեծ չափաբաժիններ են  գնում և պատրասվում երկար ժամանակ տանը մնալուն։
«Ա1+»-ը մայրաքաղաքի փողոցներում քաղաքացիներից փորձեց պարզել՝ արդյո՞ք խուճապ կա հասարակության մեջ, ի՞նչ մտավախություններ ունեն։
«Հայաստանում խուճապ չեմ տեսել, բոլորս գիտակցաբար պետք է մոտենանք այդ խնդրին, պահպանենք բոլոր միջոցները չվարակվելու համար»,-նշեց հարցված քաղաքացիներից մեկը։
Հարցվածների մեծ մասը նշեց, որ անձամբ խուճապի մեջ չէ և շրջապատում ևս խուճապ չկա, պատրաստվում են հետևել հիգիենայի պահպանման վերաբերյալ նախարարության խորհուրդներին և պահպանել հանգստություն։
«Եթե պահպանեք հիգիենայի կանոնները, ոչ մի խուճապի կարիք չի լինի»,-նշեց մեկ այլ քաղաքացի։
Սուպերմարկետներում նկարահանումներ անելու հնարավրություն չունեցանք, բայց առանց տեսախցիկ շրջելիս դատարկ ցուցափեղկեր չնկատեցինք, թեև սուպերմարկետները մարդաշատ էին և մարդիկ բավականին ակտիվ գնումներ էին կատարում։
Հիշեցնենք, որ մեր երկրում այս պահին կա կորոնավիրուսով հաստատված հիվանդության մեկ դեպք։ Առողջապահության նախարարությունը հորդորում է միջազգային ուղևորություններ ծրագրելիս հաշվի առնել տվյալ երկրի համաճարակային իրավիճակը, խուսափել շնչառական վարակներով հիվանդների հետ շփումից, անհնարինության դեպքում` օգտագործել անհատական պաշտպանիչ միջոցներ (դիմակներ), տուն մտնելուց հետո և սնունդ ընդունելուց առաջ ձեռքերը լվանալ, գրիպանման երևույթների առկայության դեպքում չզբաղվել ինքնաբուժմամբ, դիմել բժշկի` նշելով վերջին 14 օրվա ընթացքում ունեցած ճանապարհորդության մասին:

Есть ли в нашей стране паника из-за коронавируса? (видео)
До сих пор в Армении зарегистрирован один случай коронавируса. Со вчерашнего дня в соцсетях распространяют фотографии, на которых видны пустые витрины супермаркетов, распространяются записи, что люди покупают большие порции еды и готовятся длительное время оставаться дома.
«А1+» попытался выяснить у граждан на улицах, есть ли в обществе паника, какие у них опасения?
«Я не видел паники в Армении, все мы должны сознательно подойти к этой проблеме, соблюдать все меры, чтобы не заразиться»,- отметил один из опрошенных.
Большинство опрошенных отметили, что лично не паникуют, и в окружении нет паники, собираются следовать советам министерства относительно соблюдения гигиены и сохранять покой.
«Если будем соблюдать правила гигиены, нужды в панике не будет»,- отметил другой гражданин.
У нас не было возможности провести сьемку в супермаркетах, но пройдясь без видеокамеры, не заметили пустых полок, несмотря на то, что в супермаркетах было многолюдно, и люди довольно активно делали покупки.
Напомним, что в нашей стране на данный момент есть один случай подтвержденного заболевания коронавирусом. Министерство здравоохранения призывает планируя международные поездки учитывать эпидемиологическую ситуацию в данной стране, избегать общения с больными респираторными инфекциями, если это невозможно, использовать индивидуальные средства защиты (маски), придя домой и перед приемом пищи мыть руки, при наличии гриппоподобных явлений не заниматься самолечением, обратиться к врачу, отметив путешествия последних 14-и дней.