Շրջայց՝ պանդոկներով, սրճարաններով, ռեստորաններով․ այցելուների պակաս կարծես չկա
Աջակցիր «Ա1+»-ինԵրեկ հայտարարվեց Հայաստանում նոր կորոնավիրուսով առաջին վարակվածի մասին։ Վարակվածը 29-ամյա ՀՀ քաղաքացի է, որը վերադարձել էր Իրանի մայրաքաղաք Թեհրանից։
«Ա1+»-ը շրջայց կատարեց Երևանի մի քանի ռեստորաններում, պանդոկներում, սրճարաններում՝ իմանալու, թե նոր կորոնավիրուսի տարածումն ինչ ազդեցություն է ունեցել մարդկանց այցելությունների վրա։
«Տարբեր տուրեր չեղարկել են համարների ամրագրումները զբոսաշրջիկների հետ կապված։ Եվրոպական երկրներից, հիմնականում Իտալիայից, Իսպանիայից, Ֆրանսիայից»,- նշեց «Թուֆենկյան» հյուրանոցային ցանցի մարքեթինգի և վաճառքի տնօրեն Տիրան Կարապետյանը։
Սակայն Կարապետյանը նաև ասաց, որ տեղացիների այցելությունների հետ կապված որևէ խնդիր չկա, և այցելությունները չեն նվազել։ Այսօրվա դրությամբ զբոսաշրջային կազմակերպություններից չեղարկուները եղել են միայն հյուրանոցային ցանցի Երևանի «Ավանդական Երևան» և Լոռու մարզի Ձորագետ համայնքում գործող «Ավան Ձորագետ» հյուրանոցներում։
«Դը Իտալիան Արմենիա» սրճարան-ռեստորանից հայտնեցին, որ որևէ խնդիր չկա, այցելությունների հաճախելիության մեջ փոփոխություն չկա։
«Այցելությունների պարբերականությունը չի փոխվել»,- «Ա1+»-ին ասաց «Մասուր» ռեստորանի ներկայացուցիչը։ «Գինետուն» պանդոկում նույնպես խնդիր չկա այցելությունների հետ կապված։
Նույնպիսին էր նաև «Դարի Պանդոկ» ռեստորանի պատասխանը։ «Երկու օր է անցել (Հայաստանում կորոնավիրուսի դեպքից – հեղ․) դժվար փոփոխություն լիներ»,- նշեցին «Դարի Պանդոկ»-ից
«Դը Տոլմա» ռեստորանում նույնպիսին էր իրավիճակը, և այցելությունների պակաս չկա։ «Համեմատաբար քչացել են այցելությունները», - ասացին «Բագետ ընդ Քօ» սրճարան-խանութից։

Какова ситуация в Армении после объявления о случае коронавируса?
Поддержи А1+!Вчера было объявлено о первом заразившимся новым коронавирусом в Армении. Заразившийся – 29-летний гражданин РА, вернувшийся из столицы Ирана Тегеран.
«А1+» совершил обход в нескольких ресторанах, тавернах, кафе Еревана, чтобы узнать, какое влияние имело распространение нового коронавируса на посещения людей.
«Различные туры отменили бронирование номеров, связанное с туристами. Из европейских стран, в основном из Италии, Испании, Франции», - отметил директор по маркетингу и продаже гостиничной сети «Туфенкян» Тиран Карапетян.
Однако Карапетян также сказал, что с визитами местных проблем нет, и количество визитов не уменьшилось. На сегодняшний день отмены из туристических организаций были только в гостиницах сети «Традиционный Ереван» в Ереване и «Аван Дзорагет» в общине Дзорагет Лорийской области.
Из кафе-ресторана «Де Италиан Армения» сообщили, что нет никаких проблем, нет изменений в посещениях.
«Количество посетителей не изменилось», - сказал «А1+» представитель ресторана «Масур». В таверне «Гинетун» также нет проблем, связанных с визитами.
Таковым был также ответ ресторана «Дари Пандок». «Прошло два дня (после случая коронавируса в Армении – ред.) вряд ли было бы изменение», - отметили из «Дари Пандок»-а.
В ресторане «Де Толма» ситуация такая же, и нет дефицита посетителей. «Посетителей сравнительно меньше», - сказали в кафе-магазине «Багет ынд Ко».