Ես տաս տարեկան երեխա եմ եղել և շատ լավ եմ հիշում․ պատմության ուսուցչուհի Ռուզաննա Թովմասյանը Սումգաիթի մասին (տեսանյութ)
«Զոհված Ռաֆիկ Թովմասյանի դուստրն եմ։ Ես տաս տարեկան երեխա եմ եղել և շատ լավ եմ հիշում»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց Բյուրեղավանի բնակիչ, մասնագիտությամբ պատմության ուսուցչուհի Ռուզաննա Թովմասյանը՝ անդրադառնալով Սումգայիթյան ջարդերին։
Նա ասաց, որ այդ օրերին բակում խաղալիս է եղել իր ադրբեջանցի ընկերուհիների հետ, երբ նրանցից մեկն ասել է․ «Ձեր հայերը Ղարաբաղն են պահանջում և մենք շուտով իրենց կոտորելու ենք, Թուրքիան մեզ կօգնի»։
Թովմասյանը նշեց, որ հետո բարձրացել է տուն, պատմել է այդ մասին ընտանիքի անդամներին։ Թովմասյանը հիշում էր, որ ընտանիքի անդամները, տեղեկություններ ունենալով ադրբեջանական հրոսակախմբերի հնարավոր հարձակման մասին,  նախապատրաստվել են․ «Տղամարդիկ՝ պապիկս և հայրս բերում են ինչ-որ մեծ դանակներ, կացիններ, տունը ինչ որ պատահի, նույնիսկ գազօջախի վրա ջուր ենք դրել, որպեսզի հասցնենք եռալու աստիճանի»։
Հետո, երբ ադրբեջանցիներն արդեն մտել են շենքի մուտք, ծեծել են դուռը և հետաքրքրվել, թե տանը բնակվողները հա՞յ են, թե՞ ադրբեջանցի, տանից պատասխանել են, որ ադրբեջանցի են, սակայն նրանք չեն հավատացել, կոտրել են դուռը ու ներս մտել։
«Դիմադրությունը տևել է մոտ 8-9 ժամ։ Ողջ գործողությունները սկսվել են ժամը 13-ից մինչև երեկոյան ժամը 1-ը, նույնիսկ ավելի են տևել։ Մինչև միութենական զորքերը հայտնվել են քաղաքում։ Եվ ասեմ, որ նրանք կարող էին շատ արագ կերպով կարգուկանոն հաստատել քաղաքում»,- ընդգծեց նա՝ հավելելով, որ այդ հարձակումները հրահրված էին ադրբեջանական իշխանությունների կողմից։

Я была десятилетним ребенком и очень хорошо помню: учительница истории Рузанна Товмасян о Сумгаите (видео)
«Я  - дочь погибшего Рафика Товмасяна. Я была десятилетним ребенком и очень хорошо помню», - в беседе с «А1+» сказала жительница Бюрегавана, учительница истории по профессии Рузанна Товмасян, обратившись к Сумгаитским погромам.
Она сказала, что в эти дни она играла во дворе со своими азербайджанскими подругами, когда одна из них сказала: «Ваши армяне требуют Карабах, и мы скоро будем их резать, Турция нам поможет».
Товмасян отметила, что потом поднялась домой, рассказала об этом членам семьи. Товмасян вспоминает, что члены семьи, обладая информацией о возможном нападении азербайджанских боевиков, подготовились: «Мужчины – мой дед и отец – приносили какие-то ножи, топоры, что нашлось в доме, даже поставили воду на газ, чтобы довести до кипения».
Потом, когда азербайджанцы уже вошли в подъезд дома, постучались в дверь и поинтересовались, дома живут армяне или азербайджанцы, из дома ответили, что азербайджанцы, однако те не поверили, сломали дверь и вошли.
«Сопротивление продлилось около 8-9 часов. Все действия начались с 13-и часов до 1-а вечера, даже больше. Пока в городе не появились союзные войска. И скажу, что они могли очень быстро навести порядок в городе», - подчеркнула она, добавив, что эти нападения были спровоцированы азербайджанскими властями.