Հայաստանի ռազմականացման բարձր աստիճանը հասկանալի է, այդուհանդերձ, դրական գործոն չէ.Մաքս Մաչլեր (տեսանյութ)
Հայաստանի ռազմականացման բարձր աստիճանը հասկանալի է, սակայն, չի կարող դրական համարվել, «Ամերիկայի Ձայն»-ի հետ զրույցում նշել է Բոննի Կոնվերսիայի միջազգային կենտրոնի վերլուծաբան Մաքս Մաչլերը՝ մեկնաբանելով կենտրոնի զեկույցը, որի համաձայն Հայաստանը ճանաչվել է Եվրոպայի առավել ռազմականացված եւ աշխարհի երրորդ առավել ռազմականացված երկիրը:
«Երկրի ռազմականացման աստիճանն անշուշտ պայմանավորված է արտաքին իրավիճակով, անվտանգության խնդիրներով, հարեւանների գործողություններով, սակայն, դա նաեւ երկրի ղեկավարության քաղաքական որոշումն է», - նշում է Մաչլերը:
Բոննի Կոնվերսիայի միջազգային կենտրոնը, երկրների ռազմականացման աստիճանը որոշելիս, հաշվի է առնում տվյալ երկրի ռազմական ծախսերը ՀՆԱ-ի, առողջապահության ծախսերի համեմատ, ինչպես նաեւ հաշվառում է երկրի զինվորական անձնակազմի եւ պահեստայինների թիվը ամբողջ բնակչության եւ բժիշկների թվի համեմատ: Հաշվառվում է նաեւ ծանր հրետանիների թիվը երկրի բնակչության ընդհանուր թվի համեմատ: Մաքս Մաչլերի խոսքով, հետազոտության նպատակն է բացահայտել, թե որքան կարեւոր դեր է խաղում ռազմական ոլորտը տվյալ պետության հասարակության մեջ:
Նշված չափանիշներով 2019-ի արդյունքներով Հայաստանը ճանաչվել է ռազմականացման տեսակետից Եվրոպայում առաջին, իսկ աշխարհում՝ երրորդ երկիրը, զիջելով միայն Իսրայելին ու Սինգապուրին: Մաչլերի կարծիքով, Հայաստանի ռազմականացման բարձր աստիճանը թեեւ հասկանալի է, այդուհանդերձ դրական գործոն չէ.
«Եթե պետության խոշոր միջոցներ ուղղվում են ռազմականացմանը, դրանցից զրկվում են այլ ոլորտներ՝ առողջապահությունը, կրթությունը, սոցիալական ծառայությունները, որոնք հակառակ դեպքում կարող էին ստանալ այդ միջոցները: Ուստի, հնարավոր է, որ չափազանց բարձր ռազմականացումը վնասակար լինի այլ ոլորտների համար»:
Դրանից բացի, բարձր ռազմականացման աստիճան ունեցող յուրաքանչյուր երկիր որեւէ կերպ ներգրավված է հարեւանների հետ լուրջ ռազմական հակամարտության մեջ.
«Հայաստանի դեպքում խոսքն Ադրբեջանի մասին է, եւ դա հասկանալի է, սակայն, միեւնույն է, ես ռազմականացման բարձր աստիճանը մտահոգիչ կհամարեի»:

Армения признана самой милитаризованной страной Европы и третьей по милитаризованности страной мира (видео)
Высокая степень милитаризации Армении понятна, однако не может считаться положительной: в беседе с «Голосом Америки» отметил аналитик Боннского международного центра конверсии Макс Мачлер, комментируя комментарий центра, согласно которому Армения принята самой милитаризированной страной Европы и третьей по милитаризированности страной мира.
«Степень милитаризации страны, бесспорно, обусловлена внешним фактором, проблемами безопасности, действиями соседей, однако это также является политическим решением руководства страны», - отмечает Мачлер.
Боннский международный центр конверсии, определяя степень милитаризованности стран, учитывает военные расходы данной страны по сравнению с ВВП, расходами на здравоохранения, а также рассчитывает число военного состава и запасных по сравнению с количеством всего населения и врачей. Рассчитывается также количество артиллерии по сравнению с общим числом населения. По словам Макса Мачлера, целью исследования является выявить, насколько важную роль играет военная сфера в обществе данного государства.
По указанным критериям, по результатам 2019 года Армения была признана с точки зрения милитаризации первой в Европе и третьей в мире страной, уступая только Израилю и Сингапуру. По мнению Мачлера, высокая степень милитаризованности Армении хоть и понятна, тем не менее, не является позитивным фактором:
«Если государство направляет крупные средства на милитаризацию, их лишаются иные сферы: здравоохранение, образование, социальные службы, которые в противном случае могли бы получить эти средства. Следовательно, возможно, что чрезмерная милитаризация будет вредной для этих сфер».
Кроме того, любая страна, имеющая высокую степень милитаризации, каким-либо образом вовлечена в серьезный военный конфликт с соседями:
«В случае Армении речь идет об Азербайджане, и это понятно, однако, тем не менее, я бы счел высокую степень милитаризации беспокоящей».