ՀՀ զինված ուժերն ի վիճակի են և՛ լռեցնել հակառակորդի կրակակետերը, և՛ վերահսկել իրավիճակը․ Նվեր Թորոսյան (տեսանյութ)
ՀԱՊԿ ինստիտուտի Հայաստանի ազգային ներկայացուցչության տնօրեն, Ռուսաստանի Դաշնության ազգային անվտանգության հիմնախնդիրների միջազգային ակադեմիայի գեներալ-մայոր, տեխնիկական գիտությունների թեկնածու Նվեր Թորոսյանն «Ա1+»-ի հետ զրույցում ՀԱՊԿ-ի աշխատանքը բավարար գնահատեց։ «Բավարար չափով իրականացնում է այն պարտականությունները, այն պայմանագրային պարտականությունները, որ ամրագրված է ՀԱՊԿ կանոնադրությունում»,- նշեց նա։
Նշենք, որ այսօր տեղի ունեցավ կլոր սեղան՝ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության դերը Կովկասի տարածաշրջանում անվտանգության ապահովման գործում թեմայով։
Մեր հարցին, թե ինչպե՞ս է գնահատում այն իրավիճակը, երբ Տավուշի ուղղությամբ կրակոցներ են հնչում, և ՀԱՊԿ-ը, կարծես թե, չի արձագանքում կամ հրապարակային որևէ արձագանքի ականատես չենք լինում, Թորոսյանը պատասխանեց, որ ՀՀ զինված ուժերն ի վիճակի են և՛ լռեցնել հակառակորդի կրակակետերը, և՛ վերահսկել իրավիճակը։
«Հակառակ դեպքում, երբ որ լինի անհրաժեշտություն և, ասենք,  հայկական զինված ուժերը կամ հայկական քաղաքական վերնախավն անհրաժեշտություն գտնի, որ պետք է նաև ՀԱՊԿ անդամ պետությունների կամ ՀԱՊԿ քարտուղարության միջամտությունը, սահմանված կարգով իրենք պետք է դիմեն ՀԱՊԿ քարտուղարությանը, հրավիրեն անվտանգության խորհրդի նիստ, որի ընթացքում համապատասխան որոշում կամ հայտարարություն ընդունվի»,- պարզաբանեց ՀԱՊԿ ինստիտուտի տնօրենը։
Անդրադառնալով ինստիտուտի աշխատանքներին՝ Թորոսյանը նշեց, որ կառույցն իրականցնում է գիտահետազոտական վերլուծական աշխատանքներ։

Вооруженные силы РА в состоянии и заткнуть огневые точки противника, и контролировать ситуацию: Нвер Торосян (видео)
Директор Национального представительства Армении института ОДКБ, генерал-майор международной академии по проблемам национальной безопасности Российской Федерации, кандидат технических наук Нвер Торосян в беседе с «А1+» оценил работу ОДКБ как удовлетворительную. «В достаточной мере осуществляются те обязательства, те договорные обязанности, которые закреплены в уставе ОДКБ», - отметил он.
Отметим, что сегодня прошел круглый стол на тему роль Организации договора коллективной безопасности в обеспечении безопасности Кавказского региона.
На наш вопрос, как он оценивает ситуацию, когда звучат выстрелы в направлении Тавуша, и ОДКБ, похоже, не реагирует или мы не бываем свидетелями какой-либо публичной реакции, Торосян ответил, что вооруженные силы РА в состоянии и заткнуть огневые точки противника, и контролировать ситуацию.
«В противном случае, когда будет необходимость и, скажем, армянские вооруженные силы или армянская политическая элита сочтет необходимым, что нужно также вмешательство государств-членов ОДКБ или секретариата ОДКБ, в установленном порядке они должны обратиться в секретариат ОДКБ,  созвать заседание совета безопасности, во время которого будет принято соответствующее решение или заявление»,- пояснил директор института ОДКБ.
Обратившись к работам института, Торосян отметил, что институт проводят научно-исследовательские аналитические работы.