2aa26ba36a017bc4516951ded199e234
Ինչպես արդեն տեղեկացվել է, ՀՀ գլխավոր դատախազի հրամանով ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ստեղծվել է աշխատանքային խումբ՝ 2020թ. ապրիլի 5-ին կայանալիք ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի նախապատրաստման և անցկացման ընթացքում հնարավոր ընտրական իրավախախտումների վերաբերյալ ԶԼՄ հրապարակումները, քաղաքացիների հաղորդումները և ՀՀ գլխավոր դատախազություն ստացված ահազանգերը գրանցելու, ուսումնասիրելու, դրանց քննարկման, հետագա քրեադատավարական ընթացակարգերի պահպանման նկատմամբ դատախազական հսկողության արդյունավետությունը բարձրացնելու և այս ոլորտում ՀՀ դատախազության գործունեությունը համակարգելու նպատակով:
Այս աշխատանքների արդյունավետությունը բարձրացնելու, ընտրական իրավախախտումների վերաբերյալ տեղեկատվության ստացման աղբյուրների բազմազանությունը, այդ շրջանակում հանրության հետ անմիջական հաղորդակցությունն ապահովելու, ինչպես նաև ընտրական գործընթացում ներգրավված սուբյեկտների կողմից ընտական իրավախախտումների վերաբերյալ բարձրացված հրատապ խնդիրներին օպերատիվ արձագանքելու նկատառումներով փետրվարի 27-ից ՀՀ գլխավոր դատախազությունում գործարկվել է թեժ գիծ՝ 511589 հեռախոսահամարով:
Վերջինս կգործի՝ մինչև հանրաքվեի քվեարկության օրը՝  աշխատանքային օրերին ժամը 09:00-ից 18:00-ն, իսկ քվեարկության օրը՝ շուրջօրյա:

2aa26ba36a017bc4516951ded199e234
Как уже сообщалось, по приказу генерального прокурора Армении в Генеральной прокуратуре для регистрации, изучения сообщений граждан о возможных правонарушениях в ходе подготовки и проведения референдума по конституционным изменениям 5 апреля 2020 г.,  повышения эффективности прокурорского надзора за соблюдением дальнейших уголовно-процессуальных процедур и координации деятельности прокуратуры в этой сфере в прокуратуре создана рабочая группа.
Для повышения эффективности этих работ, разнообразия источников информации о правонарушениях, обеспечения непосредственного общения с общественностью в этих рамках, а также оперативного реагирования на актуальные проблемы, поднятые субъектами, вовлеченными в процесс референдума, с 27 февраля в Генеральной прокуратуре Армении стала действовать горячая линия по номеру 51 15 89. Она будет доступна до дня референдум во все рабочие дни с 09:00 до 18:00, в день референдума - круглосуточно.