Ստյոպա Սաֆարյանը գրեթե կասկած չունի, որ «այո»-ի տեսակարար կշիռը կգերակայի «ոչ»-ին (տեսանյութ)
«Տեսանելի է ակնհայտորեն, որ քաղաքացիների մի զգալի հատված (չեմ կարող ասել, թե դա ինչ տոկոս է կազմում), բայց այնուամենայնիվ, ընկալել է իշխանությունների հղած ուղերձը, որ Սահմանադրական դատարանի կազմի 7 անդամների լիազորությունների դադարեցումը անկախ դատական իշխանություն ունենալու և անկախ Սահմանադրական արդարադատություն ունենալու կարևորագույն նախապայման է»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց Միջագային և անվտանգության հարցերի հայկական ինստիտուտի տնօրեն, Հանրային խորհրդի նախագահ Ստյոպա Սաֆարյանը՝ անդրադառնալով իշխող ուժի նախաձեռնած հանրաքվեին, որով առաջարկվում է դադարեցնել ՍԴ 7 դատավորների լիազորությունները։
ՀԽ նախագահը գրեթե կասկած չունի, որ «այո»-ի տեսակարար կշիռը կգերակայի «ոչ»-ին։
Անդրադառնալով ընտրությունների օրինականության ապաովմանը՝ Սաֆարյանն ասաց, որ պետությունն է պատասխանատու դրա համար, և ՍԴ-ն այդ օրինականության ապահովման կարևորագույն օղակներից մեկն է։
«Կուսակցությունները պարտավոր են ընդամենը քարոզարշավի ընթացքում իրականացնել քարոզարշավ և ոչ ավելին։ Կուսակցությունները պարտավոր չեն ունենալ ռեսուրսներ կանխելու համար իշխանության կողմից պլանավորված ընտրակեղծիքները։ Կուսակցությունները և թեկնածուները պարտավոր չեն ունենալ ահռելի ռեսուրսներ վերահսկելու գործընթացի օրինականությունը․ աշխարհի որևէ ժողովրդավարական երկրում դուք դա չեք տեսնի։ Թեկնածուն ընդամենը զբաղված է իր քարոզարշավը կազմակերպելով, մնացածը պետության և իր ինստիտուտների խնդիրն է»,- ընդգծեց ՀԽ նախագահը։
Վերջինիս խոսքերով՝ ՍԴ-ն պատասխանատվություն է կրում անցյալում ընտրությունների կեղծիքն օրինականացնելու առումով։

Степа Сафарян почти не сомневается, что удельный вес «да» превысит «нет» (видео)
Поддержи А1+!«Очевидно, что значительная часть граждан (не могу сказать, какой процент они составляют), но тем не менее, восприняли мессидж властей, что прекращение полномочий 7 членов из состава Конституционного суда – это важнейшая предпосылка для того, чтобы иметь независимую судебную власть и независимую Конституционную юстицию», - в беседе с «А1+» сказал директор Армянского института по международным вопросам и вопросам безопасности, председатель Общественного совета Степа Сафарян, обратившись к референдуму, инициированному правящей силой, по которому предлагается приостановить полномочия 7 судей КС.
Председатель ОС почти не сомневается, что удельный вес «да» превысит «нет».
Обратившись к обеспечению законности выборов, Сафарян сказал, что государство ответственно за это, и КС – одно из важнейших звеньев обеспечения этой законности.
«Партии обязаны всего лишь в процессе агитационной кампании осуществлять агитацию и не более того. Партии не обязаны иметь ресурсы для предотвращения запланированных властями фальсификаций выборов. Партии и кандидаты не обязаны иметь огромные ресурсы для контроля над законностью процесса, ни в одной демократической стране мира вы этого не увидите. Кандидат всего лишь занят организацией своей агитационной кампании, остальное – задача государства и его институтов», - подчеркнул председатель ОС.
По словам последнего, КС несет ответственность в плане легитимизации фальсификаций выборов в прошлом.