Հանրակրթության որակի կապակցությամբ չենք կարող գոհունակություն հայտնել․ Ստյոպա Սաֆարյան (տեսանյութ)
«Հիմնական նպատակն է ուսանողների և բուհական համակարգի անմիջական շահառուների միջոցով հասկանալ՝ ուր է շարժվում մեր կրթական համակարգը», - «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց Միջազգային և անվտանգության հարցերի հայկական ինստիտուտի տնօրեն, Հանրային խորհրդի նախագահ Ստյոպա Սաֆարյանը՝ անդրադառնալով Մատենադարանում ՄԱՀՀԻ նախաձեռնությամբ անցկացվող 5-րդ երիտասարդական ֆորումի նպատակներին։
Ըստ նրա՝ հիմնական խնդիրն է պարզել, թե որտեղ է որակի և կրթական ծրագրերի, պետական քաղաքականության և իրականության, կրթության և մյուս համակարգերի միջև կապի խզումը։
Սաֆարյանի խոսքերով՝ հանրակրթությունից սկսած՝ առկա են խնդիրներ․ դասագրքերի, բուհ ընդունելության եւ այլն։
«Ցավոք սրտի, չենք կարող գոհունակություն հայտնել հանրակրթության որակի կապակցությամբ, որի արդյունքում հանրակրթության տված պրոդուկտը գնում է բուհ։ Եվ պրոդուկտը՝ շրջանավարտը, որ ոտք է դնում մասնագիտական կրթության դաշտ, այնտեղ էլ բախվում է կրթական ոչ բավարար կամ ոչ կատարյալ ծրագրերի հետ, շատ հաճախ աշխատաշուկայից կտրված մասնագիտություններով»,- նշեց ՀԽ նախագահը։
Բուհերի ինքնավարության բարձրացման մասով՝ ՄԱՀՀԻ տնօրենն ասաց, որ ինքնավարությունից, կառավարման ժողովրդավարությունից զրկված համակարգը երբեք չի կարող ընտրության մեծ հնարավորություններ տալ ուսանողին, բերել մրցունակության ավելացման։ «Բուհի ինքնավարությունը մեծացնելու խնդրի առումով պետք է իսկապես լրջագույնս վերանայվեն անցյալի մոտեցումները»,- շեշտեց հասարակական գործիչը։

Мы не можем выразить удовлетворения в связи с качеством общего образования: Степа Сафарян (видео)
«Основная цель – через студентов и непосредственных бенефициаров вузовской системы понять, куда движется наша образовательная система», - в беседе с «А1+» сказал директор армянского института Международных вопросов и вопросов безопасности, председатель Общественного совета Степа Сафарян, обратившись к целям 5-го молодежного форума, который проводится в Матенадаране.
По его словам, основная задача заключается в том, чтобы выяснить, где произошел разрыв связи между качеством  и образовательными программами, государственной политикой и реальностью, образованием и остальными системами.
По словам Сафаряна, начиная с общего образования имеются проблемы: учебники, поступление в вуз и др.
«К сожалению, мы не можем выразить удовлетворение в связи с качеством общего образования, в результате чего продукт общего образования идет в вуз. И продукт – выпускник, вступающий на поле профессионального образования, сталкивается там с неудовлетворительными или несовершенными образовательными программами, часто по специальностям, оторванным от рынка труда», - отметил председатель ОС.
По части самоуправления вузов,  Степа Сафарян сказал, что система, лишенная суверенитета, демократии управления никогда не может дать студенту большие возможности выбора, привести к увеличению конкурентности. «В плане проблемы увеличения самоуправления вуза, нужно действительно самым серьезным образом пересмотреть подходы прошлого», - подчеркнул общественный деятель.