Բողոքի ակցիա քաղաքապետարանի դիմաց (տեսանյութ)
Երևանի քաղաքապետարանի դիմաց բողոքի ակցիա են իրականացնում Երևանի հեծանվահրապարակի աշխատակիցները։ Նրանք դեմ են Երևանի հեծանվահրապարակի համար մրցույթի անցկացմանը, առաջարկում են այն հանձնել իրենց տնօրինմանը, սակայն քաղաքապետարանը առաջարկը ճիշտ չի համարում։
Բողոքի ակցիայի մասնակից, Երևանի հեծանվահրապարակի փոխտնօրեն Աբգար Պետրոսյանը նշում է, որ իրենք դեմ են Երևանի հեծանվահրապարակի համար մրցույքի անցկացմանը, առանձնացնելով այն հանգամանքը, որ ներկայիս օրենքով մրցույթին մասնակցելու իրավունք ունի յուրաքանչյուր հաստատություն։
«Եթե կոլեկտիվի մեջ ամեն ինչ նորմալ է, եթե հեծանվահրապարակում ամեն ինչ նորմալ է, գումարը ճիշտ ենք ծախսել , ոչ մի բան չի կորել , ո՞րն է նպատակը նորից մրցույթ անցկացնելու»,- ասում է հեծանվահրապարակի փոխտնօրենը։
Երեւանի փոխքաղաքապետ  Տիգրան Վիրաբյանը , անդրադառնալով բողոքին,  նշում է, որ երկար տարիներ այս գործընթացը կազմակերպվել  է մրցութային կարգով, այսինքն հայտարարվել են մրցույթներ հավասար պայմաններով բոլորի համար, բայց մրցութային պայմաններում եղել են այնպիսի կետեր, որին բավարարել է միայն այս հասարակական կազմակերպությունը։ Նա ընդգծում է՝ այսպես ասած մրցույթը որպես մրցույթ տեղի չի ունեցել։
«Այս կազմակերպությունը մեծ ներդրում ունի այն հարցում , որ  այսօր Երևանը ունի նման հեծանվահրապարակ, բայց համայնքի պիտի առաջնորդվի բոլորի շահերից»,- հայտնեց նա։
Տիգրան Վիրաբյանը կարծում է, որ եթե կազմակերպությունը մտածում է , որ ինքը լավագույնն է իրականացնում այդ ծառայությունները ապա կարող է մասնակցել մրցույթին, բոլորի համար հավասար պայմաններով և շահել։
« Մեզ համար շահագործող փոխելը որևէ էական  նշանակություն չունի, մեզ համար կարևոր է Երևան քաղաքի բյուջեն ծախսվի արդյունավետ, լինի հավասար պայմաններով մրցութային կարգ բոլորի համար և այն ծառայությունը, որը հնարավոր է մատուցել ավելի էժան կարողանան մատուցել ավելի էժան՝ պահելով բարձր որակը»,- ասում է փոխքաղաքապետը։
Նշենք, որ Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Վիրաբյանը  2 օր հետո այցելելու է հեծանվահրապարակ քննարկումներ իրականացնելու համար։

Акция протеста напротив мэрии (видео)
Напротив Ереванской мэрии проводят акцию протеста сотрудники Ереванского велопарка. Они против проведения конкурса для Ереванского велопарка, предлагают передать его в их распоряжение, однако мэрия не считает их предложение правильным.
Участник акции протеста замдиректора Ереванского велопарка Абгар Петросян отмечает, что они против проведения конкурса для Ереванского велопарка, выделив то обстоятельство, что по нынешнему закону каждое учреждение имеет право участвовать в конкурсе.
«Если в коллективе все нормально, если в велопарке все нормально, мы правильно потратили деньги, ничего не пропало, какова цель того, чтобы снова проводить конкурс? »,- говорит замдиректора велопарка.
Замдиректор Ереванского велопарка Тигран Вирабян, обратившись к жалобе, отмечает, что долгие годы этот процесс организовывался на конкурсной основе, т. е. были объявлены конкурсы с равными для всех условиями, но в конкурсных условиях были такие пункты, которым удовлетворяли только общественные организации. Он подчеркивает: так называемый конкурс в качестве конкурса не состоялся.
«Эта организация внесла большой вклад в тот вопрос, что сегодня в Ереване есть подобный велопарк, но община должна руководствоваться интересами всех»,- сообщил он.
Тигран Вирабян считает, что если организация думает, что она наилучшим образом предоставляет эти услуги, она может участвовать в конкурсе на равных для всех условиях и выиграть.
«Для нас изменение пользователя не имеет никакого существенного значения, для нас важно, чтобы бюджет Еревана тратился эффективно, был конкурсный порядок с равными для всех условиями, и та услуга, которую можно предоставить дешевле, предоставлять ее дешевле, сохраняя высокий уровень»,- говорит вице-мэр.
Отметим, что вице-мэр Еревана Тигран Вирабян через 2 дня посетит велопарк для проведения обсуждений.