ashot_melikyan_2-770x510
Հայաստանի հանրային մուլտիպլեքսով ռուսական հեռուստաալիքների հեռարձակման շուրջ Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովի ու ՌԴ դեսպանության միջև հեռակա բանավեճի ֆոնին հատկապես կարևոր են դառնում Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի մեդիա մոնիտորինգի արդյունքները՝ միտված եվրոպական արժեքները վարկաբեկող հրապարակումները բացահայտելուն: Չխորանալով քանակական ցուցանիշների մանրամասների մեջ՝  նշենք միայն, որ Հայաստանում հեռարձակվողներից ամենից շատ հակաեվրոպական բովանդակություն է արձանագրվել ռուսական «РТР-Планета» ալիքի լրատվական և հասարակական-քաղաքական ծրագրերում: Այստեղ այդ «բարիքը» նշանակալիորեն ավելի շատ է, քան հայկական բոլոր հեռուստաընկերություններում միասին վերցրած:
Սակայն գլխավորը նույնիսկ քանակը չէ, այլ բուն բովանդակությունը, որում մանիպուլյացիաները, թշնամանքն ու ատելությունն այն աստիճանի են, որ ակամա հարց է առաջանում՝ իսկ այս ամենը Հայաստանի հեռուստադիտողի, ընդհանրապես ցանկացած դիտողի ինչի՞ն է պետք: Օրինակ, «Երեկոն Վլադիմիր Սոլովյովի հետ» թոք-շոուի ընթացքում մարդիկ հասնում են նրան, որ ֆաշիզմը ներկայացնում են իբրեւ եվրոպական մշակույթի մաս: Իսկ վարողն էլ ոչ միայն չի փորձում նրանց պատշաճության կոչել, այլև ինքն է նույն թեմայով մանիպուլյացիայի դիմում: Այսպես, խոսելով ֆաշիզմի և զանգվածային սպանությունների մասին, Սոլովյովը մեղքը բարդում է ողջ Եվրոպայի վրա. «... Դա թույլ տվեց քաղաքակիրթ Եվրոպան, որը ուրախությամբ սպանությունների ուղարկեց իր քաղաքացիներին... Եվրոպան դրա համար զղջացե՞լ է: Ո՛չ» («РТР-Планета», «Երեկոն Վլադիմիր Սոլովյովի հետ», 2020 թ. փետրվարի 12-ի թողարկում): Նույն հաղորդման ժամանակ Սոլովյովի բարձրաձայն մտորումներն ավարտվում են խտրականության ակնհայտ դրսևորմամբ. « ... Ապստամբության ընդունակ էին միայն Խորհրդային Միության մարդիկ և հրեաները, Արևմուտքի մարդիկ կոտրվեցին... նրանք անմիջապես հանձնվեցին: Իսկ խորհրդային մարդիկ և հրեաները ընդունակ էին դիմադրության»: Իհարկե, միամտություն կլինի ենթադրել, թե Սոլովյովը չգիտի ֆրանսիական դիմադրության, գերմանական հակաֆաշիստական շարժումների, մյուս ժողովուրդների պարտիզանական պայքարի մասին: Բայց դրանք հիշելը նրան պետք չէ, նրա խնդիրը Եվրոպան և եվրոպացիներին սևացնելն է, նրանց վարկաբեկելը:
Ընդհանրապես, ֆաշիզմը Սոլովյովի սիրած թեման է: Եվ այս առումով, այլ փորձագետների թվում, նրա ֆավորիտը Իսրայելից հասարակական գործիչ Յակով Կեդմին է, որը պնդում է. «Մայն կամպֆ», ահա սա է եվրոպական արժեքը: Նացիզմը եվրոպական արժեքների բուն էությունն է, որը Եվրոպան իր պատմության ընթացքում արմատավորել է ամբողջ աշխարհում» («РТР-Планета», «Երեկոն Վլադիմիր Սոլովյովի հետ», 2019 թ. նոյեմբերի 20-ի թողարկում): Չգիտեմ՝ հեռուստադիտողն ինչ մտածեց, բայց այս մանիպուլյացիան Սոլովյովին, կարծես, այնքան դուր եկավ, որ նա մեկ շաբաթ անց դարձյալ Կեդմիին հրավիրեց ստուդիա, եւ այս անգամ էլ իսրայելցի գործիչը հայտարարեց. «Ես կրկնում եմ և կկրկնեմ. նացիզմը ժողովուրդների անհավասարության վրա հիմնված եվրոպական քաղաքակրթության ծնունդ է» («РТР-Планета», «Երեկոն Վլադիմիր Սոլովյովի հետ», 2019 թ. նոյեմբերի 26-ի թողարկում):
Կարելի է բերել ուրիշ թեմաներով ևս բազմաթիվ նման օրինակներ, որ Սոլովյովն ու «РТР-Планета»-ի այլ ծրագրերի նրա գործընկերները մատուցում են հեռուստադիտողին:  Սակայն, հավանաբար, սա էլ բավական է պատկերացնելու համար, թե ինչպես են ռուսական քարոզչության առաջամարտիկները կիսաճշմարտություններ և բացահայտ սուտ, ատելության խոսք և զանազան մանիպուլյացիաներ տարածում:
Եթե այդ ամենը նախատեսված լիներ բացառապես ռուսական լսարանի համար, ապա դա մեզ համար օրախնդիր չէր լինի: Սակայն «РТР-Планета»-ն հեռարձակվում է Հայաստանում միակ հանրային մուլտիպլեքսով և հասանելի է ողջ երկրի հեռուստադիտողներին, ընդ որում՝ բացարձակապես անվճար: Ընդսմին, ռուսական հեռուստաընկերությունների վրա չեն տարածվում ոչ տեղական օրենքները, ոչ էլ Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովի կարգավորիչ գործառույթները. «РТР-Планета»-ն մեզ մոտ հեռարձակվում է միջպետական պայմանագրի հիման վրա:
Հասկանալի է, որ Ռուսաստանը Արևմուտքի հետ դիմակայությունում իր քարոզչական խնդիրները լուծում է, ցավոք, ոչ միայն երկրի ներսում: Սակայն նորից հարցնենք. ինչո՞ւ պետք է հայ հեռուստադիտողը ենթարկվի ռուսական հեռարձակողների «մշակմանը» և դառնա տարբեր անվանարկումների զոհը: Չէ՞ որ նույն միջպետական պայմանագիրը, անշուշտ, չի ենթադրում, որ «РТР-Планета»-ն իր լրատվական և հասարակական-քաղաքական ծրագրերով պետք է հայկական լսարանին ապատեղեկացնի, մոլորեցնի, նրա մոտ իրադարձությունների, երևույթների, երկրների և ժողովուրդների մասին խեղաթյուրված կարծիք ձևավորի:
Կարող են առարկել՝ ասելով. թող չնայեն եթե դուր չի գալիս: Սակայն հայտնի բան է՝ քարոզչությունը նման է աներես ճանճի. քշում ես, մեկ է՝ շարունակում է տզզալ ականջիդ տակ: Եվ այս պատճառով պետք է փնտրել լուրջ որոշումներ, հնարավոր է՝ անգամ միջպետական մակարդակում:

ashot_melikyan_2-770x510
В свете недавней заочной дискуссии между Комиссией по телевидению и радио и посольством РФ в Армении относительно вещания российских телеканалов в армянском общественном мультиплексе особенно актуальными становятся данные проводимого Комитетом по защите свободы слова медиа-мониторинга, предусматривающего выявление публикаций, дискредитирующих европейские ценности. Не вдаваясь в детали количественных показателей, отметим лишь, что среди телекомпаний, вещающих в Армении, наибольшее число материалов с антиевропейским нарративом выявлено в информационных и общественно-политических программах российского канала “РТР-Планета”. Здесь этого “добра” значительно больше, чем в эфире всех армянских телеканалов, вместе взятых.
Но главное даже не в количестве, а в самом содержании, где манипуляции, агрессия и ненависть зашкаливают настолько, что невольно задаешься вопросом - а зачем все это армянскому зрителю, да и любому зрителю вообще? Например, в ток-шоу “Вечер с Владимиром Соловьевым” люди договариваются до того, что представляют фашизм как часть европейской культуры. А ведущий не только не пытается призвать к корректности, но и при случае сам прибегает к манипуляциям на ту же тему. Так, говоря о фашизме и массовых убийствах, Соловьев взваливает вину на всю Европу: “…Это позволила себе цивилизованная Европа, которая с радостью отправляла на убийство и заклание своих сограждан… Европа за это покаялась? Нет!” (“РТР-Планета”, “Вечер с Владимиром Соловьевым”, выпуск от 12 февраля 2020). Во время той же передачи размышления вслух доводят Соловьева до дискриминационных заявлений типа: “…на восстания были способны только советские люди и евреи, западные люди ломались… они моментально сдавались. А советские люди и евреи были способны на сопротивление”. Конечно, наивно полагать, что Соловьев не знает о французском сопротивлении, о немецком антифашистском движении, о партизанской борьбе других народов. Но вспоминать об этом ему не надо, его задача - очернить Европу и европейцев, дискредитировать их.
Вообще фашизм - излюбленная тема Соловьева. И здесь, среди прочих экспертов, у него в фаворе общественный деятель из Израиля Яков Кедми, который утверждает: “Майн кампф” - вот это европейские ценности. Нацизм - это квинтэссенция европейских ценностей, которые Европа насаждала во всем мире за всю свою историю” (“РТР-Планета”, “Вечер с Владимиром Соловьевым”, выпуск от 20 ноября 2019). Не знаю, как телезрителям, но Соловьеву эта манипуляция, очевидно, настолько понравилась, что через неделю он вновь пригласил Кедми в студию, и на сей раз израильский деятель заявил: “Я повторяю и буду повторять: нацизм - это порождение европейской цивилизации, основанной на неравенстве народов” (“РТР-Планета”, “Вечер с Владимиром Соловьевым”, выпуск от 26 ноября 2019).
Можно привести множество таких примеров и по другим темам, которые Соловьев и его коллеги из других программ телеканала “РТР-Планета” преподносят зрителю. Но, наверное, и этого достаточно, чтобы представить, как корифеи российской пропаганды распространяют полуправду и откровенную ложь, выражения ненависти и разные манипуляции.
Если бы все это было рассчитано исключительно на российскую аудиторию, вопрос не был бы для нас столь актуален. Но проблема в том, что “РТР-Планета” транслируется в Армении по единственному общественному мультиплексу и доступна зрителям, причем совершенно бесплатно, на территории всей страны. При этом российской телекомпании не касаются ни местные законы, ни регуляторные функции Комиссии по телевидению и радио: “РТР-Планета” у нас вещает на основании межгосударственного договора.
Понятно, что Россия в противостоянии с Западом решает свои пропагандистские задачи - увы, не только внутри страны. Но опять же - зачем армянскому зрителю подвергаться “обработке” российских вещателей и становиться жертвой разных инсинуаций? Ведь тот же межгосударственный договор, конечно же, не предполагает, что “РТР-Планета” своими информационными и общественно-политическими программами должна дезориентировать, вводить в заблуждение армянскую аудиторию, формировать у нее превратное представление о событиях, явлениях, целых странах и народах.
И здесь могут возразить - мол, пусть не смотрят, если не нравится. Но ведь известно: пропаганда, как назойливая муха, - ее отгоняешь, а она все равно пристает. А потому нужно искать серьезные решения - может быть, даже на межгосударственном уровне.