87464100_3618903284848218_70789822771363840_n
ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սոֆյա Հովսեփյանը «Ա1+»-ի հետ զրույցում հայտնեց, այս պահին արդեն մարզային խմբերն են ձևավորվում, որպեսզի սկսեն կազմակերպված աշխատանքները՝ կապված Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի քարոզչության հետ։
Հովսեփյանն ընդգծեց, որ ոչ մի ուշացում չկա, և իրենք բավականին ժամանակ ունեն մարդկանց իրազեկելու․
«Ես կարծում եմ, որ հասարակությունը բավականին առողջ է, և որքան էլ՝ «Ոչ»-ը փորձի կեղծ օրակարգեր ձևավորել և այդ տեխնիկան կիրառել, որպեսզի բնակչության մտածողությունը խեղաթյուրի, չի ստացվելու, որովհետև ամեն մեկն էլ անցյալի փորձը շատ լավ գիտի, գիտեն նաև, որ նրանք հաշտ չեն նրա հետ, որ այսօր իշխանության մաս չեն, և իրենց խնդիրն է ամեն ինչ անել, որպեսզի երկիրը որպես պետություն չկայանա»։
Հովսեփյանն անդրադառնում է դիտարկումներին, որ ՍԴ-ն որևէ կերպ չի կարգավորում հասարակ քաղաքացու շահերը․
«Հասարակ քաղաքացու գրպանից ՍԴ-ն վճարվում է, ինչու պիտի գոյություն ունենա, եթե չի կարգավորելու որևէ մեկի շահերը և չի պաշտպանելու երկրի Մայր օրենքը, որը վերաբերում է բոլոր քաղաքացիներին»։
Հովսեփյանն ասում է՝ տարիներով ընտրություններ է կեղծվել, բայց հայտարարվել է որպես լեգիտիմ անցած, և ՍԴ-ն սա հաստատել է։
Հարցին, թե եթե «Այո»-ն հաղթի, ի՞նչ է փոխվելու քաղաքացու կյանքում, Հովսեփյանն ասաց․
«Առարկայական փոփոխությունները շատ լուրջ են լինելու, ԱԺ-ի օրենքների ընդունումից  հետո ՍԴ-ն է կայացնելու որոշումները, և այսօր մենք չենք կարող վստահ լինել, որ թեկուզ Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունները կվավերացվեն ՍԴ-ի կողմից»։
Հովսեփյանն ասում է՝ այսօրվա ՍԴ կազմը առավելագույն բոյկոտում է այն բարեփոխումները, որոնք կարող են լինել ոչ թե հանրաքվեի, այլ ԱԺ-ի կողմից ներկայացված և ՍԴ-ի վավերացման միջոցով։
«Հանրաքվեն ամենաժողովրդավար տարբերակներից մեկն է, որի կայացման կարիքը այսօր մեր երկրում շատ մեծ է»,-ընդգծում է իշխանական խմբակցության պատգամավորն ու հավելում․
«Մենք փոխում ենք նախկինների ստեղծած, իրենցից կախված, և մինչև այսօր իրենց ծառայող ՍԴ-ն և ոչ թե փոխում ենք, որ այսուհետ ծառայի մեզ, այլ փոխում ենք, որ ինչպես մենք ենք ծառայում ժողովրդին, այնպես էլ ՍԴ-ն ծառայի ժողովրդին»։

87464100_3618903284848218_70789822771363840_n
Депутат от фракции НС «Мой шаг» Софья Овсепян в беседе с «А1+» сообщила, что на данный момент уже формируются областные группы, чтобы начать организованные работы, связанные с агитацией референдума Конституционных изменений.
Овсепян подчеркнула, что нет никакого опоздания, и у них достаточно времени, чтобы проинформировать людей:
«Я думаю, что общество достаточно здорово, и сколько б ни пытался “Нет” сформировать ложные повестки и применять эту технику, чтобы исказить мышление населения, не получится, потому что каждый хорошо знает опыт прошлого, также знают, что они не примирились с тем, что сегодня не являются частью власти, и их задача заключается в том, чтобы сделать все, чтобы страна не состоялась как государство».
Овсепян обращается к наблюдениям, что КС никоим образом не регулирует интересы простого гражданина:
«КС оплачивается из кармана простого гражданина, почему должен существовать, если не будет регулировать чьи-либо интересы и не будет защищать основной закон страны, который относится ко всем гражданам».
Овсепян говорит: годами фальсифицировали выборы, но объявлялись как легитимно прошедшие, и КС подтверждал это.
На вопрос, если победит «Да», что изменится в жизни гражданина, Овсепян сказала:
«Предметные изменения будут очень серьезные, после принятия законов НС КС будет принимать решения, и сегодня мы не можем быть уверены, что хотя бы поправки к Избирательному кодексу будут ратифицированы КС».
Овсепян говорит: сегодняшний состав КС максимально бойкотировал те реформы, которые могут быть не посредством референдума, а посредством представления со стороны НС и ратификации КС.
«Референдум  - это один из самых демократических вариантов, необходимость  в проведении которого сегодня в нашей стране очень большая»,- подчеркивает депутат от властной фракции и добавляет:
«Мы меняем созданный бывшими, зависящий от них и до сих пор служащий им КС, и меняем не для того, чтобы он отныне служил нам, а меняем, чтобы как мы служим народу, так и КС служил бы народу».