87122576_2453215018117986_5384687433428238336_n
«Ամեն մի երաժիշտ, մանավանդ՝ դիրիժոր, չգիտես թե ինչու մտածում է, որ կյանքն իրենից է սկսվում։  Ես երջանիկ եմ, որ այն ամենը, ինչ սովորեցի իմ ուսուցիչ Կոնստանտին Սարաջևից, որին պետք է համարել հայկական դիրիժորական դպրոցի հիմնադիր փոխանցել եմ իմ սաներին», - «Ա1+»-ի հետ իր վերջին հարցազրույցում ասել էր Հ Հ ժողովրդական արտիստ, դիրիժոր, պրոֆեսոր Յուրի Դավթյանը։ Հարցազրույցը կայացել է 2019 թվականի հուլիսի 3-ին՝ դիրիժորի 90-ամյակի հոբելյանին նվիրված համերգից առաջ։
Մեր դիրիժորների թվում, թերևս, չկա մեկը, որն անցած չլինի նրա դպրոցը: Յուրի Դավթյանը, ով ղեկավարել է Խորհրդային երկրի ամենահեղինակավոր նվագախմբերը՝ Մոսկվայի Մեծ թատրոնի նվագախումբը, Սանկտ Պետերբուրգի Մարինյան նվագախումբը, Սարատովի օպերայի և բալետի թատրոնի նվագախումբը, իր ամենաերջանիկ տարիները համարում էր այն տարիները, երբ ղեկավարում էր Երևանի Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերային թատրոնը։ Հատկապես նշում էր 20-ամյա համագործացությունը հայտնի եւ սիրված օպերային երգչուհիներ Գոհար Գասպարյանի եւ Տաթեւիկ Սազանդարյանի հետ։
Իսկ Հակոբ Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնի նվագախմբին նա նվիրված մնաց մինչև կյանքի վերջին օրը։

87122576_2453215018117986_5384687433428238336_n
«Каждый музыкант, тем более, дирижер, почему-то думает, что жизнь начинается с него. Я счастлив, что все то, чему я научился у моего учителя Константина Сараджева, которого нужно считать основателем армянской дирижерской школы, я передал моим воспитанникам», - в последнем интервью с «А1+» сказал народный артист РА, дирижер, профессор Юрий Давтян.
Среди наших дирижеров, пожалуй, нет ни одного, кто не прошел бы его школу.
Юрий Давтян, руководивший самыми авторитетными оркестрами Советской страны: оркестром Московского Большого театра, Санкт-Петербургским Мариинским оркестром, Саратовским оркестром Театра оперы и балета, считает своими самыми счастливыми годами те годы, когда он руководил Ереванским оперным театром имени Александра Спендиарова.  В особенности отмечает 20-летнее сотрудничество с известными и любимыми оперными певицами Гоар Гаспарян и Татевик Сазандарян.
А оркестру Государственного театра музыкальной комедии имени Акоп Пароняна он остался предан до последнего дня жизни.