«Վարչապետն իրավունք չունի քարոզով զբաղվել․ գոյություն ունի «Այո»-ի շտաբ» (տեսանյութ)
«Ներկա իշխանությունը բազմիցս ասել է, որ 2015 թվականին Սահմանադրությունը ընդունվել է կեղծիքներով և լեգիտիմ չէ, սակայն զարմանալի կերպով ոչ լեգիտիմ Սահմանադրությունը փորձում են հիմա լեգիտիմացնել»,- կարծում է «Ազգային Համաձայնության» համանախագահ Լուսինե Հարոյանը։
«Մենք կարծում ենք՝ այստեղ ժողովրդի համար ծուղակ կա։ Գնալ և ասել «Այո», թե ասել «Ոչ», միևնույն է՝ դու լեգիտիմացնում ես այդ ոչ օրինական Սահմանադրությունը։ Եթե օգնում ես Սահմանադրության մեջ մի կետ փոխելու, նշանակում է՝ օրինականացնում ես։ Մեր դիրքորոշումն է՝ եթե ասում ենք ոչ, ուրեմն ասում ենք ոչ ամբողջ Սահմանադրությանը, որն ընտրվել է կեղծիքով»։
Լուսինե Հարոյանը տեղեկացնում է, որ իրենք  այլ օրակարգ են մշակել, որի համար կոչ են անում քաղաքական կուսակցություներին, քաղաքացիական ակտիվ տարրերին միանալ իրենց։ Նրանք առաջարկում են բացել նախորդ սահմանադրական հանրաքվեի քվեատուփերը։
«Եթե 2015 թվականի Սահմանադրությունը ճանաչվում է ոչ լեգիտիմ, ինքնաբերաբար կասեցվում է Սահմանադրական դատարանի գործունեությունը, հրավիրվում է սահմանադիր ժողով,և ժողովրդի կողմից որոշ անձիք ստանում են լիազորություններ՝ Նոր սահմանադրություն գրելու։ Եթե պարզվում է, որ Սահմանադրությունն ընդունվել է կեղծիքով, դա պետության դեմ ամենամեծ հանցագործությունն է, փաստացի իշխանության յուրացում է, և այդ մարդիկ, ովքեր գործել են դա, կանգնում են դատարանի դիմաց»։
Համահայկական ազգային համաձայնության խորհրդի նախագահության համակարգող Հրայր Աղինյանն էլ նշում է, որ իշխանությունները ծուղակ են պատրաստել․
«Հարցը դնում են այսպես՝ ուզո՞ւմ եք Հրայր Թովմասյանը գործող Սահմանադրական դատարանի կազմում մնա,  թե» ոչ։ Եթե գնում, «Այո» եք ասում,  նշանակում է՝ դուք ասում եք, որ Սերժի կոստյումի 214 հոդվածը լավն է, և միայն մեկն է վատը, փոխենք և հագցնենք Փաշինյանին, իսկ եթե ասում եք «Ոչ», ասում եք բոլոր 215-ն էլ լավն են՝ հագցնենք Փաշինյանին»։
Նրա կարծիքով՝ վարչապետը չպետք է զբաղվի «Այո»-ի քարոզով, քանի որ Սահմանադրությունը դա արգելում է․
«Եթե Նիկոլ Փաշինյանը ընդունում է այս Սահմանադրությունը միայն փոփոխությամբ, ապա  այս նույն Սահմանադրությամբ իրեն արգելվում է պաշտոնյա լինելով՝ քարոզչությամբ զբաղվելու։ Պետական պաշտոնյան իրավունք չունի քարոզով զբաղվի․ գոյություն ունի «Այո»- ի շտաբ , որը պետք է ընտրի կազմ, և իրենք զբաղվեն»։

«Премьер-министр не имеет право заниматься агитацией: существует штаб “Да”» (видео)
«Нынешние власти неоднократно говорили, что в 2015 году Конституция была принята с фальсификациями и не является легитимной, однако удивительным образом сейчас пытаются легитимировать нелегитимную Конституцию», - считает сопредседатель «Национального Согласия» Лусине Ароян.
«Мы считаем, что здесь есть ловушка для народа. Пойти и сказать “Да” или сказать “Нет”, все равно: ты легитимируешь эту незаконную Конституцию. Если помогаешь изменить пункт в Конституции, значит: легитимируешь. Наша позиция: если сегодня говорим нет, то говорим нет всей Конституции, которая была избрана с фальсификациями».
Лусине Ароян сообщает, что они разработали другую повестку, для чего призывают политические партии, активные социальные элементы присоединиться к ним. Они предлагают открыть избирательные урны предыдущего конституционного референдума.
«Если Конституция 2015 года признается нелегитимной, автоматически, приостанавливается деятельность Конституционного суда, созывается конституционное собрание, и некоторые люди получают полномочия от народа на написание Новой конституции. Если выясняется, что Конституция была принята с фальсификациями, это – самое большое преступление против государства, фактически узурпация власти, и люди, совершившие это, встанут перед судом».
Координатор президиума совета Панармянского национального согласия Грайр Агинян отмечает, что власти подготовили ловушку:
«Вопрос ставят таким образом: вы хотите, чтобы Грайр Товмасян оставался в составе действующего Конституционного суда или нет? Если вы идете и говорите “Да”, значит, вы говорите, что 214 статей костюма Сержа хорошие, и только одна плохая, измените и наденьте на Пашиняна, а если говорите  “Нет”, говорите, что все 215 хорошие – наденьте на Пашиняна».
По его мнению, премьер не должен заниматься агитацией «Да», поскольку это запрещает Конституция:
«Если Никол Пашинян признает эту Конституцию только с поправкой, то той же самой Конституцией ему запрещается, будучи должностным лицом, заниматься агитацией. Государственный чиновник не имеет права заниматься агитацией, существует штаб “Да”, который должен избрать состав, и они должны заниматься этим».