ՀՀ-ում չեն խրախուսում տեղական արտադրողին. Սերգեյ Բագրատյան (տեսանյութ)
«Նախորդ համակարգը իրեն համապատասխան գնումների գործընթաց է նախատեսել»,- ԱԺ նիստերի դահլիճում ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ անցկացվող  «Պետական գնումների համակարգի հիմնախնդիրները եւ դրանց լուծման ուղիները» թեմայով խորհրդարանական լսումների ընթացքում նշեց ԱԺ ԲՀԿ պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանը:
Նշեց, որ գնումների գործընթացի անօրինականությունների արդյունքում մեր տնտեսությունը գերմոնոպոլիզացվեց:
Բագրատյանի խոսքով՝ օրենսդրությունը այնպես է համապատասխանեցված, որ գնումները առանց օրենքի խախտումների կատարվեն մեկ անձից:
«Սա ճանապարհ չէ, մենք պետք է կոտրենք այս համակարգը, որպեսզի առաջ գնանք, տեղական արտադրողին խթանում ես չեմ տեսել  որևէ տեղ, բայց կարելի էր չէ՞ մշակել, որ տեղական արտադրողը պաշտպանված լինի, որովհետև ինքը խնդիր ունի ապրանքի իրացման»:
Նրա խոսքով՝ ՀՀ-ում չեն խրախուսում տեղական արտադրողին:
Ըստ Բագրատյանի՝ մեր երկրում գնումների գործընթացի տրամաբանությունը հետևյալն է.
«Ընկեր ջան, 10%-ը կտաս ինձ, մնացածը՝ քեզ, 30%-ը՝ ինձ, մնացածը քեզ»:
Պատգամավորը պնդում է՝ հաճախ գնումների մրցույթների հաղթողները կեղծ են, հաղթում է մի կազմակերպություն, հետո հասկանան կազմակերպության հետ պայմանագիր է կնքում, ու վերջինս ստիպված «գերի» է դառնում միջնորդ կազմակերպությանը:
Ինչ վերաբերում է ցածր գին առաջարկողներին հաղթող ճանաչելուն, Բագրատյանն ասում է.
«Եթե մրցույթի արդյունքում մի ընկերություն դրել է մեկ դոլար, մյուսը՝ 10 դոլար, միջին գինը 5-ն է, դրան մոտ առաջարկ ներկայացնողը պետք է հաղթի»,-ասաց նա:

В РА не поощряют местного производителя: Сергей Багратян (видео)
«Предыдущая система предусмотрела процесс соответствующих себе закупок», - в зале заседаний НС во время парламентских слушаний на тему «Проблемы системы государственных закупок и пути их решения», которые проходят по инициативе постоянной комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам РА, отметил депутат НС от ППА Сергей Багратян.
Отметил, что в результате беззаконий в процессе закупок наша экономика сверхмонополизировалась.
По словам Багратяна, законодательство приведено в соответствие таким образом, чтобы закупки без нарушений закона производились от одного лица.
«Это – не путь, мы должны сломать эту систему, чтобы идти вперед, я не видел поощрения местного производителя нигде, но можно же разработать так, чтобы местный производитель был защищен, потому что у него есть проблема с реализацией товара».
По его словам, в РА не поощряют местного производителя.
По мнению Багратяна, логика процесса закупок в нашей стране следующая:
«Дружище, 10% отдашь мне, остальное – тебе, 30% - мне, остальное – тебе».
Депутат говорит: часто победители конкурсов на закупки фальшивые, побеждает одна организация, потом с организацией заключает договор, и последняя вынужденно становится «пленницей» организации-посредника.
Касательно признания победителями тех, кто предлагает низкую цену, Багратя говорит:
«Если в результате конкурса одна компания вложила один доллар, другая – 10 долларов, средняя цена – 5, тот, кто предложил цену, близкую к этому, должен победить», - сказал он.