Բացառիկ կադրեր փորձից. Բեթհովենի իրական մեկնաբանություն՝ էքսպրեսիվ նվագախմբի կատարմամբ (տեսանյութ)
Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի 95-ամյա և Բեթհովենի 250-ամյա հոբելյանների մեկնարկը կտրվի վաղը։ «Ուխտագնացություն դեպի Բեթհովեն» փառատոնի առաջին համերգային երեկոն կղեկավարի մեր ժամանակների լավագույն դիրիժորներից մեկը, բեթհովենյան երաժշտության գիտակ Ջոն Նելսոնը: Նրա խոսքով, Բեթհովենը շատ բարդ և «ագրեսիվ» անձնավորություն է եղել և կարևոր է ճիշտ մեկնաբանությամբ կատարել նրա գործերը։ Վաղը Արամ Խաչատրյան համերգասրահում կհնչի կոմպոզիտորի  ամենահայտնի սիմֆոնիաներից՝ հինգերորդ սիմֆոնիան, որն ըստ պարոն Նելսոնի շատ բարդ գործ է և մարտահրավեր նվագախմբի համար։ Ես հպարտ եմ, որ ձեր էքսպրեսիվ, հիասքանչ նվագախումբն այս մեկնաբանությամբ է կատարելու Բեթհովենի այս գլուխգործոցը, ասաց դիրիժորը։
Դաշնակահար Անդրեաս Ֆրոյլիխը, ով նույնպես ելույթ կունենա համերգին, նշեց, որ ծնվել է Բեթհովենի ծննդավայր Բոնն քաղաքում և իր համար Բեթհովենի հոբելյանն ամեն տարի է։
«Բեթհովենը կանոններ է խախտում, կոտրում մտածելակերպը և ի հավելումն, ունի հումորի զգացում։ Նա կոմպոզիտոր է,  որի երաժշտությունը ձեզ ավելի լավն է դարձնում»,- ասաց դաշնակահարն ու ժպիտով հավելեց, որ պարտադիր չէ, որ Բեթհովեն կատարեն միայն գերմանացիները։
«Ուխտագնացություն դեպի Բեթհովեն» փառատոնը ԿԳՄՍ փոխնախարար Արա Խզմալյանի խոսքով, պետական ուշադրության կենտրոնում է։ Նախագիծը ընդգրկելու է ոչ միայն համերգներ, այլև գիտաժողով, որը կանցնի Դիլիջանի կոմպոզիտորների միության հանգստյան տան Բեթհովենի անունը կրող համերգային դահլիճում։ Նախատեսվում են նաև ցուցահանդեսներ և մրցույթներ։
Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանի խոսքով, Բեթհովենի բոլոր գործերը մեկ տարում կատարելը իհարկե անհնար է, սակայն շատ ծավալուն և բազմազան ծրագիր է լինելու և ընդգրկված են լինելու փայլուն երաժիշտներ։

Уникальные кадры репетиции: Реальное толкование Бетховена в исполнении экспрессивного оркестра (видео)
Старт 95-летнему юбилею Национального филармонического оркестра Армении и 250-летнему юбилею Бетховена будет дан завтра. Первый концертный вечер фестиваля «Паломничество к Бетховену» возглавит один из лучших дирижеров нашего времени, знаток бетховенской музыки Джон Нельсон. По его словам, Бетховен был очень сложной и «агрессивной» личностью, и важно исполнять его произведения в правильном толковании. Завтра в концертном зале Арам Хачатурян прозвучит одна из самых известных симфоний композитора – пятая симфония, которая по мнению господина Нельсона, очень сложное произведение и является вызовом для оркестра. Я горд, что ваш экспрессивный, великолепный оркестр исполнил этот шедевр Бетховена в этом толковании, сказал дирижер.
Пианист Андреас Фройлих, который также выступит на концерте, отметил, что родился на родине Бетховена – в Бонне, и для него каждый год – юбилей Бетховена.
«Бетховен нарушает правила, ломает стереотипы и, кроме того, обладает чувством юмора. Он – композитор, музыка которого делает вас лучше», - сказал пианист и с улыбкой добавил, что необязательно, чтобы Бетховена исполняли только немцы.
Фестиваль «Паломничество к Бетховену», по словам замминистра ОНКС Ара Хзмаляна, находится в центре государственного внимания. Проект будет охватывать не только проекты, но и научную конференцию, которая пройдет в зале, который носит имя Бетховена, в Дилижанском доме отдыха композиторов. Предусмотрены также выставки и конкурсы.
По словам художественного руководителя и главного дирижера Национального филармонического оркестра Армении Эдуарда Топчяна, исполнить в течение года все произведения Бетховена, конечно, невозможно, но будет очень обширная и разнообразная программа, и будут привлечены блестящие музыканты.