Ի՞նչ գրքեր են կարդում պատգամավորները (տեսանյութ)
Ամենայն հայոց բանաստեղծի՝ Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան օրը Հայաստանում ընդունված է միմյանց գիրք նվիրել։ Ազգային ժողովի 3 ուժերի ներկայացուցիչները «Ա1+»-ի հետ զրույցում խոսեցին, թե ինչ են այս պահին կարդում, ինչ գիրք են պատրաստվում նվիրել և սիրելի գրքերի մասին։
«Բարգավաճ Հայաստան»-ից Նաիրա Զոհրաբյանն ասաց, որ իրեն գիրք նվիրելը հեշտ գործ չէ, բոլոր այն գրքերը, որոնք պետք է ընթերցել, Նաիրա Զոհրաբյանն արդեն ընթերցել է, բայց դեմ չէ, որ նվիրեն։ Թե ում է նվիրելու է Սամվել Մկրտչյանի «Հայ պոեզիայի ընտրանին», Նաիրա Զոհրաբյանը դեռ չգիտի, բայց նվերն արդեն պատրաստ է։Այս շրջանում ԲՀԿ-ական պատգամավորը կենտրոնացել է քաղաքական գրականության վրա, ավարտին է հասցրել ռուս լրագրող, պոետ, դրամատուրգ Վիկտոր Շենդերովիչի «Блокада мозга 2014» գիրքը։
«Նաև նորից սկսել եմ կարդալ հայտնի մարդկանց նամակագրությունները, դա ֆանտաստիկա է։ Երբ որ կարդում ես օրինակ՝ Մոդիլիանիի անձնական կյանքը, ուրիշ հայացքով ես սկսում նայել նրա նկարները, այսինքն՝ բացահայտում ես մի շերտ, որը մինչ այդ չէիր տեսել»,- նշեց Նաիրա Զոհրաբյանը։
Իշխող խմբակցությունից՝ «Իմ քայլ»-ի պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանն էլ մոռացել էր, որ այսօր նաև նշվում է գիրք նվիրելու օրը, այդ իսկ պատճառով, նա նվեր չէր պատրաստել։ Հովիկ Աղազարյանն այս պահին որևէ գիրք չի կարդում, պատճառները տարբեր են՝ սկսած ծանրաբեռնված լինելուց մինչև ինտերնետի առկայությունը։
«Չնայած այն հանգամանքին, որ ժամանակները փոխվել են, ինֆորմացիայի աղբյուրները շատացել են, միգուցե նաև այդ պատճառով է, որ գիրք կարդալը հետին պլան է մղվել, այդուհանդերձ ես կարծում եմ, որ գիրք կարդալուց ավելի հաճելի բան ու լավ հանգստի միջոց չկա, չհաշված նաև այն հանգամանքը, որ կարդալն օգնում է մարդուն լինել պատրաստված շատ-շատ իրավիճակներում դրսևորվելու համար»,- ասաց նա։
Հովիկ Աղազարյանը հիշելով իր դեռահասության տարիքը, նշեց, որ երբ գիրք էր կարդում, իրեն պատկերացնում էր գրքի հերոսներից մեկի դերում ու մտածում, թե ինքը ինչպես կվարվեր տվյալ իրավիճակում։ Հովիկ Աղազարյանը խորհուրդ է տալիս անպայման ընթերցել Էթել Լիլիան Վոյնիչի «Բոռ»-ը, Ուիլյամ Գոլդինգի «Ճանճերի տիրակալը» վեպերը։
Խորհրդարանական 3-րդ ուժի՝ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Սրբուհի Գրիգորյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ դեռ գիրք նվեր չի ստացել։ Իսկ այս պահին ընթերցում է դեկտեմբերին նվեր ստացած՝ «Ի՞նչ է պոպուլիզմը» գիրքը։ Նա պոեզիայի սիրահար է։
«Գրեթե ամեն օր պոեզիա եմ կարդում, պոեզիան ինձ համար խտացված գիտելիք է և շատ է օգնում ինձ լիցքաթափվելու համար, նոր գաղափարներ ունենալու առումով։ Շատ եմ սիրում, մանավանդ հայկականը։ Քանի որ քաղաքականության մեջ եմ «ստիպված եմ» նաև քաղաքական գրքեր կարդալ»,- ասաց նա։ Սրբուհի Գրիգորյանը սիրում է Համո Սահյան։ Ասում է, թեև մեծ գրադարան ունի նրանից, բայց կցանկանար դարձյալ Սահյան նվիրեին։
«Ա1+»-ի խնդրանքով խորհրդարանական 3 ուժերի ներկայացուցիչները Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան 151-րդ տարեդարձի առիթով ասմունքեցին։ Նաիրա Զոհրաբյանը՝ «Լոռեցի Սաքոն», Հովիկ Աղազարյանն ու Սրբուհի Գրիգորյանն էլ՝ մեկական քառյակ։

Какие книги читают депутаты в день рождения Поэта всех армян Ованнеса Туманяна? (видео)
В Армении принято дарить друг другу книги. Представители 3 сил Национального собрания в беседе с «А1+» рассказали, что читают в настоящий момент, какую книгу собираются подарить и о любимых книгах.
Наира Зограбян из «Процветающей Армении» сказала, что дарить ей книгу – нелегкое дело, все те книги, которые нужно прочесть, Наира Зограбян уже прочла, но не против, чтоб подарили. Кому она подарит «Избранное армянской поэзии» Самвела Мкртчяна, Наира Зограбян пока не знает, но подарок уже готов. В этот период депутат от ППА уже сосредоточилась на политической литературе, завершила книгу российского журналиста, поэта, драматурга Виктора Шендеровича  «Блокада мозга 2014».
«Я также снова начала читать переписку известных людей, это – фантастика. Когда читаешь, к примеру, о личной жизни Модильяни, начинаешь другими глазами смотреть на его картины, т. е. раскрываешь слой, который до этого не видел»,- отметила Наира Зограбян.
Депутат от правящей фракции «Мой шаг» Овик Агазарян забыл, что сегодня также отмечается день дарения книги, поэтому он не подготовил подарка. Овик Агазарян в настоящий момент не читает никакой книги, причины различны – начиная с занятости до наличия интернета.
«Несмотря на то, что времена изменились, увеличились источники информации, возможно, и по этой причине, чтение отодвинуто на задний план, тем не менее, я считаю, что нет ничего более приятного и хорошим способом отдохнуть, нежели чтение книги, не считая того, что чтение помогает человеку быть подготовленным  для того, чтобы проявить себя в очень многих ситуациях»,- сказал он.
Овик Агазарян, вспоминая свои подростковые годы, отметил, что когда он читал книгу, представлял себя в роли одного из героев книги и думал, как он поступил в данной ситуации. Овик Агазарян советует обязательно прочесть романы «Овод» Этель Лилиан Войнич, «Повелитель мух» Уильяма Голдинга.
Депутат от 3-й парламентской силы  - «Светлая Армения» - Србуи Григорян в беседе с нами сказала, что пока не получила в подарок книгу. А в настоящий момент читает подаренную ей в декабре книгу «Что такое популизм?». Она любит поэзию.
«Я почти каждый день читаю поэзию, поэзия для меня – это сконцентрированное знание, и очень помогает мне разрядиться, в плане того, чтобы иметь новые идеи. Очень люблю, особенно армянскую. Поскольку я занимаюсь политикой, “вынуждена” также читать политические книги», - сказала она. Србуи Григорян любит Амо Сагиана. Говорит, что несмотря на то, что у нее есть большая библиотека, она бы хотела, чтобы ей вновь подарили Сагиана.
По просьбе «А1+» представители 3 парламентских сил в связи с 151-й годовщиной со дня рождения Ованнеса Туманяна декламировали стихи. Наира Зограбян – «Лореци Сако», Овик Агазарян и Србуи Григорян – по одному четверостишью.