Պահեստազորի մայորը կստանա մոտ 14 միլիոն դրամի փոխհատուցում (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ վճռաբեկ դատարանը վարույթ չի ընդունել ՀՀ պաշտպանության և ֆինանսների նախարարությունների բողոքները՝ «Սոցիալական շարժման» համահիմնադիր, պահեստազորի մայոր Ցոլակ Խաչատրյանի գործով վերաքննիչ դատարանի որոշման դեմ։
«Ա1+»-ի հետ զրույցում Ցոլակ Խաչատրյանն ասաց, որ որոշումները կայացվել են հունվարի 22-ին։ «Սա նախադեպային որոշում է իրենից ներկայացնում և օրենքի միատեսակ կիրառելիության տեսանկյունից այսուհետ նմանատիպ հարցերի առընչությամբ, եթե նույնիսկ մարդիկ դիմեն դատարան, ապա դատարանը պարզապես պարտավորված է լինելու կայացնել նույնատիպ որոշումներ»,- ընդգծեց Խաչատրյանը։
Պահեստազորի մայորի՝ մոտ 14 միլիոն դրամի փոխհատուցում պետք է պետությունն իրեն տրամադրի, և եթե ժամանակին համապատասխան պաշտոնատար անձինք կատարեին օրենքի պահանջները, պետությունը 0,15 տոկոս տուժանք պարտավորված չէր լինի վճարելու, որը կազմում է մոտ 7 միլիոն դրամ։
Հիշեցնենք, որ 2019 թվականի հոկտեմբերի 2-ին Երևանի քաղաքի Վերաքննիչ վարչական դատարանում, դատավոր Արթուր Պողոսյանի նախագահությամբ, «Ցոլակ Խաչատրյանն ընդդեմ Պաշտպանության նախարարության» գործով որոշման համաձայն՝ մերժվել էին Պաշտպանության և Ֆինանսների նախարարությունների բողոքները։
Նշենք, որ Առաջին ատյանի դատարանում Խաչատրյանը (զորացրվելուց հետո իր պահանջով համապատասխան դրամական փոխհատուցում չստանալուց հետո) վերջնահաշվարկ էր պահանջել Պաշտպանության նախարարությունից․ վճարել ամենամյա չօգտագործված արձակուրդի դիմաց դրամական հատուցում՝ 10 միլիոն երկու հարյուր մեկ հազար երեք հարյուր տասնինը դրամի չափով և դրա վրա հաշվարկվող տուգանքը օրական 0.15 տոկոսի չափով սկսած 24.12.2014թ. մինչև պարտավորության փաստացի կատարման օրը։
Ըստ կայացրած վճռի՝ դատարանը պարտավորեցրել էր Պաշտպանության նախարարությանը պահեստազորի մայորին տրամադրել 277 օր չօգտագործված արձակուրդի դիմաց հատուցում, իսկ մնացածի մասով հայցը մերժել էր։ Նախարարությունները բողոքարկել էին Առաջին ատյանի վճիռը Վերաքննիչ դատարան։

Майор в отставке получит компенсацию в размере около 14 миллионов драмов: решение Кассационного суда (видео)
Кассационный суд не принял к производству апелляции министерство обороны и финансов РА против решения Апелляционного суда по делу соучредителя «Социального движения», майора в запасе Цолака Хачатряна.
В беседе с «А1+» Цолак Хачатрян сказал, что решения были приняты 22-го января. «Это представляет собой прецедентное решение и с точки зрения единообразной применимости права отныне в связи с подобными вопросами, если даже люди обратятся в суд, суд просто будет обязан принять подобные решения», - подчеркнул Хачатрян.
Государство должно предоставить майору в запасе компенсацию на сумму около 14 миллионов драмов, и если в свое время соответствующие должностные лица выполнили бы требования закона, государство не было бы обязано заплатить штраф в размере 0,15%, что составляет около 7 миллионов драмов.
Напомним, что 2-го октября 2019 года в Апелляционном суде города Еревана, под председательством судьи Артур Погосяна, согласно решению по делу «Цолак Хачатрян против Министерства обороны», были отклонены апелляции министерств обороны и финансов.
Отметим, что в суде первой инстанции Хачатрян (после того, как не получил соответствующую денежную компенсацию по своему требованию после демобилизации) потребовал от Министерства обороны перерасчет – заплатить денежную компенсацию за ежегодный неиспользованный отпуск в размере 10 миллионов двухсот одной тысячи ста девятнадцати драмов и рассчитанный на его основе штраф в размере 0,15%, начиная с 24.12.2014г. до дня фактического исполнения обязательства.
Согласно принятому решению, суд обязал Министерство обороны предоставить майору в запасе компенсацию за 277 дней неиспользованного отпуска, а по оставшейся части иск был отклонен. Министерства обжаловали решение первой инстанции в Апелляционный суд.