Միասին ապավեն լինենք մեր զինվորին, սպային. Արմեն Սարգսյան
Միասին ապավեն լինենք մեր զինվորին, սպային, խաղաղություն պահպանենք մեր տանն ու հասարակության մեջ. Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի խոսքը
Զինված ուժերում վերջին օրերին տեղի ունեցած մտահոգիչ դեպքերի կապակցությամբ նախ ցանկանում եմ անկեղծ ցավակցություններս հայտնել ծառայության ընթացքում զոհված մեր բոլոր զինծառայողների ընտանիքներին ու հարազատներին՝ կիսելով նրանց վիշտը:
Յուրաքանչյուր զինվորի կամ սպայի, Հայաստանի յուրաքանչյուր քաղաքացու, յուրաքանչյուր մեր հայրենակցի զոհվելը մեծագույն ցավ է, անդառնալի կորուստ:
Սիրելի՛ զինվորներ, սիրելի՛ հրամանատարներ,
Ձեզնից յուրաքանչյուրն իր ընտանեկան օջախից, իր ծնողներից, կնոջից, երեխաներից կամ հարազատներից, իր սիրած աղջկանից մի անկեղծ օրհնություն, աննկարագրելի մի ջերմություն, մի տաք համբույր է ստացել ծառայության մեկնելիս: Ձեզ մաղթել են անփորձանք ծառայություն և բարի վերադարձ, վստահ են եղել, որ դուք հայրենիքի հուսալի պաշտպան եք լինելու, ապահով են եղել, որ լավ ընկեր կլինեք, ու ձեր կողքին էլ լավ ծառայակից ընկեր կլինի, որի հետ կկիսեք ոչ միայն ծառայության դժվարությունները, այլև միասին՝ թիկունք-թիկունքի տված, կուռ, ամբողջական ու հզոր ուժ լինելու զգացողությունը:
Բանակը փորձառություն է, ուսում, դաստիարակություն, կյանքի ու հայրենասիրության դաս, որը հեշտ չի տրվում, բայց անհրաժեշտ է: Անցնելով այն՝ դուք հասունանում ենք, ամրանում, սովորում դիմակայել ու հաղթահարել, լինել սառնասիրտ, զուսպ ու ամենակարևորը լինել պատասխանատու, որովհետև ձեզ՝ հայոց բանակի թե՛ տասնութամյա նորակոչիկներին, թե՛ ծառայության բովով անցած փորձառու սպաներին է վստահված ամենաարժեքավորը՝ մեր հայրենիքի, մեր ընտանիքների պաշտպանությունը, մեր ապագան ու խաղաղությունը: Պատասխանատվությամբ վերաբերվեք ձեր առաքելությանը, միմյանց հետ ձեր փոխհարաբերություններին, հիշեք՝ հանդուրժողականությունն ուժի ապացույց է:
Հիշեք, որ դուք ծառայում եք հաղթանակած բանակում ու պետք է պատվով ու արժանապատվությամբ շարունակեք կյանքի ու մահվան գնով ձևավորված ու կայացած հայկական բանակի ամենալավ ավանդույթները՝ փոխօգնության, միասնականության ու համախմբվածության ավանդույթները:
Մենք վստահում, հավատում ու սպասում ենք ձեզնից յուրաքանչյուրին: Հիշեք, որ մենք կորցնելու կյանքեր չունենք, մենք չպետք է ունենանք չիրականացված երազանքներ, ձեր օջախներում դեռ պետք է զավակներ ծնվեն, ձեզնից յուրաքանչյուրն արժանի է ու պետք է տեսնի միասնական ու խաղաղ հայրենիքի փայլուն ապագան, ձեր նվիրյալ ծառայությամբ կերտած ապագան:
Միասին ապավեն լինենք մեր զինվորին, սպային, խաղաղություն պահպանենք մեր տանն ու հասարակության մեջ:
Իսկ տան խաղաղությունն առանց հանդուրժողականության հնարավոր չէ, առանց իրար ցավ զգալու հնարավոր չէ, առանց միմյանց կարծիքը հարգելու, առանց իրար հետ միասին ապրել սովորելու հնարավոր չէ։

Вместе поддержим наших солдат, офицеров: Армен Саркисян
Президент Армении Армен Саркисян направил слово в связи с вызывающими озабоченность недавними событиями в Вооруженных силах, отметив, что смерть каждого солдата или офицера, каждого гражданина Армении и каждого из наших соотечественников - это большая боль, безвозвратная потеря.
В своем слове Армен Саркисян заявил:
В связи с тревожными событиями в Вооруженных силах, прежде всего, я хотел бы выразить мои искренние соболезнования семьям и родственникам всех наших военнослужащих, погибших во время воинской службы.
Смерть каждого солдата или офицера, каждого гражданина Армении, каждого из наших соотечественников - это большая боль, безвозвратная потеря.
Дорогие солдаты, дорогие командиры,
Каждый из вас, когда отбывал на службу получал от членом семьи, родителей, жены, детей или родственников, любимой девушки искреннего благословения, неописуемого тепла, теплые поцелуи. Вам желали доброй службы и возвращения, они были уверены, что вы станете надежным защитником Родины, были уверены, что вы будете хорошим другом и что рядом с вами будут хорошие сослуживцы, с которым вы разделите не только трудности службы, но также будете спиной к спине, поддерживая друг друга служить.
Армия - это опыт, образование, воспитание, урок жизни и патриотизма, который дается не просто, но это необходимо. Проходя все это, вы становитесь взрослее, сильнее, учитесь справляться и преодолевать трудности, быть хладнокровными, осторожными и, что самое главное, ответственными, потому что вам - 18-летним призывникам и прошедшим через жерло войны опытным офицерам доверено самое ценное -  защита нашей Родины, наших семей, наше будущего и мира. С ответственностью относитесь л своей миссии, к отношениям друг с другом, помните, что терпимость является доказательством силы.
Помните, что вы служите в победоносной армии, и вы должны продолжать с честью и достоинством продолжать лучшие традиции сформированной и состоявшейся  ценой жизни и смерти армянской армии - традиции взаимопомощи, единства и сплоченности.
Мы доверяем, верим и ждем каждого из вас. Помните, что мы не должны терять жизни, у нас не должно быть несбывшихся мечтаний, в ваших домах еще должны родиться дети, каждый из вас достоин и должен увидеть светлое будущее единой и мирной Родины, будущее, созданное вашим преданным служением.
Вместе поддержим наших солдат, офицеров, сохраним мир в нашем доме и обществе.
А мир в доме невозможен без терпимости, невозможен без сочувствия и сопереживания, невозможен без уважения мнения друг друга, невозможен без навыка жить вместе.