Լյուքսեմբուրգում նախատեսվում է անցկացնել ԵՄ-ՀՀ ներդրումային համաժողով. Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Յոհաննես Հանի հետ (տեսանյութ)
Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է ԵՄ բյուջեի և կառավարման հանձնակատար Յոհաննես Հանի հետ։
Վարչապետը, կարևորելով այսօրվա հանդիպումը, նշել է, որ Եվրոպական միությունը դարձել է Հայաստանի բարեփոխումների օրակարգի կյանքի կոչման գլխավոր գործընկերը: «Շատ ուրախ եմ, որ կարողացել ենք ստեղծել հարուստ օրակարգ՝ դատաիրավական բարեփոխումների, կոռուպցիայի դեմ պայքարի ռազմավարության ուղղությամբ: Մենք հակակոռուպցիոն ռազմավարության իրագործման փուլում ենք: Այս բարեփոխումների փաթեթը համարում եմ մեր ռեֆորմների առաջին փուլի վերջին մասը, և դրանից հետո մենք պետք է շարունակենք ամեն ինչ դարձնել ավելի ու ավելի լավ: Այս ճանապարհին համագործակցությունը ԵՄ-ի հետ շատ կարևոր է: Ցանկանում եմ շեշտել, որ և՛ խորհրդատվական, և՛ ֆինանսական, և՛ քաղաքական  աջակցությունը շատ կարևոր են մեզ համար: Շնորհակալ եմ այսօրվա հնարավորության համար՝ քննարկելու մեր ապագա համագործակցության պլանները»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Իր հերթին Յոհաննես Հանը նշել է, որ իր՝ Հայաստան այցի ժամանակ քննարկել են ԵՄ-Հայաստան ներդրումային համաժողովի անցկացման հարցը, որը տեղի կունենա Լյուքսեմբուրգում: «Այդ ֆորումը լավ հնարավորություն է, որպեսզի ներկայացնեք Ձեր երկիրը: Մենք մեծ փորձ ունենք նմանատիպ ներդրումային ֆորումներ կազմակերպելու հարցում և, կարծում եմ, որ այս անգամ էլ լավ արձագանք կունենանք: Ինչպես Դուք նշեցիք, Հայաստանում բարեփոխումներ եք իրականացնում, և սա ինչ-որ առումով երաշխիք կարող է հանդիսանալ Ձեր պոտենցիալ գործընկերների համար, որ Ձեր երկիրը հիանալի գործընկեր կարող է դառնալ»,- ասել է Յոհաննես Հանը:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են ներդրումային համաժողովի անցկացման նախապատրաստական աշխատանքներին, ՀՀ-ԵՄ համագործակցությանը, օրակարգային հարցերին, ինչպես նաև առաջիկայում նախատեսվող համատեղ միջոցառումներին վերաբերող հարցեր:
Վարչապետ Փաշինյանն անդրադարձել է Հայաստանի տնտեսության զարգացման միտումներին, զբոսաշրջության, ենթակառուցվածքների, էներգետիկայի և այլ ոլորտների զարգացումներին:

В Люксембурге планируется провести инвестиционный форум ЕС-Армения: Пашинян встретился с Йоханнесом Ханом (видео)
На полях Мюнхенской конференции по безопасности премьер-министр Никол Пашинян встретился с комиссаром ЕС по бюджету и управлению Йоханнесом Ханом.
Подчеркнув важность сегодняшней встречи, премьер-министр отметил, что Европейский союз стал ключевым партнером в реализации повестки реформ Армении. “Oчень приятно, что нам удалось создать насыщенную повестку в плане судебной реформы и стратегии борьбы против коррупции. Мы находимся в процессе реализации антикоррупционной стратегии. Я считаю этот пакет реформ заключительной частью первого этапа наших реформ, и после этого мы должны продолжать все улучшать и улучшать. На этом пути очень важно сотрудничество с ЕС. Я хотел бы подчеркнуть, что для нас очень важна и консультативная, и финансовая, и политическая поддержка. Я благодарен за сегодняшнюю возможность обсудить планы нашего дальнейшего сотрудничества”, - отметил Никол Пашинян.
В свою очередь Йоханнес Хан отметил, что в рамках его визита в Армению обсуждался вопрос о проведении инвестиционного форума ЕС-Армения, который состоится в Люксембурге. “Этот форум - хорошая возможность представить Вашу страну. У нас большой опыт в организации таких инвестиционных форумов, и я думаю, что и в этот раз мы получим хороший отклик. Как Вы отметили, в Армении осуществляются реформы, и это может в некотором смысле стать гарантией для Ваших потенциальных партнеров, что Ваша страна может стать отличным партнером”, - сказал Йоханнес Хан.
В ходе встречи собеседники обсудили вопросы, связанные с подготовкой инвестиционного форума, сотрудничеством Армения-ЕС, повесткой дня, а также предстоящими совместными мероприятиями.
Премьер-министр Пашинян коснулся тенденций экономического развития Армении, развитий в сферах туризма, инфраструктуры, энергетики и других отраслях.