Տեղի է ունենում պետական հանցագործություն. Արծվիկ Մինասյանը՝ հանրաքվեի մասին (տեսանյութ)
«Սահմանադրական անվտանգություն․ մարտահրավերներ և լուծումներ» խորագրով քննարկման ընթացքում ՀՅԴ բյուրոյի անդամ Արծվիկ Մինասյանը հայտարարեց.
«Տեղի է ունենում պետական հանցագործություն, արդարադատության, սահմանադրական կարգի դեմ ուղղված հանցագործություն: Ակնհայտ է, որ քաղաքական իշխանությունն, ունենանալով սահմանադրական մեծամասնություն խորհրդարանում, Սահմանադրությամբ ունենալով հնարավորություն ինքն ընդունելու համապատասխան օրենքը կամ փոփոխությունը Սահմանադրության մեջ՝ այն տեղափոխում է ժողովրդի վրա։ Այս հարցի պատասխանը, կարծում եմ, մեր հասարակության շատ անդամներ պիտի ստանան, որպեսզի կարողանան ճիշտ կողմնորոշվել», -նշում է նա:
Ըստ Մինասյանի՝ պատասխանատվությունը ժողովրդի վրա դնելու  պատճառն այն է, որ քաղաքական իշխանությունը հասկանում է, որ թույլ է տալիս հանցագործություն։
«Որպեսզի այդ հանցագործությունը կոնկրետ անձանց վերագրվող և նրանց համար պատասխանատվություն նախատեսող օրենքի դրույթները չկիրառվեն, սկսեց շահարկել ժողովրդի անունը և հանրաքվեի ինստիտուտը բերեց օրակարգ։ Իրականում, քաղաքական իշխանությանը պետք չի հանրաքվե, այն անհրաժեշտ է մեկ բանի համար, որպեսզի ժողովրդի անունից և ժողովրդի որոշմամբ քողարկի իր հանցագործությունը», - պնդում է նա:
Իշխանությունը չի կարող յուրացնել դատական իշխանության իրավունքները, -ասում է Արծվիկ Մինասյանը և պնդում, որ սա հենց սահմանդրական կարգի տապալում է, և բոլոր մասնակիցներին  սպառնում է 10-15 տարվա ազատազրկում:

Происходит государственное преступление: Арцвик Минасян – о референдуме (видео)
Во время обсуждения на тему «Конституционная безопасность: вызовы и решения» член бюро АРФ Арцвик Минасян заявил:
«Происходит государственное преступление, преступление, направленное против правосудия, конституционного строя. Очевидно, что политическая власть, имея конституционное большинство в парламенте, по Конституции имея возможность самостоятельно принимать соответствующий закон или поправку к Конституции, переносит это на народ. Ответ на этот вопрос, думаю, должны получить многие члены нашего общества, чтобы суметь правильно сориентироваться», - отмечает он.
По мнению Минасяна, причина возложения ответственности на народ в том, что политическая власть понимает, что допускает преступление.
«Для того, чтобы не применялись положения, приписывающие это преступление конкретным лицам и предусматривающие для них ответственность, начал спекулировать народом и вынес на повестку институт референдума. В действительности, политической власти не нужен референдум, он необходим для одного, чтобы от имени на рода и за решением народа замаскировать свое преступление», - утверждает он.
Власть не может присвоить права судебной власти, - говорит Арцвик Минасян и утверждает, что именно это является свержением конституционного строя, и всем участникам угрожает 10-15 лет лишения свободы.